Justyna Kowalczyk
Fot. PIOTR SMOLINSKI/EAST NEWS
O TYM JEST GŁOŚNO

Justyna Kowalczyk o wyroku TK w sprawie aborcji! "Wolę jasno wyrazić poglądy"

Sportsmenka udzieliła szczerego wywiadu

Redakcja VIVA! 5 listopada 2020 10:30
Justyna Kowalczyk
Fot. PIOTR SMOLINSKI/EAST NEWS

Jedna z najlepszych biegaczek narciarskich, mistrzyni świata, wielokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, duma polskiego sportu. Chociaż Justyna Kowalczyk zakończyła sportową karierę, nadal aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. O wybitnej sportsmence zrobiło się ostatnio głośno po jej wypowiedziach odnoście wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. "Wolę jasno wyrazić poglądy niż lawirować, żyć w rozkroku i zastanawiać się, komu nie podpaść a komu dogodzić", powiedziała jasno mistrzyni świata. Justyna Kowalczyk udzieliła szczerego wywiadu Robertowi Błońskiemu dla dziennika Przegląd Sportowy.

Justyna Kowalczyk o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

"Przede wszystkim to nie jest czas dla kobiet, by milczały. Nie chodzi mi o to, by każda z nas miała takie samo zdanie, bo jesteśmy różne, ale za naszymi plecami próbuje się zrobić coś dla nas niezwykle istotnego, czyli ograniczyć swobodę i życie", podkreśliła Justyna Kowalczyk. Pięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich otwarcie wyraża swój sprzeciw wobec orzeczenia TK w sprawie aborcji. Zachęca też zarówno kobiety, jak i mężczyzn, żeby nie bali się mieć swojego zdania i głośno go komunikować. Posiada ogrom podziwu i wdzięczności dla kobiet, które walczą o swoje prawa, życie i przyszłość oraz zagrzewa do takiej walki o swoje wartości innych. "Cenię kobiety, które na co dzień, wychodząc na ulicę i strajkując, mają wiele do stracenia. A mimo to wychodzą. Dziękuję im w swoim imieniu", powiedziała w rozmowie z Robertem Błońskim. 

Justyna Kowalczyk nie kryje swojego oburzenia wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. "Jeśli będę się bała albo się schowam w tak ważnym momencie, to kiedy realnie zdarzy się taka historia i któraś z nas znajdzie się w drastycznej sytuacji, nie zarzucimy sobie, że nie walczyłyśmy, by mieć wybór, nie zrzucimy na nikogo odpowiedzialności, tylko same – z mężami i w zgodzie z sumieniem – zdecydujemy. O to walczę", tłumaczyła. 

Mając szerokie grono fanów sportsmenka jest świadoma, że nie wszystkim podoba się jej bezpośredniość. Jak sama przyznała, w mediach społecznościowych natyka się na mnóstwo krytyki, a nawet aktów nienawiści. Nie zniechęca to jej jednak ani trochę. Jest świadoma swojego zdania i sumienia, których nie innym jest oceniać. Ponadto mistrzyni świata przyznaje, że stojących za nią murem fanów ma znacznie więcej. "Krytyczne posty są bardzo wrogie, nasączone nienawiścią, czasem się zastanawiam, skąd aż tyle jej się bierze i ile w tej drugiej osobie musi siedzieć zawiści, by artykułowała ją w taki sposób. Ale jeśli negatywnych komentarzy jest mnóstwo, to tych pozytywnych – nieprzebrane morze. I te złe wyglądają jak szczekające echo", wyznała.  

Justyna Kowalczyk
Fot. DARIUSZ GDESZ/GAZETA WROCLAWSKA/POLSKA PRESS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.