Reklama

Już po raz ósmy 12 września w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach Akademii 5.10.15.! Tym razem tematem konferencji był problem niezwykle istotny społecznie i coraz bardziej rozprzestrzeniający się - hejt w szkole i w internecie. Gośćmi i ekspertami byli: Agnieszka Hyży (dziennikarka, współprowadząca podcast „Stacja Hejt”, mama Marty), Kuba Urbaniak - Podziarany Tata (bloger, organizator akcji #niehejtuj, tata Niny i Bruna) oraz Martyna Różycka (kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl reagującego na nielegalne i szkodliwe treści w internecie, mama Jaśka). Spotkanie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Reklama

Statystyki mówią same za siebie

Zgodnie z raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się w internecie ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. 58% z nich twierdzi, że byli świadkami poniżania i ośmieszania w sieci, a 59% wręcz wyzywania. Jak podkreśliła Agnieszka Hyży:

„10% młodych osób komentujących w sieci twierdzi, że obraźliwe komentarze to forma rozrywki. Ponadto zdaniem większości badanych (66%) hejtowanie jest sposobem na wyrażenie własnej opinii".

A od słów do czynów droga jest już naprawdę krótka. Hyży podczas wydarzenia podzieliła się swoimi doświadczeniami i opowiedziała jak sama, jako osoba publiczna, doświadcza hejtu.

Materiały prasowe

Czym skorupka nasiąknie za młodu

Kuba Urbaniak, autor bloga www.podziaranytata.pl dzielił się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. Sam niejednokrotnie doświadczał i doświadcza hejtu i to właśnie stało się dla niego inspiracją do podjęcia działań w ramach akcji #niehejtuj. Bloger spotyka się z dzieciakami i młodzieżą w szkołach w Lesznie i okolicach (rejonie, z którego pochodzi) i tłumaczy czym jest hejt, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

„Musimy pamiętać o tym, że dzieci biorą przykład z nas - dorosłych. To właśnie od nas uczą się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Jeśli my nie damy im dobrego przykładu, to nikt inny ich tego nie nauczy”.

Urbaniak tłumaczył, że jeśli będziemy przechodzić obok tego zjawiska obojętnie, będzie to równoznaczne daniu cichego przyzwolenia.

Gdy mleko się rozlało

Co można zrobić, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu internetowego? Jak podkreśliła Martyna Różycka, hejterzy nie są nietykalni - sądy faktycznie orzekają dla nich kary, a to pokazuje, że w internecie krzywda nie jest wyimaginowana i nierealna. Należy przede wszystkim pamiętać jednak o tym, że poczucie szacunku, tolerancji, empatii i własnej wartości nie zbuduje się w jednej chwili. Dlatego od samego początku dziecko powinno takie postawy obserwować w swoim otoczeniu i, co bardzo ważne, doświadczać ich.
Tak zresztą spotkanie podsumowała Małgorzata Ohme.

„Najważniejszym zadaniem rodzica jest zbudowanie takiego wewnętrznego poczucia pewności i wartości, że żadne złe słowo nie będzie w stanie dziecka złamać. I to co jest ważne, to żeby dziecko wiedziało, że zawsze pierwsza osobą, do której musi się udać w sytuacji, kiedy jest ofiarą hejtu, jest właśnie rodzic".

Ohme przekonywała, że nie uchronimy naszego dziecka przed usłyszeniem negatywnych opinii na swój temat. Dlatego tak ważne jest, by uzbroić dziecko w narzędzia, które będą je chronić przed tego typu opiniami.

Więcej o spotkaniu, a także inne treści dla rodziców znajdziecie na blogu Akademii 5.10.15.: www.51015kids.eu/blog.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki 5.10.15.

Reklama
Reklama
Reklama