Koronawirus. Jak i gdzie można jeszcze podróżować z Polski?
Kolejne kraje uznają Polskę za obszar podwyższonego ryzyka!
- Redakcja VIVA!
Pandemia koronawirusa nieustannie zbiera swoje żniwa. Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach europejskich niemalże dzień w dzień pada kolejny rekord przyrostu zachorowań na COVID-19. Każde z państw zmaga się z wirusem na własną rękę, a ich władze przyjmują indywidualne strategie. Dotyczy to także zasad przekraczania granic oraz pobytu w obcym kraju. Co raz więcej europejskich państw uznaje Polskę za obszar podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Dowiedz się, gdzie jeszcze można podróżować bez ograniczeń! W wielu miejscach czeka nas jednak kwarantanna.
Koronawirus. Europa Zachodnia i Południowo-Zachodnia
Podróże pomiędzy Polską a Niemcami są na ten moment znacząco utrudnione. Nasi zachodni sąsiedzi uznali nasz kraj za obszar podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Przemieszczanie się obywateli między dwoma państwami jest odradzane. Nie oznacza to, że nie możemy przekroczyć granicy. Niemcy pozostawiają Polakom możliwość przyjazdu, jednak wiąże się to z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny. Obowiązku można uniknąć przedstawiając negatywny wynik testu RT-PCR, wykonanego najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Czas kwarantanny można także skrócić w przypadku okazania negatywnego wyniku testu, zrobionego już na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
Bez znaczących ograniczeń wjechać możemy natomiast do Austrii. Według kryteriów przyjętych przez władze tego państwa, Polska uznawana jest jeszcze za kraj bezpieczny. Warunkiem przyzwolenia na przekroczenie granicy jest jednak wykazanie, że na przestrzeni ostatnich 10 dni nie przebywało się na terenie kraju o podwyższonym ryzyku. Dla Polaków oznacza to m.in., że problem może stanowić podróż do Austrii przez Czechy. Wybierając taką drogę, przy przekroczeniu granicy z Republiką Austrii, należy wykazać, że pobyt tam miał charakter jedynie tranzytowy.
Bez problemu odwiedzić możemy także Francję. Granice kraju nadal pozostają otwarte dla państw Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pandemiczna na terenie Francji jest poważna, a od końca października obowiązują tam znaczne obostrzenia w przemieszczaniu się. Podobnie jest w przypadku Hiszpanii oraz Portugalii. Granice tych państw pozostają otwarte w ramach Strefy Schengen. Trzeba jednak liczyć się z odbyciem kontroli zdrowotnej przy wjeździe, a w przypadku Wysp Kanaryjskich oraz archipelagów Madery i Azorów należy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.
Ograniczenia podróży nałożyła na nasz kraj natomiast Wielka Brytania. Jeszcze niedawno Polska zaliczana była do listy tzw. "korytarzy podróży". Od 3 października jednak wjeżdżając na teren Wysp Brytyjskich Polacy zmuszeni są odbyć 14-dniową kwarantannę, wyjątek od czego stanowią pracownicy sezonowi.
Koronawirus. Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa. Czechy, Węgry, Chorwacja
Podróże w celach turystycznych są zakazane na terenie Czech i Węgier. Bez obostrzeń możliwy jest natomiast przejazd i tranzyt. W przypadku Czech dozwolony jest także wjazd w celach zawodowych, podobnie jak na Węgrzech. W przypadku tego drugiego, dozwolony jest także wstęp dla członków rodziny, jednak w obu przypadkach nakłada się obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Przyjechać nie możemy również do Finlandii, chyba że podamy odpowiednie uzasadnienie podróży, takie jak praca, nauka, udział w wydarzeniu rodzinnym. Jednak nawet w przypadku otrzymania zezwolenia na wjazd, obowiązkowym jest odbycie 10-dniowej kwarantanny.
W celach turystycznych udać możemy się natomiast na Litwę oraz do Łotwy, pamiętając jednak o konieczności odbycia kwarantanny. W obu przypadkach zwolnić z niej może okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Bez jakichkolwiek obostrzeń z Polski udać się można natomiast do Chorwacji. Bez większych problemów wjechać można również na teren Słowacji, przy czym koniecznym jest jednak negatywny wynik testu. Podobnie jest w przypadku Grecji. Test RT-PCR wykonany musi być najwcześniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy.
Koronawirus. Skandynawia
Bez problemu z Polski udać się można jedynie do Szwecji. Nie są konieczne kwarantanna ani wykonanie testu na koronawirusa. Natomiast podróżując do Norwegii, po przyjeździe Polacy muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Czas izolacji można skrócić poddając się na miejscu testowi na koronawirusa, zakładając oczywiście, że otrzyma się wynik negatywny. Wjazd w celach turystycznych całkowicie zakazany jest na terenie Danii. Z obostrzenia zwalnia jedynie uzasadniony powód podróży, taki jak cele zawodowe bądź rodzinne.
Planując jakąkolwiek podróż należy pamiętać jednak, że pomimo możliwości przekroczenia granicy wielu państw, nie oznacza to, że jest bezpiecznie. Zarówno w Polsce, jak i całej Europie wciąż rośnie dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. "Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne", przeczytać można na gov.pl. Tak samo rząd, jak i lekarze oraz eksperci zalecają w tym trudnym czasie ograniczyć wychodzenie z domów oraz przemieszczanie się do niezbędnego minimum.