Monika Kuszyńska wróciła do Milicza, miejsca wypadku z 2006 roku
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
HISTORIE MIŁOSNE

„Dzięki Kubie odzyskałam kobiecość”... Oto historia miłości Moniki Kuszyńskiej i Jakuba Raczyńskiego

Dziś 44. urodziny piosenkarki

Damian Brillowski 13 maja 2023 19:48
Monika Kuszyńska wróciła do Milicza, miejsca wypadku z 2006 roku
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Kiedy 28 maja 2006 pod Miliczem Monika Kuszyńska uległa wypadkowi, w jej głowie rozbrzmiewało tylko jedno pytanie... Czy kiedykolwiek zostanie mamą? Macierzyństwo było jej wielkim marzeniem... Po długich miesiącach spędzonych w szpitalu, operacjach i rehabilitacjach, na nowo zaczęła układać swoje życie. Na drodze wokalistki stanął Jakub Raczyński, dawny kolega z zespołu. „Kiedy stanął w drzwiach 14 stycznia, w moje urodziny, z naręczem żółtych tulipanów, poczułam wiosnę w środku zimy”, mówiła artystka w jednym z wywiadów. Od lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Oto ich piękna historia, którą przypominamy w dniu urodzin artystki.

Tekst został zaktualizowany 14.01.2024 roku

Monika Kuszyńska i Jakub Raczyński: jak wyglądał początek ich relacji?

Monika Kuszyńska i Jakub Raczyński poznali się dzięki muzyce a właściwie dzięki występom w zespole Varius Manx, do którego oboje należeli. Ona była wokalistką a on saksofonistą. Ich wspólne popisy na scenie przeszły do historii i wprawiały w zachwyt publiczność!

„Kubę Raczyńskiego znałam od dawna. Był saksofonistą jazzowym, absolwentem popularnego Wy­działu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W 2001 roku dołączył do Varius Manx, by cztery lata później odejść z zespołu. [...] Ale ja dobrze wspominam te lata współpracy i tego przystojnego, nieco nieśmiałego chłopaka, który z saksofonem potrafił wyczyniać cuda. Fanki go uwiel­biały. Kiedy podczas koncertu oboje wychodziliśmy na przód sceny, on wygrywał swoje energetyczne solówki, a ja tańczyłam seksownie, publiczność wpadała w zachwyt. To właśnie my po koncertach najdłużej rozdawaliśmy autografy. Do Kuby usta­wiała się długa kolejka rozemocjonowanych dziewcząt. Nieraz któraś wcisnęła mu w rękę miłosny liścik”, wspominała na łamach swojej biografii „Drugie życie”, napisanej wspólnie z Katarzyną Przybyszewską-Ortonowską, wokalistka.

Jednak wspólna praca nie zaowocowała gorącym uczuciem. „Ja zawsze widziałam w nim świetnego muzyka, saksofonistę, fajnego, wesołego ko­legę… i tyle”, podkreślała. „Czy kiedykolwiek pomyślałam, że może połączyć nas coś więcej? Nawet nie przeszło mi to przez myśl. – Wtedy w ogóle nie zwracałaś na mnie uwagi. Wolałaś „star­szych panów” – przekomarza się nieraz ze mną Kuba. – Nic dziwnego – odgryzam się. – Byłeś takim dzieciakiem!”, żartowali wielokrotnie.

Muzyk opuścił szeregi zespołu rok przed tragedią, która wydarzyła się pod koniec maja 2006 roku. Monika Kuszyńska w wyniku wypadku samochodowego została sparaliżowana od pasa w dół.

„Podobno po wypadku Kuba próbował skontaktować się ze mną. Jego rodzice, oboje związani ze służbą zdrowia, mieli świetne kontakty. Znali ówczesnego ministra zdrowia, Zbigniewa Religę, mogli więc dowiedzieć się, dokąd powin­nam się udać, do jakiego szpitala, specjalisty. Chcieli pomóc, a nam taka pomoc z pewnością bardzo by się przydała. Błą­dziliśmy przecież jak dzieci we mgle. Niestety, wtedy nie udało się Kubie dotrzeć do mnie. Mój telefon był wyłączony, a menedżerka zespołu najwyraźniej uznała, że to nic ważnego. Do dziś zdarza mu się „gdybać” – Może gdybyśmy ci wtedy pomogli, nie musiałabyś tyle cierpieć? – Było tak, jak miało być – uspokajam go. – Najważniejsze, że to już za nami”, zwierzała się w swojej książce.

On śledził doniesienia na jej temat, interesował się życiem byłej koleżanki z zespołu, którą los tak okrutnie doświadczył. Wiedział jednak, że odcięła się od przeszłości. A on przecież był jej częścią... W końcu jednak się przełamał. „Zadzwonił pod pretekstem pomocy. Skądś dowiedział się, że staram się o odszkodowanie po wypadku, sprawa ciągnęła się już jakiś czas, chciał więc polecić znajomego prawnika. Przyję­łam propozycję. Rozmowa była bardzo miła. W pewnym mo­mencie zapytał nieśmiało, czy może mnie odwiedzić. – Jasne – odpowiedziałam. – Zapraszam! Przyjechał w dniu moich urodzin. Nieraz dopytywałam, jak to się stało, że o nich pamiętał. – To tylko dlatego, że obchodzisz urodziny w tym samym dniu, co moja pracodawczyni, Krystyna Prońko – odpowiadał przekornie.  Dzień wcześniej grał koncert z Krystyną w okolicach Bielska, uznał więc, że to najlepszy moment na odwiedziny”, relacjonowała Monika Kuszyńska.

I tak miłość zapukała do jej serca w najmniej oczekiwanym momencie. „Po raz drugi pojawił się w moim życiu niecałe dwa lata po wypadku. Kiedy stanął w drzwiach 14 stycznia, w moje urodziny, z naręczem żółtych tulipanów, poczułam wiosnę w środku zimy”, wspominała wokalistka w jednym z wywiadów. 

„Był nieco skrępowany, przypuszczam, że kosztowało go to dużo stresu. Nie wiedział przecież, czego się spodziewać. Bał się, że otworzy mu przygnębiona dziewczyna na wózku, zaniedbana i w kiepskiej formie. Że z pięknej, seksownej Moniki, którą kie­dyś znał i która mu się podobała, nie został nawet ślad. Miałam wrażenie, że kiedy mnie zobaczył, odetchnął z ulgą. Nie byłam wprawdzie „gwiazdą”. Nosiłam dresy, dyskretny makijaż i wło­sy spięte do góry. Szału nie było. A jednak dostrzegłam błysk w jego oku. Dobrze nam się rozmawiało. Nie zauważyliśmy, jak minęło kilka godzin. Zbliżał się wieczór, zaproponowałam więc, by zo­stał na noc”, relacjonowała.

Nie chciał sprawić jej kłopotu i nie chciał, by czuła się skrępowana. „Co ty, nie ma problemu, przecież nie będziesz się włóczył po nocy. Do Łodzi jest kawał drogi – przekonywałam. Czułam się przy nim nadzwyczaj swobodnie. Mimo że nie wi­dzieliśmy się tyle czasu”, pisała w „Drugim życiu” artystka. Tego wieczoru znajomi wyciągnęli ich do Szczyrku. Bawili się świetnie. Następnego dnia Jakub Raczyński wrócił do Łodzi. „Uściskaliśmy się na do widzenia. Kiedy wy­chodził, pochylił się i pocałował mnie w policzek”, dodawała.

A jak ten moment zapamiętał Jakub? Okazuje się, że dla niego nie była to miłość od pierwszego wejrzenia a raczej był to dłuższy proces. Dzięki czemu ich miłość jest dziś silniejsza. „Przez kilka lat byliśmy z Moniką tylko znajomymi z zespołu. Dopiero po wypadku, jak ją odwiedziłem, to coś między nami zaiskrzyło. Czy to była miłość od pierwszego wejrzenia? Zawsze mi się podobała, ale to jest oczywiste, bo to piękna kobieta. Natomiast miłość to był pewien proces, który trwał i jest to chyba silna miłość”, opowiadał Jakub Raczyński w materiale „Uwagi!” na antenie TVN.

Czytaj także: Wzruszające wspomnienie Pawła Adamowicza w TVP. Padły przeprosiny za dawne „Wiadomości"

Monika Kuszyńska po raz pierwszy o narodzinach i wychowywaniu synka Jeremiego
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Monika Kuszyńska, VIVA! 2015

Monika Kuszyńska: miłość ją uskrzydliła i wróciła do śpiewania 

Na początku traktowali się jak dobrzy przyjaciele, kontynuując znajomość za pośrednictwem internetowego czatu. To tam Monika mogła zwierzyć się ze wszystkich swoich obaw, lęków i trosk wiedząc, że mężczyzna jej wysłucha i doda otuchy. Z upływem czasu zauważyła, że ich relacja nabiera rumieńców. „On zbliżał się i wycofywał. Ale ja jestem cierpliwa. Nie prowadziłam tej gry, którą często prowadzą kobiety, zanim rozkochają w sobie mężczyznę. Nie byłam pewna swojego uroku. To była trudna sytuacja, a w takich momentach człowiek przestaje grać. I Kuba pokochał mnie za to, jaka jestem naprawdę”, przytacza słowa Kuszyńskiej dziennik „Fakt”. 

To przy Jakubie piosenkarka przestała się krępować faktem, że jest osobą z niepełnosprawnością i porusza się na wózku inwalidzkim. Będąc zakochaną z niecierpliwością wyczekiwała kolejnych spotkań. Dzięki mężczyźnie odzyskała wiarę w siebie i pomału zaczęła wracać do śpiewania. Wspólnie nagrali płytę „Ocalona”, która została dobrze przyjęta przez publiczność. „Długo wstydziła się śpiewać, ale wiedziałem, że to kocha. Zaczęliśmy pracować razem, stworzyliśmy kilka piosenek. Przeszła bardzo dużo i twardo stoi na nogach, chociaż siedzi na wózku. Jest konsekwentna. Sytuacja, w której się znalazła nie jest łatwa, ale daje sobie z nią radę i nie ma do nikogo pretensji”, podkreślił w jednym z wywiadów muzyk. 

Zobacz także: Telewizja Polska upamiętni Krzysztofa Respondka w wyjątkowy sposób. Piękny gest kolegów kabareciarza

Monika Kuszyńska
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Monika Kuszyńska, VIVA! 2010

Od ponad 10 lat Monika Kuszyńska i Jakub Raczyński  tworzą szczęśliwe małżeństwo 

W styczniu 2011 roku, po trzech latach od pamiętnego spotkania w urodziny artystki, Monika i Jakub zaręczyli się, zaś ślub wzięli sześć miesięcy później, 30 lipca, by następnie zamieszkać w domu z ogrodem pod Łodzią. Para doczekała się dwójki dzieci. W 2017 roku Monika Kuszyńska i Jakub Raczyński zostali rodzicami Jeremiego, natomiast w grudniu 2018 roku na świat przyszła córeczka pary, Kalinka. Przyjście na świat dzieci było wielkim marzeniem artystów. Ich narodziny traktują w kategorii cudu. 

W tym roku minie 13 lat, odkąd Monika i Jakub zostali małżeństwem. A mimo tego uczucie między nimi nie gaśnie. „Wiem, że nigdy wcześniej nie czułam się dla mężczyzny tak atrakcyjna jak teraz w tym związku, moim związku, będąc na wózku. To wydaje się dziwne, ale tak jest! To, co od niego dostaję, jest niezwykłe i wspaniałe”, szczerze przyznaje piosenkarka.

Mąż nie jest zazdrosny o żonę, mają do siebie ogromne zaufanie. Jednak zanim się związali, wokalistka sama musiała uporządkować swoje życie i myśli oraz odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój i siłę na budowanie stałej relacji z drugim człowiekiem. „Ludzie trafiają na siebie w odpowiednim momencie, na odpowiednim etapie swojego życia. Myślę, że to jest też to, co wypracowałam w sobie. Ja byłam gotowa na związek, który jest spokojny… ja byłam spokojna, byłam pogodzona ze sobą. Wiedziałam, że nie chcę się szarpać, ścigać. Chcę po prostu czuć się ze sobą dobrze. Albo jesteśmy partnerami, którzy idą wspólnie gdzieś przez życie, na jakimś etapie i dobrze się z tym czują albo nie”, zdradziła w rozmowie z Olivierem Janiakiem na platformie YouTube na kanale "De’Longhi TV".

Czytaj także: Tworzyli jedną z najgorętszych par show-biznesu. Oto historia Izabelli Miko i Macieja Zakościelnego

„Dzięki Kubie odzyskałam kobiecość”

Monika Kuszyńska wypowiada się o mężu w samych superlatywach. Doskonale wie, że dzięki niemu odzyskała wewnętrzny spokój oraz kobiecość. Często słyszy od ukochanego, że jest piękna i ją kocha, co dodatkowo odbudowuje jej wiarę w siebie. 

„Nie chciałabym, żeby to, co o nim opowiadam, było ckliwe czy tandetnie romantyczne. Kuba jest bardzo ważną postacią w moim życiu, ale historia, która nas łączy, jest niesłychanie intymna i nie lubimy o tym mówić innym. To on stworzył mi muzyczne poczucie bezpieczeństwa. A jednocześnie jego obecność jest też dla mnie ogromnie ważna z punktu widzenia osoby, która po wypadku całkowicie utraciła swoją kobiecość. To właśnie dzięki Kubie odzyskałam ją na nowo.

Trzy - cztery lata temu nie uwierzyłbym, że kiedykolwiek coś takiego głośno powiem. Z drugiej strony ja mam specyficzny charakter, nie jestem ckliwa. Dla mnie znacznie więcej znaczą czyny niż słowa, a jednak przy Kubie doceniłam wartość słów: jesteś piękna, kocham cię. Każdego dnia od nowa budowały moją wiarę w siebie i moją kobiecość”, zwierzyła się Monika Kuszyńska w wywiadzie dla magazynu VIVA!.

Monice Kuszyńskiej i Jakubowi Raczyńskiemu życzymy wielu wspaniałych chwil, wypełnionych miłością i czułością.  

Czytaj także: Tomasz Stockinger przekazał łamiące serce wieści o mamie. "Coraz bardziej traci chęć do życia"

Monika Kuszyńska, Jakub Raczyński, gala wręczenia nagród Srebrne Jabłka magazynu Pani, Warszawa, 19.02.2013 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Monika Kuszyńska, Jakub Raczyński, gala wręczenia nagród Srebrne Jabłka magazynu Pani, Warszawa, 19.02.2013 rok

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Do -40% na ulubione produkty!
Do -40% na ulubione produkty!
Rabat do 40% na wszystkie prod... więcej»
Zobacz
+
Do -40% na ulubione produkty!
Online

Rabat do 40% na wszystkie produkty ze specjalnej zakładki www.pakamera.pl/szalenstwozakupow. Odkryj niepowtarzalne produkty polskich marek w wyjątkowych cenach i ciesz się zakupami. Rabat łączy się z innymi promocjami i kodami. Szczegóły na stronie.  


Najniższa cena bransoletki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 129 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 103 zł.  

Pozostałe produkty widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.