Reklama

Naukowcy dokonali nowego odkrycia. Najnowsze badania uczonych rzucają nowe światło na schemat rozprzestrzeniania się koronawirusa i zachorowań. Okazuje się, że bakterie utrzymują się w powietrzu dłużej niż sądzono.

Reklama

Jak długo cząsteczki koronawirusa utrzymują się w powietrzu?

Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Dlatego ważne jest, by unikać skupisk ludzi i dotykania powierzchni. Eksperci podkreślają, że w zależności od struktury przedmiotów oraz temperatury, może on przetrwać od kilku godzin do nawet dziewięciu dni.

Naukowcy starają się jak najlepiej poznać strukturę nowego wirusa. Do niedawna uważano, że CoV-2 utrzymuje się w powietrzu przez chwilę. Amerykańscy badacze odkryli jednak, że mogą być to nawet trzy godziny! Eksperci z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia uważają, że wirus przenosi się także przez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się bakterie koronawirusa. Dlatego ważna jest świadomość, że w zarażeniu nie jest konieczny bezpośredni kontakt z chorobą osobą.

Ich badania czekają na naukową recenzję, która potwierdzi te informacje. Z kolei w raporcie wydanym przez prowadzonych przez Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny skupiono się na badaniu schematu zarażeń koronawirusem. Badano przemieszczanie się mikroskopijnych cząsteczek CoV-2 od osoby kaszlącej i kichającej w zamkniętej, sklepowej przestrzeni z wentylacją. Podano, że utrzymują się one najbliższym obszarze osoby zakażonej, po czym rozrzedzają się.

„Jeśli kaszlący nosiciel koronawirusa odejdzie z jednego miejsca, a w pobliżu pojawi się inna, to unoszące się w powietrzu cząsteczki aerozolu, zawierające wirusa, mogą przedostać się do dróg oddechowych tej osoby”, podano.

Przy badaniach korzystano z pomocy superkomputera o wysokiej mocy obliczeniowej. W tej sytuacji najważniejsze, to stosować się do zaleceń – unikania zamkniętych pomieszczeń publicznych i ograniczenie wychodzenia z domu.

Reklama

Źródło Gazetaprawna.pl, http://naukawpolsce.pap.pl/

ADOBE STOCK
Reklama
Reklama
Reklama