Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzice ukrywali ciężką chorobę Grety Thunberg?! Przestała mówić i... jeść

Ojciec popularnej aktywistki bardzo się o nią martwi

Sabina Zięba 30 grudnia 2019 19:30
Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Bez wątpienia 16-letnia Greta Thunberg jest jednym z największych objawień tego roku. Dziewczynka nie spodziewała się, że zaczynając protest pod szwedzkim parlamentem, zostanie ikoną międzynarodowego ruchu dotyczącego ochrony klimatu. Teraz w wywiadzie udzielonym przez jej ojca stacji BBC, okazało się, że rodzice nastolatki byli przeciwni całemu przedsięwzięciu! Dlaczego?

Rodzice Grety przeciwni jej działaniom

Choć podczas szczytu klimatycznego COP24 do światowych przywódców powiedziała: „Nie zależy mi na popularności. Interesuje mnie sprawiedliwość klimatyczna i żyjąca planeta”, Greta stała się znana na całym świecie, a magazyn Time uznał ją nawet za człowieka roku.

W rozmowie z BBC Svante Thunberg wyznał, że początkowo mieli wątpliwości, czy to dobra decyzja: „Gdy się na to zdecydowała, powiedzieliśmy niemal od razu, że tego nie popieramy. Pomyśleliśmy, że to zły pomysł: wystawiać swoją córkę na pierwszą linię frontu w tej walce, na hejt w mediach społecznościowych”.

Kiedy jednak Greta podjęła działania, dzielnie ją wspierali. Obawiali się, jak dziewczynka zniesie ewentualne niepowodzenie. Wszystko przez jej... depresję. Okazało się, że chorowała na nią kilka lat temu, a w krytycznym momencie przestała nawet mówić i jeść.

Nastolatka stała się jednak bardzo wytrzymała i nie przejmowała się złośliwościami. Zdradził: „Teraz jest zwyczajnym dzieckiem. Zmieniła się i robi rzeczy, których nie robiła wcześniej. Jest szczęśliwa, jest teraz w bardzo dobrym miejscu. Ja się martwię, ale ona radzi sobie z krytyką niespodziewanie dobrze”.  

Greta Thunberg

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.