Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Janusz Rewiński porzucił aktorstwo. Czym zajmuje się dziś Siara z filmu Kiler?

Całkowicie zmienił swoje życie

Olga Figaszewska 1 marca 2021 17:58
Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Szerokiej publiczności znany jako Siara z kultowego filmu Kiler. Janusz Rewiński ma na swoim koncie wiele  charyzmatycznych ról. Do dziś kojarzony jest głównie z kreacjami w takich produkcjach, jak: Zmiennicy, Tygrysy Europy czy Podróżach pana Kleksa. Od wielu lat nie jest związany ze sceną, nie pojawia się przed kamerą. Swój azyl znalazł na wsi. Tam wiedzie spokojne i poukładane życie. Czym się zajmuje?

Janusze Rewiński – jak dziś wygląda życie aktora?

Janusz Rewiński urodził się w Żarach, 16 września 1949 roku. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, ale pasja była silniejsza, dlatego postanowił zdawać na studia teatralne. I tak, związał swoją przyszłość ze sceną. Janusz Rewiński jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów udowodnił swój talent. To nie tylko świetny aktor, a także satyryk. Na swoim koncie ma występ w Spotkaniach z Balladą u Wiesława Dumnego. Pojawiał się w Piwnicy pod Baranami. Janusz Rewiński związał się potem z kabaretem Tey. Współpracował też z Kabaretem Olgi Lipińskiej. Scena była jego żywiołem! 

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986 rok

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986
Fot. INPLUS/East News

„Chodziłem do Piwnicy pod Baranami i chciałem być jak oni. Imponował mi Wiesław Dymny. Był w tym rodzaj emocji i władzy nad publicznością. W kabarecie aktor jest małym führerem. Stoi na scenie i wie, co z ludźmi zrobić, żeby się śmiali, kiedy tylko on zechce. Taki facet nic innego nie robi, tylko stoi i mówi. Nic go nie chroni, żaden makijaż i żaden kostium, pod którym mógłby się ukryć. Chciałem, żeby to był mój zawód”, tłumaczył w rozmowie z Polityką.

Szerokiej  publiczności dał się zapamiętać jako świetny aktor. Stworzył m.in. kreacje w Zmiennikach, Pierścieniu i róży, Podróżach pana Kleksa, Tygrysach Europy. Największą popularność przyniosła mu rla Stefana „Siary” Siarzewskiego w Kilerze, a potem w kontynuacji Kilerów dwóch.  Na początku lat 90-tych, Janusz Rewiński miał krótką przygodę z polityką. Satyryk który do tej pory komentował świat polityki sam został wybrany posłem I kadencji Sejmu z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. 

Czy Janusz Rewiński wróci na scenę?

Przez kilka lat (1998–2004) w duecie z Krzysztofem Piaseckim prowadził program Ale plama, który ukazywał się na antenie TVN. Z show-biznesu odszedł ze względu na brak kolejnych propozycji filmowych i nie tylko... Aktor miał ku temu powody. „Skończył się już zawód satyryka. Jest pełno epigonów, podrabiaczy i amatorów. Mnie się nie zatrudnia. TVP ze mnie zrezygnowała, ja zrezygnowałem z TVN, kinematografia nie istnieje. Był sobie Siara, był Nowak, zagrałem kilka kawałków, to może już wystarczy”, wyjaśniał w rozmowie z Polityką.

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok, Przebojowa Noc wydanie sylwestrowe

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Aktorstwo zamienił na gospodarstwo. Zajął się rolnictwem i hodowlą. Wiele lat temu Janusz Rewiński osiedlił się w okolicach Mińska Mazowieckiego. Zdarza się, że w okolicy ktoś go rozpoznaje, kiedy akurat w telewizji powtarzany jest film z jego udziałem. „Jak dzieci we wsi kłaniają mi się pod sklepem, to wiem, że w telewizji właśnie powtarzają film z moim udziałem. Opowiadają mi scenę i już wiem, który to”, mówił w komentarzu dla Świat&Ludzie.

Dziś aktor uprawia 12 hektarów ziemi i czerpie z tego satysfakcję. „Na 12 hektarach ziemi mam las, stawy rybne, łąki i pastwiska. Hoduję cztery konie, dziesięć owiec, cztery kozy, kury i kaczki. Koszę łąki, suszę siano, wycinam gałęzie, zabezpieczam sobie opał, drewno na zimę”, zdradził Janusz Rewiński w komentarzu dla WP.PL.

Janusz Rewiński, 2005
Fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Okazuje się, że aktor znalazł swoją przystań. „Gdybym od rana do nocy nie zajmował się rolnictwem, na które sam siebie skazałem, to chyba bym zwariował albo coś złego by się ze mną stało”, dodał. Jak podała Plejada.pl, Janusz Rewiński angażuje się w sprawy swojego regionu i wspiera tamtejszą społeczność.

Prywatnie aktor od ponad 30 lat jest szczęśliwym mężem. Wraz z ukochaną żoną, Iwoną Biernacką doczekał się dwóch synów.

Panu Januszowi i jego najbliższym życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Źródło: Plejada.pl

Janusz Rewiński, 2010 rok

Janusz Rewiński, 2010 rok
Fot. Piotr WYGODA/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?