poród, dziecko, niemowlę, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Jak wygląda poród w czasie koronawirusa? I czy mama może karmić noworodka piersią?

Znamy odpowiedzi na te pytania

Rafał Kowalski 3 kwietnia 2020 08:59
poród, dziecko, niemowlę, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Koronawirus zmienia rzeczywistość wszystkich. Przedsiębiorcy martwią się o swoje biznesy, osoby pozostające w izolacji często przewartościowują swoje życie, a politycy i lekarze myślą, jak szybko i skutecznie wygrać z epidemią. Dopóki jednak ona trwa, problem mają też młode mamy, których dzieci mają teraz przyjść na świat… Ale czy wszystkie muszą się zamartwiać?

Porody i karmienie piersią a koronawirus

Gościem wczorajszego wydania Dzień Dobry TVN była dr n. biol. Aleksandra Wesołowska , która wytłumaczyła między innymi, jak dziś wyglądają porody. Okazuje się, że dla zdrowych mam nie zmienia się nic. Panie, które nie mają objawów COVID-19, a które czują, że rozpoczyna się poród maleństwa, powinny tak jak zawsze zgłosić się do najbliższego szpitala.

Sytuacja ulegnie zmianie, gdy rodzić będzie kobieta zakażona koronawirusem bądź będąca na kwarantannie. „Te mamy przede wszystkim rodzą w specjalnych do tego przeznaczonych szpitalach i wobec tych kobiet są oczywiście zastosowane odpowiednie restrykcje, które (…) do minimum eliminują ryzyko zakażenia dziecka”, wyjaśniła ekspertka. Wśród restrykcji wymieniła między innymi obowiązkowy poród cesarski – dzięki niemu personel nie zarazi się COVID-19. Bezpieczne będzie też niemowlę, ale mama nie może mieć z nim kontaktu w pierwszych dniach po narodzinach.

A czy mamy z objawami COVID-19 mogą karmić dzieci swoim mlekiem? Nawet, jeśli są izolowane, można przecież ściągnąć ich pokarm… Okazuje się, że to niewskazane. „My po prostu nie wiemy, czy w mleku jest wirus czy go nie ma”, odpowiedziała na wizji dr n. biol. Aleksandra Wesołowska dając do zrozumienia, że lepiej zostać przy sztucznym pokarmie. Ważna kwestia dotyczy też zdrowych pań – one mogą podawać dziecku matczyne mleko, ale z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, czyli pełnej higieny.

Wiedzieliście o tym? 

mama z dzieckiem
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.