Reklama

Prezydent Gdańska zginął w wyniku ran zadanych mu przez nożownika na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego śmierć wstrząsnęła całą Polską i pozostawiła naród w żałobie. Jutro w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się pogrzeb. Od wczoraj trumna z ciałem prezydenta Gdańska była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie wszyscy mają możliwość pożegnania pana prezydenta. Dzień pogrzebu został ogłoszony dniem żałoby narodowej.

Reklama

Kondukt żałobny Pawła Adamowicza

Kondukt żałobny Pawła Adamowicza ruszył równo o godzinie 17.00. Odprowadził on ciało prezydenta do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie o godzinie 18.00 rozpoczęła się msza święta. W Europejskim Centrum Solidarności Pawła Adamowicza pożegnały tłumy poruszone jego tragiczną śmiercią.

Trasa konduktu została starannie zaplanowana. Mija ona wszystkie najważniejsze miejsca związane z prezydentem Pawłem Adamowiczem. „I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem. Dalej kondukt przejdzie ul. Łagiewniki a następnie ul. Stolarską. Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie się pan prezydent wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent”, zapowiedziała wczoraj Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska.

Na trasie konduktu znajdował się także Drzewnym pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie organizowano liczne protesty w czasach PRL, a w ostatnich latach był to punkt kończący trasę Parady Niepodległości. To tu Paweł Adamowicz przemawiał do zgromadzonych. Dalej kondukt minął ulicę Pańską i bazylikę św. Mikołaja, w której Paweł Adamowicz został ochrzczony. Później pochód przeszedł ulicami Kołodziejską i Piwną do głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. Od drzwi świątyni do katafalku trumnę Pawła Adamowicza zanieśli prezydenci polskich miast: Rafał Trzaskowski (Warszawa), Jacek Jaśkowiak (Poznań), Zygmunt Frankiewicz (Gliwice), Jacek Karnowski (Sopot), Krzysztof Żuk (Lublin), Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia).

Trumna Pawła Adamowicza została przykryta flagą Gdańska. Karawan z trumną powoli przejeżdżał ulicami Gdańska. Tuż obok samochodu szli żołnierze z marynarki wojennej. Za konduktem szły tysiące osób. Zebrany tłum pogrążony był w zadumie i milczeniu, oddając hołd Pawłowi Adamowiczowi. Ludzie nieśli świece i flagi. Słychać było jedynie bicie dzwonów. Później na czele konduktu zaczęła grać Orkiestra Marynarki Wojennej. Zgromadzony tłum prowadził metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Hierarcha odprawia też mszę o 18.00. W mszy biorą udział między innymi Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Bogdan Borusewicz oraz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po mszy będzie można pomodlić się w Bazylice do północy. Portal Gdańsk.pl podał, że w kondukcie żałobnym szło łącznie około 53 tysiące osób. Większość z nich wzięła udział we mszy. Księża prosili jednak, by nie wszyscy chętni wchodzili do kościoła.

Jutro w bazylice spocznie urna z prochami Pawła Adamowicza. Ciało prezydenta Gdańska zostanie skremowane. Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się jutro. Bazylika zostanie otwarta o godz. 10.00. Początek mszy pogrzebowej zaplanowany jest na godzinę 12.00. Szacuje się, że we mszy weźmie udział 3,5 tysiąca osób, w tym prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Mszę poprowadzi metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Reklama

Urzędnicy poinformowali, że w różnych częściach Gdańska zostaną ustawione telebimy, by osoby, które chcą wziąć udział w uroczystościach, mogli to zrobić. Szczegóły będą podawane w ciągu najbliższych dni.

Reklama
Reklama
Reklama