Kazik Staszewski
Fot. Piotr Molecki/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Kazik Staszewski nie prosił o pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury: „Nic od nich nie chcemy”

Lider Kultu podkreślił, że pieniądze bardziej należy się lekarzom

Rafał Kowalski 15 listopada 2020 12:58
Kazik Staszewski
Fot. Piotr Molecki/Dzien Dobry TVN/East News

Ponad 2000 podmiotów – artyści, fundacje, opery, teatry itd. – otrzymało wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury, na który ministerstwo kultury przeznaczyło 400 milionów złotych. Wśród beneficjentów, którzy otrzymali ogromne kwoty zapomogi znaleźli się między innymi: bracia Golec, Bayer Full, Agnieszka Chylińska, Pectus, Grzegorz Hyży, Kamil Bednarek, Bajm, Pectus i wielu innych muzyków. Wniosku o pomoc nie wypełnili jednak przedstawiciele zespołu Kult. Dlaczego?

Kazik Staszewski o pomocy rządu w czasie pandemii

Nie jest tajemnicą, że Kazik Staszewski stoi w opozycji do wielu działań obecnego rządu. Muzyk nagrał nawet piosenkę Mój ból jest lepszy, niż twój, której tekst uderzał w prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Muzyk i jego koledzy z Kultu napisali kilka godzin temu na swoim Facebooku kilka zdań na temat innych artystów, którzy przyjęli pomoc rządową za straty w przychodach, które wyrządziła pandemia. „Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają”, zaczęli swoje oświadczenie muzycy.

Kazik Staszewski podkreślił w imieniu swoim i kolegów, że nie miał pomysłu, by wypełnić wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury. „My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. […] Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy”, napisali członkowie Kultu w sieci i wyjaśnili powody swojej decyzji. „Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. Po drugie - rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy”, zaznaczono w oświadczeniu.

Kazik Staszewski zaapelował przy okazji do wielbicieli swojej muzyki, by to oni pomogli wyjść z trudnego finansowo czasu. Jak? Płacąc za twórczość zespołu. „Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock. Przy okazji posłuchasz i obejrzysz największy koncert jaki odbył się na ziemi polskiej kiedykolwiek. A zaręczamy - słaby nie był. I załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań). Gdyby nie było was nie byłoby nas”, czytamy w ostatnich słowach wpisu opublikowanego chwilę temu na Facebooku.

Co sądzicie o słowach muzyków? Zgadzacie się z ich stanowiskiem? 

Kazik Staszewski, KULT
Fot. Piotr Matusewicz/East News

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam...

Opublikowany przez Kulta Niedziela, 15 listopada 2020

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.