O TYM SIĘ MÓWI

Wiadomo, jak zachowuje się wirus zanim opadnie z ust chorego na ziemię. Zobacz wizualizację

Te informacje przydadzą się podczas zakupów

Rafał Kowalski 10 kwietnia 2020 14:56

Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z chmurą wirusów  po wydostaniu się jej z ust osoby zakażonej. Może zdarzyć się to podczas mówienia, ale przede wszystkim niebezpieczne jest mocne zakaszlnięcie. Czy gdy to wydarzy się w sklepie to możemy się zarazić?

Koronawirus w powietrzu – profesjonalna wizualizacja

Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto w Finlandii przeprowadzili eksperyment, którego wynik zapisali w formie animacji komputerowej. Niespełna minutowy film pokazuje, że osoba, która odkaszlnie w jednej z alejek nie zasłaniając ust rozprzestrzeni wirusa na około 8 minut. „Jeśli musisz iść do marketu na zakupy, załóż maseczkę i rękawiczki. Zrób zakupy tak szybko, jak to możliwe”, twierdzi profesor Ville Vuorinen. Dodaje też ważną informację. „Wstępne wyniki wskazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono. Ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze ok. 6 minut”, twierdzi uczony z Aalto University w Finlandii.

Mimo wszystko uspokajamy. Jak twierdzą eksperci robienie zakupów jest bezpieczne, o ile unikamy tłumów, osób które kaszlą, nosimy maski i rękawiczki. Zakażenie koronawirusem w sklepie to bardzo małe prawdopodobieństwo. „Musiałyby te produkty stać w pomieszczeniu, gdzie jest chory przez dobrych kilkadziesiąt minut, żeby na nich było tyle wirusa, żeby on mógł być dla nas groźny”, powiedział dr. Paweł Grzesiowski w Dzień Dobry TVN. Wirus nie zaraża też w momencie spożywania posiłków. „Pamiętajmy, że nie zarażamy się koronawirusem poprzez jedzenie. (…) Zjedzenie wirusa z jakimś jabłkiem czy winogronem nie spowoduje zakażenia”, dodał lekarz.

Zachęcamy do skorzystania z propozycji wielu marketów, które przed Wielkanocą są otwarte całodobowo – to zapewni bezpieczeństwo, komfort i nasz spokój. 

Biedronka, tanie maseczki ochronne, koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.