koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Ile osób zakazi się w Polsce koronawirusem? Są najnowsze przewidywania!

Naukowcy wyliczyli też, kiedy COVID-19 zacznie ustępować...

Rafał Kowalski 24 marca 2020 11:28
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Już prawie 800 osób jest zakażonych w Polsce koronawirusem. A ile będzie takich przypadków pacjentów docelowo? Mówi się, że nawet 11 razy więcej! Naukowcy ze spółki zajmującej się prognozowaniem społecznym i gospodarczym wyliczyli wszystkie najważniejsze dane. W ich przewidywaniach pojawiła się też data, po której liczba nowych zarażeń zacznie maleć.

Statystyki dotyczące koronawirusa w Polsce

Spółka ExMetrix zbudowała model przebiegu COVID-19 w naszym kraju. By opracowane przewidywania były jak najbardziej zbliżone do tego, co faktycznie nas czeka, naukowcy wzięli pod uwagę taki czynniki jak: „przebieg pandemii w wielu krajach, czynniki meteorologiczne, stan opieki zdrowotnej w danym kraju i kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość, a także strukturę demograficzną społeczeństwa (ze szczególnym uwzględnieniem ludzi w podeszłym wieku) oraz poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli”, podkreśla w swoim komunikacie PAP.

Jakie badanie dało wyniki? „Liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020r”, wyliczyła spółka ExMetrix, a jej przedstawiciel dodał, że właśnie między 15 a 20 kwietnia liczba nowych zakażeń zacznie hamować.

Oznacza to jednak, że walka z COVID-19 będzie trwała u nas dłużej, niż w Chinach, z których koronawirus pochodzi. „Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie ok. 48 dni, podczas gdy w Chinach było to ok. 40 dni. Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę, co nastąpi w okresie od 28 marca do 8 kwietnia (między 25 a 35 dniem epidemii)”, twierdzi przedstawiciel firmy ExMetrix Ryszard Łukoś.

Niestety nie da się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kiedy zupełnie pozbędziemy się kolejnych przypadków zarażeń COVID-19. Wiele źródeł podaje, że nawet jeśli lato spędzimy spokojnie, to wirus może powrócić ze zdwojoną siłą jesienią. 

Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.