Irena Szewińska nie żyje. Pierwsza Dama polskiego sportu zmarła w wieku 72 lat
Informację o jej śmierci przekazał mąż, Janusz Szewiński
Irena Szewińska nie żyje – tę smutną informację przekazał po północy mediom jej mąż, Janusz Szewiński. Była lekkoatletka, medalistka olimpijska, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zmarła w wieku 72 lat w Warszawie po walce z chorobą.
Irena Szewińska nie żyje. Przyczyny śmierci byłej lekkoatletki
„Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim”, przekazał Janusz Szewiński.
Jej walka rozpoczęła się na początku 2014 roku, gdy u Ireny Szewińskiej wykryto raka. Poddała się chemioterapii, nowotwór udało się wówczas spacyfikować. Niestety powrócił, jednak wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie wycofała się z życia publicznego, mimo wyczerpującej walki z nim. Co więcej była lekkoatletka doskonale wywiązywała się z zawodowych zobowiązań, wzięła m.in. udział w niedawnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi i Pjongczangu, gdzie wręczała medal Kamilowi Stochowi.
Andrzej Duda o śmierci Ireny Szewińskiej
Wyrazy ubolewania z powodu śmierci Ireny Szewińskiej przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Polski, Andrzej Duda.
„Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!”, podkreślił.
Kariera Ireny Szewińskiej, osiągnięcia sportowe
Jest uważana za najwybitniejszą polską lekkoatletkę, która siedem razy sięgała po olimpijskie medale (w tym trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz dziesięć razy zdobywała mistrzostwo Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Na koncie miała również rekordy Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów oraz w skoku w dal i sztafetach. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 roku.
Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działania polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, była członkiem MKOl. W latach 1997-2009 Szewińska sprawowała funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Była pierwszą przedstawicielką sportu, której przyznano takie wyróżnienie