Gabriela Kownacka
Fot. fot. Maciej Plewiński/Forum
HISTORIA MIŁOŚCI

Byli razem 10 lat, trwał przy niej aż do śmierci. Tak wyglądało pierwsze małżeństwo Gabrieli Kownackiej 

Dlaczego nie przetrwało dłużej?

Rafał Kowalski 22 grudnia 2022 19:45
Gabriela Kownacka
Fot. fot. Maciej Plewiński/Forum

Tych kilka słów mówiło wiele o Gabrieli Kownackiej: „Poszłyśmy na wernisaż i żartowała, że kiedy zauważy, że mężczyźni przestali oglądać się za nią na ulicy, to przestanie żyć”, opowiadała Angorze Laura Łącz. Aktorka lubiła uwagę płci przeciwnej i miała na koncie kilka wielkich miłości. Jednak tylko jednemu mężczyźnie zdecydowała się oddać rękę. Kim w jej życiu był Waldemar Kownacki?

Gabriela Kownacka – małżeństwo, syn

Uwielbiana przez widzów aktorka i jej mąż to kolejna para, która poznała się na studiach w warszawskiej PWST. Trzy lata różnicy wieku i niecodzienne prezenty – tym wyróżniał się aktor Waldemar Kownacki. „Całą naszą szkołę przesłaniała miłość Waldka i Gabrysi. Wszystkie dziewczyny patrzyły z zachwytem. Wszystkie dziewczyny wiedziały, że Waldek szyje dla niej sukienki. Potrafił zrobić wszystko. Taka miłość, która prawie się nie zdarza”, opowiadała potem mediom Ewa Ziętek.

Do ślubu pary doszło, gdy początkująca artystka miała zaledwie 23 lata. Zakochani prowadzili skromne życie. Gdy musieli przewieźć cały dobytek do mieszkania na Powiślu, poradzili sobie… rowerami! Dopiero z czasem dorobili się Fiata 126p, który ułatwił im na przykład planowanie wakacji.

Rok 1983 to dla nich czas pojawienia się na świecie syna Franciszka – jedynego dziecka Gabrieli Kownackiej. Młoda mama nie chciała szybko wracać do pracy. Ważne było dla niej, by poświęcić się dorastającemu chłopcu. Gdy w końcu musiała wrócić na scenę, w jej małżeństwie zaczęło się psuć.

Do dziś do końca nie wiadomo, co się stało… „Wydaje mi się, że nie było jednej konkretnej przyczyny. Oni byli bardzo młodzi, gdy się pobrali, nie znali życia i życie ich rozdzieliło. Po prostu dopadł ich kryzys. Wrócili do siebie psychicznie, ale reszta się wypaliła”, opowiadała niegdyś Laura Łącz.

SPRAWDŹ: Wraz z Georgem Michaelem stworzył Wham! Co się stało z drugim członkiem zespołu, Andrew Ridgeley?

Gabriela Kownacka, 1997 

Gabriela Kownacka, 1997
Fot. Darek Majewski / Forum

Waldemar Kownacki, 1981

Waldemar Kownacki, mąż Gabrieli Kownackiej, 1981
Fot. EAST NEWS/POLFILM

Gabriela i Waldemar Kownaccy – rozwód. Wsparcie aktorki w chorobie

W 1985 roku sąd orzekł o rozwodzie. Małżonkowie pozostali dobrymi znajomymi, a mały Franek mógł spędzać czas, i z mamą, i z tatą. Aktorka miała jednak okresy  wzmożonej pracy zawodowej. „Mamy nie było bardzo często w domu. Cały czas pracowała bardzo intensywnie i czasami musiałem mieć opiekunkę. Były różne. Czasem była babcia, czasami byłem u ojca, który niedaleko mieszkał, a później już zostawałem sam. To jakoś mamę dręczyło”, pisał w biografii Gabrieli Kownackiej Franciszek.

Z kolei tata chłopca uważa, że nigdy nie stawiał pracy na pierwszym miejscu. „Nigdy specjalnie nie garnąłem się do pracy. Mnie nie zależy na sławie, bo to zabiera dużo czasu. Wolałem sobie dorobić jako stolarz i więcej czasu poświęcić żeglowaniu. Brałem np. z teatru urlopy - na rok, na półtora roku - właśnie, żeby popływać. To ważne, żeby nie zwariować na punkcie zarabiania pieniędzy”, przyznawał.

Mimo kolejnych związków gwiazdy – m.in. z Witoldem Adamkiem czy Krzysztofem Janczarem - byłym małżonkom udawało się pozostawać w dobrych relacjach. „To była wyjątkowo piękna para i wspaniali ludzie. Ich związek nie przetrwał próby czasu, ale pozostała piękna przyjaźń. Taka miłość zdarza się raz na milion. Po rozwodzie nie znalazła godnego następcy Waldemara", opowiadała mediom przyjaciółka rodziny, Laura Łącz.

Niestety spokojne życie obojga zmąciła diagnoza z 2004 roku. Wtedy to gwiazda Rodziny zastępczej usłyszała, że ma raka piersi. Radioterapia i chemioterapia, na które się zdecydowała – pomogły zwalczyć chorobę, ale już po czterech latach Gabriela Kownacka nagle straciła przytomność. Co stało się tym razem? Zaatakował ją glejak mózgu. Artystka przeszła operację w Hanoverze, ale rokowania nie były zbyt optymistyczne.

Gwiazda traciła powoli kontakt ze znajomymi, bo nie chciała, by ktokolwiek oglądał ją w słabym stanie. Do końca pozostawał przy niej jednak były mąż. W końcu przyrzekał, że nigdy jej nie opuści. To także on pocieszał podczas pogrzebu dwudziestokilkuletniego syna. Aktorka odeszła 30 listopada 2010 roku. Waldemar Kownacki wciąż jest aktywny w zawodzie, ale niemal nigdy nie udziela wywiadów... 

CZYTAJ TEŻ: Aleksandra Szwed wspomina Gabrielę Kownacką: „Była dla mnie drugą mamą”

Waldemar Kownacki, mąż Gabrieli Kownackiej, 2009 

Waldemar Kownacki, mąż Gabrieli Kownackiej
Fot. Eugeniusz Helbert / Forum

Gabriela Kownacka, 1981 rok

Gabriela Kownacka, 1981, czy miała męża?
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?