Historia Mohameda Al-Fayeda. Kim tak naprawdę jest miliarder z The Crown?
Jego syn zginął w wypadku z księżną Dianą
- Maria Elas
Mohamed Al-Fayed od dawna jest znaną i często kontrowersyjną postacią w Wielkiej Brytanii. Były właściciel kultowego domu towarowego Harrods w Londynie przez lata zaliczał do swoich licznych aktywów hotel Ritz w Paryżu, klub piłkarski Fulham, paryską willę należącą niegdyś do książąt Windsoru, oraz posiadłość o powierzchni 65 000 akrów w Szkocji. Jednak dla wielu może być najbardziej znany jako ojciec Dodiego Al-Fayeda, chłopaka księżnej Diany, który zginął wraz z nią w tragicznym wypadku samochodowym w 1997 roku. Jego postać została przedstawiona w jednym z odcinków piątego sezonu „The Crown”, który skupia się na losach rodziny królewskiej w latach 90. ubiegłego wieku.
Mohamed Al-Fayed w „The Crown”
W odcinku „The Crown” zatytułowanym „Mou Mou” Mohamed został przedstawiony jako młody mężczyzna z Egiptu. Sprzedawał on napoje gazowane na ulicy, gdy książę Windsoru i Wallis Simpson składali wizytę w Aleksandrii. Chociaż jego ojciec nienawidzi Brytyjczyków za okupację Egiptu i jak mówił „[deptanie] naszej wolności. Naszej godności”, Mohamed uważa ich za inspirację. „Chcę się dopasować. Chcę być jak oni”, mówił aktor wcielający się w rolę Mohameda.
Po skoku w czasie możemy przyjrzeć się już dorosłemu Mohamedowi, który został bogatym biznesmenem. Mężczyzna uczestniczy w tych samych pokazach koni co rodzina królewska, kupuje paryski hotel Ritz oraz dom towarowy Harrods i odnawia willę księcia i księżnej Windsoru we Francji. Zatrudnia nawet Sydneya Johnsona, byłego koniuszego króla Edwarda VIII. Pod koniec odcinka Mohamed spotyka Dianę na królewskim pokazie koni, z którą szybko stają się przyjaciółmi, co jednak nie było do końca zgodne z prawdziwymi wydarzeniami.
Czytaj też: Książę Filip rozważał pozew przeciwko Netfliksowi. Poszło o jedną scenę w „The Crown”
Mohamed Al-Fayed, 1989 rok
Kim jest Mohamed Al-Fayed?
Mohamed Fayed urodził się w Aleksandrii w Egipcie, choć jego dokładna data urodzenia jest kwestionowana. Przypuszcza się, że urodził się pomiędzy 1929 r. a 1933 r. jako syn nauczyciela. W 1954 ożenił się z Samirą Khashoggi, siostrą handlarza bronią Adnana Khashoggiego. Biznesmen miał z nią jedno dziecko, Emada El-Din Fayeda, lepiej znanego jako Dodi. Para rozwiodła się po zaledwie dwóch latach. Niewiele wiadomo o wczesnych przedsięwzięciach biznesowych Mohameda, ale według BBC pracował w branży importu do Arabii Saudyjskiej. Założył firmę transportową i był doradcą sułtana Brunei, jednego z najbogatszych ludzi na świecie tamtych czasów. W latach 70. przeniósł się do Wielkiej Brytanii. W tym czasie do swojego nazwiska dodał także prefiks „Al-”, co według niektórych miało sprawiać wrażenie, że Mohamed ma arystokratyczne pochodzenie.
W 1979 roku, tak jak pokazano w „The Crown”, Mohamed i jego młodszy brat Ali kupili hotel Ritz w Paryżu, który bankrutował po śmierci hotelarza Charle Ritza w 1976 roku. Żona Ritza, Monique, zdecydowała się sprzedać budynek trzy lata później. W 1985 roku Bracia Fayed zakupili także Londyński dom towarowy Harrods, a także House of Fraser, spółkę macierzystą Harrodsa, a z tym także 100 innych domów towarowych za około 842 milionów dolarów. Dzięki swoim udziałom w nowo zakupionym budynku Mohamed uzyskał dostęp do elitarnych kręgów towarzyskich, w tym wydarzeń, w których udział brali członkowie rodziny królewskiej. W tym samym roku ożenił się z Heini Wathen, fińską modelką i aktorką. Para ma razem czworo dzieci.
Inne jego udziały obejmują finansowanie nagrodzonego Oscarem filmu „Rydwany ognia” za pośrednictwem firmy produkcyjnej „Allied Stars”, która należała do niego oraz jego najstarszego syna Dodiego, oraz kupno londyńskiego Fulham Football Club w 1997 roku, który sprzedał w 2013 roku za 300 milionów dolarów. Według szacunków Forbesa na listopad 2022 r. obecna wartość netto Al-Fayeda wynosi aż 1,9 miliarda dolarów!
Zobacz także: Wielka Brytania. Ona traktowała go jak ojca, on zadbał o jej dzieci. Oto niezwykła historia relacji Filipa z Dianą
Mohamed Al-Fayed i królowa Elżbieta II, 18.05.1997
Mohamed Al-Fayed odrestaurował willę Windsorów
W 1986 roku Al-Fayed wydzierżawił francuski dom księcia i księżnej Windsor, 14-pokojową dziewiętnastowieczną willę w Bois de Boulogne. Biznesmen planował odnowić posiadłość i zamienić ją w prywatne muzeum, miejsce, w którym mogliby odwiedzić „historycy, członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, osobistości, przyjaciele i ważni goście hotelu Ritz”, mówił dla „The New York Times”. Według „People” renowacja kosztowała go 12 milionów dolarów.
Chociaż Mohamed Al-Fayed obracał się w towarzystwie wielu znanych postaci oraz arystokratów, parę królewską spotkał tylko raz, chociaż jak mówił w wywiadzie, sprawili na nim ogromne wrażenie. Długo wspominał „sposób, w jaki tańczyli i ich poczucie zabawy”. Później w rozmowie z „People” powiedział: „byłem całkowicie zafascynowany ich zachowaniem i ciepłem”.
Sydney Johnson, były kamerdyner króla Edwarda VIII, został lokajem biznesmena w willi i pomagał w odrestaurowaniu posiadłości. Al-Fayed nazwał go swoim „słownikiem”, dodając: „To bardzo kulturalny człowiek. Wyjął wszystkie te rzeczy z pudeł, sejfów i magazynów i zna ich historię” mówił dla „Times”
Przyjaźń Mohameda Al-Fayeda z Dianą
Podczas gdy „The Crown” przedstawia pierwsze spotkanie Mohameda i Diany na pokazie koni, w rzeczywistości spotkali się wcześniej za pośrednictwem macochy Diany, Raine Spencer. Chociaż w serialu ich rozmowa była wymysłem scenarzysty, jest duże prawdopodobieństwo, w rzeczywistości również zbliżyli się do siebie poprzez uczucie bycia „outsiderem”: Diana w rodzinie królewskiej, a Mohamed w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, biznesmen miał problemy z dostaniem brytyjskiego obywatelstwa: odmówiono mu dwukrotnie. Księżna bardzo szybko złapała wspólny język z biznesmenem. „Diana jest taka wyluzowana z Mohamedem. Bardzo dobrze się nawzajem pobudzają” powiedział w 1995 roku dla „Vanity Fair” Michael Cole, ówczesny dyrektor do spraw publicznych w Harrods.
Latem 1997 r. Mohamed zaprosił Dianę i jej synów na wakacje z nim i jego rodziną w St. Tropez na swoim jachcie „Jonikal”. To tam podobno księżna poznała i zbliżyła się do jego syna, Dodiego, producenta filmowego, który pracował dla swojej rodzinnej firmy. Para spotykała się tylko przez około miesiąc, zanim oboje zginęli w sierpniu w wypadku samochodowym w Paryżu.
Biznesmen od lat twierdzi, że wypadek samochodowy nie był przypadkiem, ale morderstwem. Uważa, że para została zabita celowo, „ponieważ nie akceptują tego, że Dodi, mój syn, Egipcjanin, muzułmanin, mógłby być ojczymem przyszłego króla” – powiedział w wywiadzie dla „60 Minutes Australia”. Zatrudnił nawet własnych śledczych do zbadania incydentu i wielokrotnie odwoływał się do ustaleń oficjalnego francuskiego śledztwa w tej sprawie, które ustaliło, że jego syn zginął w wypadku. W listopadzie 2008 roku Fayed przeczytał pisemne oświadczenie przed Królewskim Trybunałem Sprawiedliwości, zeznając: „[Diana] powiedziała mi, że wiedziała, że książę Filip i książę Karol próbują się jej pozbyć”. Mohamed postawił pomnik Diany i Dodiego w Harrods. Figura z brązu przedstawiająca tańczącą parę została przeniesiona do prywatnej posiadłości Mohameda w 2018 roku.
Czytaj również: Wielka Brytania. O tym skandalu było głośno przez lata! Karol przyznał się do zdrad w wywiadzie
Mohamed Al-Fayed i księżna Diana, luty 1996 roku