Czy można ponownie zarazić się koronawirusem?
Te informacje są naprawdę niepokojące...
Koronawirus pojawił się w Wuhan pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie trzeba było długo czekać, by rozprzestrzenił się na każdy kontynent. Dziś, gdy WHO po raz pierwszy od 11 lat ogłosiła pandemię, a ludzie masowo pozostali w domach, zastanawiamy się, jak unikać, leczyć i zapobiegać zarażeniu. Czy jeżeli ktoś już raz przeżył ową chorobę, może zarazić się ponownie?
Czy na koronawirusa można chorować drugi raz?
Choroba COVID-19 to wciąż dla lekarzy nowość, jednak na podstawie zakażonych osób, można wyodrębnić jej objawy. Większość pacjentów ma bardzo wysoką gorączkę oraz suchy kaszel. Cierpią także na zmęczenie lub bóle mięśni. Choć bardzo przypomina to grypę, wiadomo, że ta pojawia się nagle i potrafi złożyć człowieka do łóżka w ciągu godziny, z kolei koronawirus ma łagodne wejście i jest narastający. Jednak czy tak jak na grypę, na koronawirusa możemy chorować wielokrotnie?
Kilkanaście dni temu Japonia podała do publicznej wiadomości, że możliwe jest ponownie zakażenie. Pierwszym takim przypadkiem była czterdziestokilkuletnia kobieta mieszkająca w Osace, która pracuje jako przewodnik turystyczny. Po raz pierwszy została zdiagnozowana pod koniec stycznia. Zgodnie z oświadczeniem została wyleczona i wypisana ze szpitala 1 lutego. Ponownie do niego trafiła pod koniec lutego z powodu bólu gardła i klatki piersiowej. Po zrobieniu badań okazało się, że... jest zarażona koronawirusem.
W Chinach, gdzie epidemia miała swój początek, również odnotowano przypadki ponownego zakażenia. Profesor mikrobiologii i patologii z Uniwersytetu Nowojorskiego, Philip Tierno, wyjaśnił: „Po infekcji wirus może pozostawać w organizmie w stanie uśpienia i wywoływać tylko minimalne objawy. Jeżeli przedostanie się do płuc, może ponownie dawać ostre objawy chorobowe”.
Równocześnie eksperci podają, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jak długo wirus pozostaje w organizmie i czy ponowne infekcje są możliwe, nawet po szczęśliwym wyleczeniu. Nie wiedzą, czy ludzie powracający do szpitala z zakażeniem, są zarażeni na nowo, czy to wina niepełnego wyleczenia pierwotnej choroby. Dr Stephen Gluckman z Uniwersytetu Stanowego Penn, mówi: „Jeżeli złapiesz konkretnego koronawirusa jesteś na niego odporny. Nie mamy wystarczająco dużo danych, aby powiedzieć, że w przypadku SARS-CoV-2 jest tak samo, ale taki mechanizm jest prawdopodobny. To by oznaczało, że u osób zainfekowanych nie dochodzi do reinfekcji, a nawrotów choroby”.