Reklama

Telewizja Polska ruszyła z cyklem dokumentów o zasłużonych naukowcach i odkrywcach, z których wiedzy dziś korzysta cały świat. Pierwszy odcinek serii „Geniusze i marzyciele” przestawi sylwetkę Henryka Magnuskiego. To on stworzył walkie-talkie!

Reklama

Kim był Henryk Magnuski? To jemy zawdzięczamy walkie-talkie

Pierwszy odcinek serii dokumentów „Geniusze i marzyciele” autorstwa Anny Ferens, zostanie wyemitowany w środę, 27 stycznia o godzinie 21.00 w TVP1. Poznamy niesamowitą historię wybitnego inżyniera, Henryka Magnuskiego. To jemu zawdzięczamy jedno z pierwszych walkie-talkie, które wykorzystywano podczas II wojny światowej.

Wynalazca i projektant przyszedł na świat 30 stycznia 1909 roku w Warszawie. Po zdanej maturze wybrał się na studia na Politechnice Warszawskiej. Henryk Magnuski pracował w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. Szefostwo, doceniając jego talent i pomysłowość, wysłało go na szkolenie do Stanów Zjednocznocych. Inżynier miał zapoznać się tamtejszymi, nowatorskimi projektami. Z związku z wybuchem II wojny światowej nie wrócił już do kraju.

W USA osiadł na stałe i kontynuował swoje odkrycia. Odniósł ogromny sukces! Był specjalistą w dziedzinie telekomunikacji i łączności radiowej. To on jest autorem jednego z pierwszych radia walkie-talkie.

Przełomowy projekt opracował w zakładach Galvin Manufacturing Corporation, które po siedmiu latach zmieniły nazwę na Motorola. Został tam zatrudniony w 1940 roku i zajmował się tworzeniem sprzętu radiotechnicznego na zlecenie armii.

Przenośna radiostacja SCR-300 o zmiennej częstotliwości z powodzeniem służyła amerykańskim siłom zbrojnym (artylerii, broni pancernych i piechoty) w Europie i na Pacyfiku. Aparat pozwalał się komunikować w zasięgu 15 km i ważył 16 kilogramów. Urządzenie można było przenosić w specjalnym plecaku i zostało wyprodukowane w 43 tys. egzemplarzy.

Henryk Magnuski jest także twórcą radiotelefonu - SCR 536, nazywanego handie-talkie. To to jego pierwszy projekt dla Motoroli. Urządzenie pozwalało żołnierzom na łatwą komunikację. Zaletą była waga ok. 2 kg i solidne wykonanie. Radiotelefon został wyprodukowany do końca II wojny światowej w liczcie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Na koncie wynalazcy odnajdziemy także radiolatarnię radarową, która umożliwiała samolotom lądowanie przy słabej widoczności. To urządzenie wielu żołnierzom pomogło ocalić życie. Inżynier zajmował się również tworzeniem mikrofalowych stacji przekaźnikowych, wykorzystywanych w transmisji danych czy telewizji.

Henryk Magnuski jest autorem 30 patentów i wydał dziesiątki publikacji, dzieląc się swoją wiedzą i odkryciami. W wojskowych systemach komunikacji nadal wykorzystywane są jego rozwiązania, a jego patenty rozwinęły telekomunikację.

Wynalazca zmarł w USA w 1978 roku w Glenview. Miał 69 lat.

Już dziś, Telewizja Polska wyemituje pierwszy odcinek cyklu „Geniusze i marzyciele”, z którego dowiemy się, jak wyglądała praca wspaniałego wynalazcy.

Źródło: Wikipedia, TVP Info, Onet Film, Politechnika Warszawska, Polskie Radio

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama