Danuta Szaflarska kończy dziś 101 lat. I Ty możesz złożyć życzenia pierwszej damie polskiej sceny
Dziś Danuta Szaflarska kończy 101 lat. Wybitnej aktorce filmowej i teatralnej, a także powstańczej łączniczce wciąż można składać życzenia - trwa internetowa akcja zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostaną one potem wydrukowane na specjalnej karcie i doręczone jubilatce.
Życzenia złożyło już ponad 5,3 tys. osób. Wśród wpisów jest między innymi ten znanego koszykarza Marcina Gortata: "Wspaniałej kobiecie najwspanialsze życzenia z okazji urodzin.#Polish Pride".
"Przede wszystkim pragnę podziękować Pani za wszystkie wzruszenia, które dzięki Pani kreacjom i postawie przeżyłem. Dzięki takim ludziom jak Pani świat normalnieje. Życzę wiele lat życia w zdrowiu i formie, bo jest nam Pani potrzebna" - napisał Leszek Kasprzak.
Internautka Magda z Gdańska nie kryła wzruszenia: "Pani Danuto, mam 32 lata i chociaż dzieli nas różnica trzech pokoleń to wydaje mi się, że duchem i entuzjazmem jest Pani dużo młodsza ode mnie i moich znajomych. Pani pasja i odwaga są dla mnie dowodem na to, że wyprzedziła Pani swoją epokę o co najmniej kilka pokoleń".
Paulina Zielińska: "Mam wobec Pani ogromny szacunek, Pani Danuto, głównie za kreacje aktorskie, za Pani niezłomność i odwagę. Czegóż mogę życzyć tak wielkiej Bohaterce? Przede wszystkim zdrowia, spokoju, uśmiechu, kolejnych 100 lat życia! jestem z Pani dumna głównie za Pani walkę w Powstaniu. Wszelkiej pomyślności, Pani Danuto!!!!".
"Pani Danuto, kłaniam się uniżenie przed Pani osobowością! Niezmiennie jestem pod wrażeniem Pani charyzmy, poczucia humoru i dystansu do siebie i świata, Życzę pełni sił i zdrowia, mnóstwa powodów do radości i wielu wspaniałych ról.Proszę być z nami jak najdłużej!" - to życzenia od Małgorzaty Kaszuby.
Życzenia urodzinowe można składać na stronie facebookowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Danuta Szaflarska i Jan Świderski w filmie "Zakazane piosenki", 1946
"Wszyscy czekamy aż powróci do zdrowia!"
Danuta Szaflarska, ps. "Młynarzówna" urodziła się 6 lutego 1915 roku na Sądecczyźnie. W latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej, a w powstaniu warszawskim - łączniczką. Współorganizowała wówczas słynne koncerty w murach Politechniki Warszawskiej.
Zagrała w pierwszych powojennych filmach Leonarda Buczkowskiego: "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie", a ostatnio m.in. w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego oraz "Innym świecie" Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta. Jest też aktorką TR Warszawa, gdzie od lat występuje w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", która bije rekordy popularności.
Danuta Szaflarska w przedstawieniu "Między nami dobrze jest"
Erwin Axer tak o aktorstwie Szaflarskiej mówił w "Rzeczpospolitej" w 1999 roku: "Danusia zawsze była otwarta na życie. Ale dziś widać, że kiedy zajmuje się teatrem, to jest w tym cała prawda. Każda jej rola błyszczy jak kryształ. Praca z nią należy do największych przyjemności reżysera. Ona jest tym kamertonem, który pozwoli oceniać czystość gry całej orkiestry."
Legenda polskiego kina i teatru 12 lutego miała wystąpić gościnnie w głównej roli w premierze "Sklep przy głównej ulicy" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Miała zagrać główną rolę, ale z powodu choroby, premierę przełożono na maj lub czerwiec. Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego, komentuje: "Nie wyobrażam sobie tej premiery bez niej, dlatego wszyscy czekamy aż powróci do zdrowia!".
Danuta Szaflarska w "Vivie!" luty 2002