koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Ile osób zakazi się w Polsce koronawirusem? Są najnowsze przewidywania!

Naukowcy wyliczyli też, kiedy COVID-19 zacznie ustępować...

Rafał Kowalski 24 marca 2020 11:28
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Już prawie 800 osób jest zakażonych w Polsce koronawirusem. A ile będzie takich przypadków pacjentów docelowo? Mówi się, że nawet 11 razy więcej! Naukowcy ze spółki zajmującej się prognozowaniem społecznym i gospodarczym wyliczyli wszystkie najważniejsze dane. W ich przewidywaniach pojawiła się też data, po której liczba nowych zarażeń zacznie maleć.

Statystyki dotyczące koronawirusa w Polsce

Spółka ExMetrix zbudowała model przebiegu COVID-19 w naszym kraju. By opracowane przewidywania były jak najbardziej zbliżone do tego, co faktycznie nas czeka, naukowcy wzięli pod uwagę taki czynniki jak: „przebieg pandemii w wielu krajach, czynniki meteorologiczne, stan opieki zdrowotnej w danym kraju i kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość, a także strukturę demograficzną społeczeństwa (ze szczególnym uwzględnieniem ludzi w podeszłym wieku) oraz poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli”, podkreśla w swoim komunikacie PAP.

Jakie badanie dało wyniki? „Liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020r”, wyliczyła spółka ExMetrix, a jej przedstawiciel dodał, że właśnie między 15 a 20 kwietnia liczba nowych zakażeń zacznie hamować.

Oznacza to jednak, że walka z COVID-19 będzie trwała u nas dłużej, niż w Chinach, z których koronawirus pochodzi. „Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie ok. 48 dni, podczas gdy w Chinach było to ok. 40 dni. Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę, co nastąpi w okresie od 28 marca do 8 kwietnia (między 25 a 35 dniem epidemii)”, twierdzi przedstawiciel firmy ExMetrix Ryszard Łukoś.

Niestety nie da się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kiedy zupełnie pozbędziemy się kolejnych przypadków zarażeń COVID-19. Wiele źródeł podaje, że nawet jeśli lato spędzimy spokojnie, to wirus może powrócić ze zdwojoną siłą jesienią. 

Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!