Kazik Staszewski wydał oficjalne oświadczenie w sprawie Trójki
Z radia odchodzą kolejni dziennikarze
Na pierwszym miejscu piątkowego notowania Listy Przebojów znalazł się utwór Twój ból jest lepszy niż mój Kazika Staszewskiego, krytykujący Jarosława Kaczyńskiego i jego wizytę na Powązkach w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dyrekcja Trójki poinformowała w sobotę o unieważnieniu głosowania, powołując się na manipulację przy wynikach i wprowadzenie piosenek spoza listy, a notowanie zniknęło ze strony internetowej. Ta decyzja wywołała protest zarówno słuchaczy, jak i artystów oraz dziennikarzy, którzy zwalniają się z radia. Oficjalne oświadczenie wystosował również sam Kazik Staszewski.
Kazik Staszewski oświadczenie Trójka
Kazik Staszewski wydał we wtorek krótkie oświadczenie, w którym odnosi się do zamieszania wokół jego utworu. „W związku z zaistniałą sytuacją żądam wycofania piosenki Kazika Twój ból jest lepszy niż mój z notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego”, poinformował na Facebooku zespołu Kult.
Jako pierwszy z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki, rozstając się ze stacją po 38 latach. „W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia”, poinformował media. Taką samą decyzję podjęli m.in. Hirek Wrona, Marcin Kydryński, Wojciech Mazolewski, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Olszański.
Po 57 latach na antenie, z Trójką żegna się Piotr Kaczkowski. „Decyzja dojrzewała we mnie od dawna. Dziś chciałbym Państwu podziękować za lata wsparcia, wspólnych wzruszeń, dzielenia się muzyką i słowem. Miałem piękne życie radiowe. Mam nadzieję, że jeszcze wróci. W Trójce kierowanej z miłością i szacunkiem przez kompetentnych ludzi”, napisał w krótkim oświadczeniu, udostępnionym przez innych dziennikarzy stacji.
Do tego grona dołączył Piotr Metz. Szef redakcji muzycznej Trójki w rozmowie z Moniką Olejnik ujawnił treść SMS-a, którego otrzymał od dyrektora Tomasza Kowalczewskiego o 2:52 w nocy. „Piotrze, dopilnuj, aby piosenka, o której rozmawialiśmy, nie była na antenie”, przekazał. „Kazik wycofał tę piosenkę z naszej Listy Przebojów. Nie wiem, czy ten SMS był ważny dla dyrektora, skoro o nim nie pamięta. Dla mnie był bardzo ważny, a nawet, powiedziałbym, fundamentalny”, dodał dziennikarz i potwierdził, że złożył wypowiedzenie.
Trwa protest innych dziennikarzy Trójki. „Zniszczono radio, które tworzyliśmy z sercem, nie pozwolimy zniszczyć naszych Przyjaciół. Dlatego #muremzaMarkiemBartkiemHaliną. Ludzie Trójki”, piszą m.in. Piotr Stelmach, Krystian Hanke, czy Patrycjusz Wyżga, wspierając koleżanki i kolegów, którzy odeszli lub zostali zawieszeni.
Polscy artyści również sprzeciwiają się działaniom władz Trójki. „Jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki”, poinformował Dawid Podsiadło.
„Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura, to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych. Nigdy się na to nie zgodzimy. Czekamy aż wróci NASZA Trójka”, dodał Organek.
Do artystów, bojkotujących Trójkę, dołączyli m.in Daria Zawiałow, Kayah, Kasia Nosowska, Artur Rojek, Muniek Staszczyk, zespół Sorry Boys, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, czy Fisz. O zawieszeniu współpracy z radiem poinformowała również wytwórnia Mystic Production, reprezentująca m.in. Deep Purple i Nicka Cave’a.