Zakaz wyjścia w trzynastu krajach, godziny policyjne.... Tak wygląda dziś świat w dobie koronawirusa
Kiedy znikną obostrzenia?
W niedzielę 27 grudnia 2020 roku pierwsi Polacy zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. We Włoszech obowiązuje świąteczno-noworoczny lockdown, w Meksyku ruszyła fala szczepienień, a co dzieje się w Holandii? Państwa w całej Europie wprowadziły obostrzenia o różnym stopniu surowości, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na świecie.
Koronawirus na świecie: lockdown i izolacja
Antidotum firmy Pfizer dotarło do Polski. Pierwsza osoba w naszym kraju została zaszczepiona 27 grudnia 2020 roku, po godzinie ósmej. Była nią pani Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. „Dziękuję dyrekcji, która mnie wytypowała, bym była pierwsza. Traktuję to ukłon, jako ciężko pracujących pielęgniarek i położnych. Dla mnie to piękne, że jestem częścią historii”, powiedziała pani Alicja Jakubowska dziennikarzom i przyznała, że wczorajszy dzień był dla niej pełen emocji. „Jeżeli chcemy wrócić do normalności to trzeba się zaszczepić. Żeby chociaż Święta Wielkanocne były normalne. Szczepionka to nasz pancerz ochronny”, zaapelowała pielęgniarka.
Wirusolog, profesor Krzysztof Simon, mówi wprost: „Szczepionki to jedyna szansa, żeby pokonać koronawirusa”. Podobnego zdania jest szef polskiego rządu: „Nie trzeba przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli nam wyzwolić się z epidemii. Najlepsi naukowcy na świecie pracowali nad opracowaniem tej szczepionki. Wierzę w naukę, w medycynę, która zaoferowała nam, Polakom, najlepsze możliwe szczepionki”, powiedział na konferencji. W Polsce szczepienia ruszyły 27 grudnia, a jak wygląda sytuacja na świecie? Od kilku tygodni z nowym wariantem koronawirusa zmaga się Wielka Brytania, ale tam szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało już ponad 616 tysięcy osób. Włoskie ministerstwo zdrowia ogłosiło świąteczno-noworoczny lockdown, podczas którego ograniczono możliwość wychodzenia z domu. Według oficjalnych statystyk w Brazylii od początku pandemii zdiagnozowano ponad 7 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Pod względem liczby zgonów, Brazylia zajmuje drugie miejsce zaraz po Stanach Zjednoczonych - tu łącznie potwierdzono ponad 18 mln infekcji. Jak podano w miniony czwartek szczepionkę na koronawirusa otrzymało tam już ponad milion osób.
Kiedy zostaną zniesione obostrzenia?
Pierwszym krajem w Ameryce Południowej, w którym ruszono ze szczepieniami było Chile. Pierwszą pacjentką została 45-letnia pielęgniarka, Zulema. W Meksyku również pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę była pielęgniarka. „To najlepszy prezent, jaki mogłam dostać w 2020 roku”, powiedziała Maria Irene Ramirez. Nie najlepiej rysuje się sytuacja w Holandii, gdzie procedura szczepień rozpocznie się dopiero ósmego stycznia. Rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) Harald Wychgel poinformował agencję Reutera, że wciąż pracują nad planem z tym związanym. Szczepienia od wtorku 29 grudnia rozpoczęły się w Irlandii. Najbardziej dramatyczna sytuacja rysuje się obecnie w Japonii, gdzie z koronawirusem zmaga się coraz więcej osób. W obawie przed bardziej zaraźliwą mutacją wirusa władze kraju zakazały wjazdu do Japonii wszystkim cudzoziemcom aż do końca stycznia. Dziś godzina policyjna obowiązuje aż w trzynastu krajach - Belgii, Cyprze, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu, Łotwie, Niemczech, Rumunii, Słowenii, na Węgrzech i we Włoszech.
Kiedy zostaną zniesione obostrzenia? Jak mówi dr Katarzyna Kolasa, jej zdaniem aż około 80-90% populacji musi zostać zaszczepiona, aby zaczął się proces znoszenia obostrzeń. Podobnego zdania jest epidemiolog, prof. Simon: „To uzasadnione etycznie, moralnie, zdrowotnie i ekonomicznie. Skoro nie mamy leków na to schorzenie, poza tlenem (...) to jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje profilaktyka przedekspozycyjna, czyli profilaktyka przy pomocy szczepionki, nie ma innej uznanej metody”.