Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzice ukrywali ciężką chorobę Grety Thunberg?! Przestała mówić i... jeść

Ojciec popularnej aktywistki bardzo się o nią martwi

Sabina Zięba 30 grudnia 2019 19:30
Greta Rhunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku
Fot. STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Bez wątpienia 16-letnia Greta Thunberg jest jednym z największych objawień tego roku. Dziewczynka nie spodziewała się, że zaczynając protest pod szwedzkim parlamentem, zostanie ikoną międzynarodowego ruchu dotyczącego ochrony klimatu. Teraz w wywiadzie udzielonym przez jej ojca stacji BBC, okazało się, że rodzice nastolatki byli przeciwni całemu przedsięwzięciu! Dlaczego?

Rodzice Grety przeciwni jej działaniom

Choć podczas szczytu klimatycznego COP24 do światowych przywódców powiedziała: „Nie zależy mi na popularności. Interesuje mnie sprawiedliwość klimatyczna i żyjąca planeta”, Greta stała się znana na całym świecie, a magazyn Time uznał ją nawet za człowieka roku.

W rozmowie z BBC Svante Thunberg wyznał, że początkowo mieli wątpliwości, czy to dobra decyzja: „Gdy się na to zdecydowała, powiedzieliśmy niemal od razu, że tego nie popieramy. Pomyśleliśmy, że to zły pomysł: wystawiać swoją córkę na pierwszą linię frontu w tej walce, na hejt w mediach społecznościowych”.

Kiedy jednak Greta podjęła działania, dzielnie ją wspierali. Obawiali się, jak dziewczynka zniesie ewentualne niepowodzenie. Wszystko przez jej... depresję. Okazało się, że chorowała na nią kilka lat temu, a w krytycznym momencie przestała nawet mówić i jeść.

Nastolatka stała się jednak bardzo wytrzymała i nie przejmowała się złośliwościami. Zdradził: „Teraz jest zwyczajnym dzieckiem. Zmieniła się i robi rzeczy, których nie robiła wcześniej. Jest szczęśliwa, jest teraz w bardzo dobrym miejscu. Ja się martwię, ale ona radzi sobie z krytyką niespodziewanie dobrze”.  

Greta Thunberg

Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.