Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
Z ŻYCIA GWIAZD

Janusz Rewiński porzucił aktorstwo. Czym zajmuje się dziś Siara z filmu Kiler?

„Skończył się już zawód satyryka", wyznał

Olga Figaszewska 24 kwietnia 2022 10:00
Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Ma na swoim koncie wiele charyzmatycznych ról. Jego fenomenalną grę aktorską mogliśmy podziwiać w takich produkcjach, jak: Zmiennicy, Tygrysy Europy czy Podróże pana Kleksa. Jednak jedną z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych ról Janusza Rewińskiego jest kreacja postaci Siary w filmie Kiler. Lata temu postanowił zrezygnować z aktorstwa, nie pojawia się także przed kamerą. Wiedzie spokojne i poukładane życie na wsi, gdzie znalazł swój azyl. Czym się dziś zajmuje?

Janusze Rewiński – początki kariery, obecne życie

Janusz Rewiński urodził się w Żarach, 16 września 1949 roku. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, ale aktorska pasja okazała się silniejsza, dlatego postanowił zdawać na studia teatralne. I tak związał swoją przyszłość ze sceną. Janusz Rewiński jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów udowodnił swój talent. Swoją karierę rozpoczął w latach 80., grając rolę Romana Żelaznego, reżysera telewizyjnego w filmie To tylko rock. To nie tylko świetny aktor, a także satyryk. Na swoim koncie ma występ w Spotkaniach z Balladą u Wiesława Dumnego. Pojawiał się w Piwnicy pod Baranami. Janusz Rewiński związał się potem z kabaretem Tey. Współpracował też z Kabaretem Olgi Lipińskiej. Scena bez wątpienia była jego żywiołem! 

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986
Fot. INPLUS/East News

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986 rok

„Chodziłem do Piwnicy pod Baranami i chciałem być jak oni. Imponował mi Wiesław Dymny. Był w tym rodzaj emocji i władzy nad publicznością. W kabarecie aktor jest małym führerem. Stoi na scenie i wie, co z ludźmi zrobić, żeby się śmiali, kiedy tylko on zechce. Taki facet nic innego nie robi, tylko stoi i mówi. Nic go nie chroni, żaden makijaż i żaden kostium, pod którym mógłby się ukryć. Chciałem, żeby to był mój zawód”, tłumaczył w rozmowie z Polityką.

Szerokiej  publiczności dał się zapamiętać jako świetny aktor. Stworzył m.in. kreacje w Zmiennikach, Pierścieniu i róży, Podróżach pana Kleksa, Tygrysach Europy. Największą popularność przyniosła mu rola Stefana „Siary” Siarzewskiego w Kilerze, a potem w kontynuacji Kilerów dwóch.  Na początku lat 90., Janusz Rewiński miał krótką przygodę z polityką. Satyryk, który do tej pory komentował świat polityki, sam został wybrany posłem I kadencji Sejmu z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. 

Zobacz także: Zenon Laskowik karierę wielkiej gwiazdy kabaretu porzucił dla pracy listonosza. Jak dziś wygląda życie znanego satyryka?

Janusz Rewiński o powrocie na scenę

Przez kilka lat (1998–2004) w duecie z Krzysztofem Piaseckim prowadził program Ale plama, który ukazywał się na antenie TVN. Z show-biznesu odszedł ze względu na brak kolejnych propozycji filmowych i nie tylko... Aktor miał ku temu powody. „Skończył się już zawód satyryka. Jest pełno epigonów, podrabiaczy i amatorów. Mnie się nie zatrudnia. TVP ze mnie zrezygnowała, ja zrezygnowałem z TVN, kinematografia nie istnieje. Był sobie Siara, był Nowak, zagrałem kilka kawałków, to może już wystarczy”, wyjaśniał w rozmowie z Polityką.

Czytaj także: Tadeusz Drozda: kariera zawodowa i życie jednego z najpopularniejszych satyryków w Polsce

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok, Przebojowa Noc wydanie sylwestrowe

Jak wygląda dziś życie Janusza Rewińskiego?

Aktorstwo zamienił na gospodarstwo. Zajął się rolnictwem i hodowlą. Wiele lat temu Janusz Rewiński osiedlił się w okolicach Mińska Mazowieckiego. Zdarza się, że w okolicy ktoś go rozpoznaje, kiedy akurat w telewizji powtarzany jest film z jego udziałem. „Jak dzieci we wsi kłaniają mi się pod sklepem, to wiem, że w telewizji właśnie powtarzają film z moim udziałem. Opowiadają mi scenę i już wiem, który to”, mówił w komentarzu dla Świat&Ludzie.

Dziś aktor uprawia 12 hektarów ziemi i czerpie z tego satysfakcję. „Na 12 hektarach ziemi mam las, stawy rybne, łąki i pastwiska. Hoduję cztery konie, dziesięć owiec, cztery kozy, kury i kaczki. Koszę łąki, suszę siano, wycinam gałęzie, zabezpieczam sobie opał, drewno na zimę”, zdradził Janusz Rewiński w komentarzu dla WP.PL.

Okazuje się, że aktor znalazł swoją przystań. „Gdybym od rana do nocy nie zajmował się rolnictwem, na które sam siebie skazałem, to chyba bym zwariował albo coś złego by się ze mną stało”, dodał. Jak podała Plejada.pl, Janusz Rewiński angażuje się w sprawy swojego regionu i wspiera tamtejszą społeczność.

Prywatnie aktor od ponad 30 lat jest szczęśliwym mężem. Wraz z ukochaną żoną, Iwoną Biernacką doczekał się dwóch synów: Jonasza i Aleksandra.

Panu Januszowi i jego najbliższym życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Źródło: Plejada

Czytaj także: Jerzy Kryszak przerywa milczenie! Tak dziś wygląda życie komika

Janusz Rewiński, 2005
Fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Janusz Rewiński, 2010 rok
Fot. Piotr WYGODA/East News

Janusz Rewiński, 2010 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.