Danuta Stenka: „Jest różnica w płacach dla aktora i aktorki, którzy są plasowani na równi na półce”
Problem dyskryminacji finansowej porusza również kampania Bez Jaj!
Miniony Dzień Kobiet był okazją nie tylko do świętowania, ale także do rozważenia pewnego problemu, któremu, jak się wydaje, poświęca się zbyt mało uwagi. Do dyskryminacji kobiet w miejscu pracy odniosła się m.in. Danuta Stenka, a także kilka gwiazd, biorących udział w kontrowersyjnej kampanii Bez Jaj!.
Danuta Stenka o zarobkach kobiet
Czy kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? To pytanie wciąż wywołuje wiele dyskusji. Danuta Stenka przyznała w rozmowie z portalem Plejada, że nawet w jej zawodzie da się zauważyć różnicę. „Nie wiem, jak jest z płacami, bo nie mam dostępu do wiadomości na temat wynagrodzenia moich kolegów i koleżanek. Ale rozmawiałam kiedyś z moją agentką, która ten dostęp miała, i powiedziała, że jest zdecydowanie różnica w płacach za główne role bądź dla aktora i aktorki, którzy są plasowani na równi na półce”.
Aktorka ujawniła, że negocjacje finansowe pozostawia swoim agentom. „[...] nie negocjuję swoich stawek, to jest w gestii mojego agenta i mojej agencji. Wydaje mi się, że – mimo wszystko – oni swoje małe boje toczą o nas, o naszą płeć”, wytłumaczyła Plejadzie.
„To, co zauważam, to fakt, że dla kobiet-aktorek w pewnym wieku kończą się propozycje filmowe czy teatralne. Jest coraz lepiej, tych propozycji jest coraz więcej, ten wiek się przesuwa: kiedyś to były trzydziestolatki, teraz to już czterdziestolatki. [...] Fantastycznie, że pojawiają się role dla dojrzałych, starszych kobiet. Myślę, że będzie jeszcze lepiej, bo spływają do nas propozycje z Zachodu, gdzie widzimy, że oglądanie problemów kobiety dojrzałej czy starszej nie jest nudne”, dodała w rozmowie z Plejadą. „Jeśli film jest dobry, a rola świetnie napisana, to nie ma znaczenia, ile lat ma aktorka i ile ma zmarszczek”.
Kampania OLX „Bez Jaj”
Problem różnicy płac porusza również najnowsza kampania portalu OLX. Jak tłumaczą pomysłodawcy, kobiety zarabiają w Polsce około 18,5% mniej od mężczyzn. Po podliczeniach można wywnioskować, że przez 68 dni w roku pracują za darmo – dokładnie do 8 marca. Jednak to nie jedyna rzecz, z jaką muszą się mierzyć.
Aktorki Olga Bołądź, Tamara Arciuch, Olga Kalicka i Katarzyna Pakosińska, mistrzyni świata w boksie Agnieszka Rylik oraz Paulina Mikuła, autorka vloga Mówiąc Inaczej, tłumaczą z czym często spotykają się kobiety w miejscach pracy: tokenizm, aksamitne getto, autodyskryminacja, szklany sufit, czy właśnie różnice w średnim wynagrodzeniu.
Przekaz kampanii jest prosty. Jak czytamy na bezjaj.org.pl, jeśli chodzi o specjalistów w konkretnych branżach, płeć nie może mieć znaczenia – kobiety i mężczyźni powinni być traktowani w taki sam sposób. Udostępnione wideo wywołało sporo kontrowersji. Niektórzy internauci chwalą OLX za pomysł, a inni uważają, że to jawna przesada. Nie da się jednak ukryć, że całość skłania do przemyśleń.
Do obejrzenia promującego spotu zachęca typowo reklamowy slogan Hit! One znalazły sposób na szybki awans i podwyżkę. Zobacz jaki!. A dlaczego „bez jaj”? Zobaczcie sami.