Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski, VIVA! grudzień 2001
Fot. Jacek Poremba
O NICH SIĘ MÓWI

Jolanta Kwaśniewska ujawnia nieznane sekrety małżeństwa z byłym prezydentem!

Para świętuje rubinową rocznicę ślubu!

Weronika Kostyra 25 listopada 2019 14:15
Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski, VIVA! grudzień 2001
Fot. Jacek Poremba

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy niedawno obchodzili 40 rocznicę ślubu! Córka byłej pary prezydenckiej, Aleksandra Kwaśniewska, postanowiła uczcić wyjątkową datę przepięknym zdjęciem, które udostępniła na swoim Instagramie.

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy: zdjęcie ślubne

Niezwykłe ujęcie pochodzi z pierwszego, cywilnego ślubu państwa Kwaśniewskich. Dopiero w 2006 roku zdecydowali po raz drugi powiedzieli sobie tak, tym razem w kościele. Rubinowa rocznica ślubu to wynik godny pozazdroszczenia, ale tylko oni wiedzą, ile kosztowało ich utrzymanie związku, szczególnie kiedy były prezydent był nieustannie poza domem. Jaki jest sekret związku Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich?

Jolanta Kwaśniewska o nieobecności męża

Para prezydencka zdobyła się na szczere wyznanie w wywiadzie dla Newsweeka. W rozmowie z Aleksandrą Pawlicką opowiedzieli o najtrudniejszych momentach swojego związku: „Pamiętam, że gdy mąż wszedł w politykę, zaczęłam nagle odpowiadać znajomym: Nie, nie przyjdziemy, Olka nie będzie. Męża właściwie cały czas nie było w domu. Uważałam, że muszę dzielić się nim w imię – jak bardzo górnolotnie by to zabrzmiało – dobra kraju”, wspomina Jolanta Kwaśniewska.

Szczególnie kiedy ich córka była mała, to ona była odpowiedzialna za jej wychowywanie, wywiadówki czy dbanie o mieszkanie. „Tak naprawdę byłam matką samotnie wychowującą dziecko”, podsumowała. Mąż nie zgodził się z nią i stwierdził: „Przesada. Mam swoją teorię dotyczącą udanego małżeństwa: nie narzucać się z obecnością”. Żona ironicznie przyznała mu rację, odpowiadając: „Nawet gdy przychodziła niedziela, to jadłeś śniadanie nie z nami, tylko z panią Moniką Olejnik w Radiu Zet”.

Czy czuli się jednak w związku samotni? Okazuje się, że to nie czas prezydentury był dla nich najgorszy. „Nasze małżeństwo miało różne fazy. Gdy przeprowadziliśmy się do Warszawy, rzeczywiście wpadłem w wir obowiązków. [...] Potem było tworzenie partii, kampanie wyborcze ’91, ’93 i ’95. I wtedy nastąpiła zmiana. Okres prezydentury to czas bliskości”, twierdzi Aleksander Kwaśniewski. „Blisko to my byliśmy zawsze, ale nie zawsze fizycznie razem”, dodaje żona.

Sekret związku Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich

Właśnie bliskość rodziny była postawą sukcesu byłego prezydenta: „Prezydentura poza zaszczytem i świadomością, że podejmuje się ważne decyzje, ma też słabe punkty. Tak naprawdę jedyną możliwością ucieczki od tego teatru, który trwa 365 dni w roku, to rodzina”, wyznał polityk.

„Dobra rodzina to jedyny dostępny azyl. Jedyne miejsce, gdzie można się pozbyć scenicznego makijażu, nie obawiać się tego, jaka będzie reakcja, mieć nadzieję na zrozumienie. Gdy mam wykłady o przywództwie, to mówię studentom wprost: gwarantem sukcesu polityka jest ustabilizowane życie rodzinne. Nie chcę w Boże Narodzenie być aluzyjny, ale uważam, że ktoś, kto żyje samotnie i zajmuje się tylko polityką, może mieć z tym kłopot. Brak tego miejsca, gdzie na życie i problemy można spojrzeć z innej perspektywy, oczami najbliższych, jest istotnym defektem. Tylko wśród najbliższych można spuścić powietrze z napompowanego balonu”, dodał.

Para prezydencka opowiedziała też o tym, że dla małżeństwa ważna jest walka z nudą. Jak im udało się uniknąć monotonii? „Małżeństwo to ziemia, którą można zostawić odłogiem albo uprawiać przez małe gesty. Lubię obdarowywać żonę kwiatami. Studentom zawsze tłumaczę, że kwiaty trzeba przynosić dziewczynom bez okazji, bo jak przynosi się tylko z okazji, to zawsze się o jakiejś zapomni, a gdy zdarzy się przynieść bez okazji, to będzie podejrzane”, żartuje prezydent.

„Lubimy obdarowywać się prezentami, nie za jakąś wielką kasę, raczej gestami. Na przykład mąż wstaje rano i robi mi śniadanie”, potwierdza Jolanta Kwaśniewska. Była Pierwsza Dama uważa też, że „życie jest krótkie, trzeba wykorzystywać każdą szansę, żeby się pocieszyć, sprawić sobie przyjemność”.

Od kilku lat miejscem, w którym są najszczęśliwsi, są Mazury. „Urodzony w Białogardzie jestem warszawskim patriotą, więc gdy ktoś pyta, które miasto jest najlepsze dla życia i pracy w Polsce, to bez wahania odpowiadam: Warszawa. Wolna od zaściankowości, zawiści, ale z Mazurami nie da się tego porównać. Tam jest nasz raj”, zdradził Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie. 

Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska, Viva! 2001
Fot. Jacek Poremba

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-30% od AVA
-30% od AVA
AVA- to co najlepsze w naturze... więcej»
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
+
-30% od AVA
Online

AVA- to co najlepsze w naturze połączone z możliwościami współczesnej biotechnologii,  pielęgnacja wszech czasów. Rabat 30% na cały asortyment na ava-kosmetyki.pl. Przy zakupach za min. 150 zł przesyłka gratis. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.  

Najniższa cena pianki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 31,90 zł. 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 22,33 zł.  

Najniższa cena dezodorantu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 32,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 23,03 zł.

Najniższa cena kremu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 44,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 32,43 zł.


Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.