„Wygląda jak mój wujek Oscar”
Poznaj historię największego w dziejach kina przedmiotu pożądania!
Statuetka Oscara to marzenie każdej osoby ze świata filmu. Nagrody przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową są uznawane za najbardziej prestiżowe, a gala ich wręczenia to wydarzenie, na które czeka się cały rok. Jednak w 1929 roku, kiedy przyznawano je po raz pierwszy, złota statuetka rycerza opartego na mieczu nie budziła takiego entuzjazmu. Poznaj jej historię!
Ile waży Oscar?
Statuetka ma 35 centymetrów wysokości i jest naprawdę ciężka, bo waży niecałe 4 kilogramy. Jest wykonana ze stopu metali nazywanego „britannium” pokryta 24. karatowym złotem, pierwotnie jednak wykonywano ją z brązu. W czasie II wojny światowej wyjątkowo wręczano Oscary wykonane z gipsu i pomalowane na złoto. Po wojnie laureaci otrzymali zasłużone „prawdziwe” Oscary.
Rycerz, którego nazwano później Oscar, znajduje się na podstawie zakończonej taśmą filmową. Składa się ona z pięciu klatek, które symbolizują najważniejsze grupy filmowych twórców: producentów, reżyserów, scenarzystów, aktorów i techników. Każda z figurek ma wybity numer seryjny, więc jest niepowtarzalna.
Zaprojektował ją w 1928 roku Cedric Gibbons, scenograf filmowy. W późniejszych latach sam zdobył ją 11 razy, a za najlepszą scenografię nominowano go aż 39 razy. Pierwowzorem Oscara był aktor Emilio Fernandez, który pozował do pierwszej kopii.
Najsłynniejsza statuetka filmowa świata nie od początku nosiła imię Oscar. Legenda głosi, że bibliotekarka Akademii Filmowej, Margaret Herrick, na jej widok zażartowała: „Przecież on wygląda jak mój wujek Oscar!”. Nie wiadomo, czy było tak naprawdę, ale nazwa przyjęła się tak dobrze, że została uznana za oficjalną w 1939 roku.
Po raz pierwsze wręczono je jednak 10 lat wcześniej w 1929 roku, lecz gala trwała wtedy tylko 15 minut i nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dopiero później udział mediów sprawił, że nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej urosły do tak wysokiej rangi. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach, ale firma R.S. Owens & Company co roku produkuje ich ponad 50, ponieważ w kategoriach grupowych, jak na przykład „produkcja”, każdy otrzymuje osobną statuetkę.
Wyjątki od tej reguły zdarzyły się tylko dwa razy. Brzuchomówca Edgar Bergen, znany z występów z lalką, otrzymał w 1937 roku specjalną drewnianą statuetkę z ruchomymi ustami. Natomiast absolutny rekordzista oscarowych nominacji, Walt Disney za „Królewnę Śnieżkę” zdobył w 1939 roku Oscara i siedem mniejszych Oscarów-krasnoludków.
1 z 2
Oscary Walta Disneya za „Królewnę Śnieżkę”
2 z 2