Jan Nowicki nie zostanie pochowany w Warszawie. Wybrał inne miejsce pochówku na długo przed śmiercią
Gdzie odbędzie się pogrzeb?
Dzisiaj dowiedzieliśmy się o śmierci Jana Nowickiego. Przypomnijmy, że ostatnie godziny swojego życia spędził w domu w Krzewencie pod Kowalem. Wybitny artysta zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w wieku 83 lat. Jak się okazuję, długo przed śmiercią miał zaplanowane miejsce pochówku i nie będzie to Warszawa ani Kraków. „Powoli trzeba się zbierać z tego świata, mając jednak na uwadze to, co powinien w tej sytuacji zrobić każdy mężczyzna – posprzątać po sobie”, mówił w 2020 roku.
Wiemy, gdzie zostanie pochowany Jan Nowicki
W nocy z szóstego na siódmego grudnia 2022 roku zmarł Jan Nowicki. Ta smutna informacja została potwierdzona przez jego syna Łukasza Nowickiego. Co ciekawe, aktor od dawna miał zaplanowane miejsce swojego pochówki. Mówił o tym w rozmowie z „Super Expressem” w 2020 roku. Mimo że był związany zarówno z Krakowem, jak i Warszawą, to jego ciało nie zostanie tam położone.
Jak informuje „Super Express”, pogrzeb Jana Nowickiego odbędzie się w Kowalu, czyli jego rodzinnej miejscowości. To właśnie tam przygotował sobie grobowiec, na którym jest napisane: „Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom”.
Jan Nowicki w rozmowie z dziennikiem wyznał: „Wybudowałem grób dla całej rodziny z napisem „Rodzina Nowickich". Człowiek powinien wiedzieć, gdzie będzie miejsce jego wiecznego spoczynku. I ja wiem. To wiele porządkuje w głowie. Uspokaja”, czytaliśmy wówczas. W tym samym wywiadzie dodał: „Powoli trzeba się zbierać z tego świata, mając jednak na uwadze to, co powinien w tej sytuacji zrobić każdy mężczyzna – posprzątać po sobie […] Trzeba coś zrobić z książkami, pomyśleć, komu, który obraz dać, żeby trafił we właściwe ręce. Przecież nie wezmę tego do grobu!”, mówił.
CZYTAJ TEŻ: Halina Mlynkova pożegnała Jana Nowickiego. Wokalistkę i byłego teścia łączyła niezwykła więź
Kim był Jan Nowicki?
Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Zagrał w wielu filmach i sztukach teatralnych. Zasłynął również jako reżyser teatralny, pedagog, pisarz oraz poeta. Co więcej, wziął udział w prawie 200 projektach. Sławę zyskał dzięki udziałowi w takich produkcjach jak: „Wielki Szu”, „Spirala” czy „Magnat”. Przez ponad 30 lat związany był z Krakowem, gdzie występował w Starym Teatrze.
Na swoim koncie miał też wiele nagród, między innymi: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Gwiazdę Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Krzyż Komandorski.
Był związany z Barbarą Sobottą, z którą doczekał się syna Łukasza. Z Ireną Paszyn ma córkę Sajanę. Przez prawie trzy dekady był w związku z Mártą Mészáros. Od 2009 do 2015 roku był mężem Małgorzaty Potockiej, niestety ta relacja nie przetrwała próby czasu. W 2017 roku poślubił Annę Kondratowicz, z którą był do końca swojego życia.
Całej rodzinie składamy najszczersze kondolencje.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jan Nowicki o śmierci: „Oddałbym wszystko, żeby nikt o mnie nie wspominał”