sen a koronawirus
O TYM JEST GŁOŚNO

Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem! Sensacyjne wyniki badań

Co ustalili naukowcy z Harvardu?

Aleksandra Andrzejak 26 marca 2021 17:49
sen a koronawirus

Naukowcy z Harvardu wykazali, że wydłużenie snu nawet o godzinę wyraźnie wpływa na naszą podatność na zakażenia. Potwierdziły to badania prowadzone wśród medyków z USA i 5 krajów w Europie.

Koronawirus a bezsenność

Jak wiadomo brak snu szkodzi zdrowiu. Okazuje się, że jego niewystarczająca ilość może także wpływać na ryzyko zakażenia koronawirusem. Osoby, które przeszły COVID-19 i zostały tzw. ozdrowieńcami coraz częściej skarżą się na tzw. koronasomnię, czyli bezsenność. Problemy ze snem ma także personel medyczny.

Koronasomnia to termin użyty po raz pierwszy przez badaczkę Christinę Pierpaoli Parkern do opisu zaburzeń związanych ze snem, które u wielu osób nasiliły się w trakcie pandemii COVID-19. Hasło powstało z połączenia słowa koronawirus z łacińską nazwą bezsenności.

Kto roznosi koronawirusa? wyniki badań
Fot. Adobe Stock

Długość snu ma wpływ na zakażenie COVID-19

Zwiększony stres, trudne warunki pracy i niepewność związana z przyszłością powoduje, że zaburzenia snu są coraz bardziej powszechne. Naukowcy z Harvard Medical School oraz John Hopkins Bloomberg School of Public Health od połowy lipca do prawie końca września 2020 roku przeprowadzili badania dotyczące snu wśród ponad 2,8 tys. pracowników służby zdrowia.

Wyniki badań naukowców zaprezentowano na łamach BMJ Nutrition Prevention & Health. Ankiety dotyczyły m.in szczegółów związanych ze stanem zdrowia badanych, długością pracy, stylem życia oraz ewentualnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i objawów COVID-19.

Okazało się, że gorzej wypadły osoby, które ze względu na tryb pracy sypiały w dzień. Co więcej najwyższe ryzyko zakażenia koronawirusem zanotowano wśród osób, które co najmniej 3 razy w tygodniu brały środki nasenne. Przepracowane osoby, które czuły się wypalone zawodowo w trakcie pandemii, były ponad dwa razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem w porównaniu do pozostałych uczestników badania. Ostatecznie wywnioskowano, że każda dodatkowa godzina snu w ciągu nocy obniżała ryzyko infekcji o 12 procent. 

Naukowcy podkreślają, że badania opierały się jedynie na subiektywnych wrażeniach osób, które brały udział w ankietach. Mimo to nie należy lekceważyć faktu, że przemęczenie i brak wystarczającej ilości snu ma wpływ na system immunologiczny i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na zakażenie. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…