Reklama

Przymusowe ograniczenie kontaktów z ludźmi w czasie pandemii koronawirusa to sytuacja bez precedensu. Odnalezienie się w nowej, podszytej strachem i niepewnością rzeczywistości, stało się dla nas sprawdzianem na wielu polach. Czy oprócz życia zawodowego i prywatnego, zmieniło się również nasze podejście do kwestii ekologii?

Reklama

Jednorazowa ochrona

Z jednej strony, siedząc w domu kolejny tydzień, zrozumieliśmy, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z naturą w naszym codziennym życiu. Zamknięte lasy i parki, ograniczony dostęp do plaż oraz przemieszczania się swobodnie na świeżym powietrzu sprawiły, że natura okazała być się nieodzowną częścią codzienności. Substytutem spacerów stało się ustawianie w mieszkaniach nowych kwiatów oraz porządkowanie ogródków i tarasów na zbliżające się lato. Przymusowe odosobnienie dało do myślenia – świat zatrzymał się, a wraz z nim zahamował konsumpcjonizm i nastąpiło, jak najbardziej słuszne, przewartościowanie pewnych kluczowych spraw.

Ograniczenia spowodowały jednak, że znaczną część produktów, które normalnie kupowaliśmy w sklepach, zaczęliśmy zamawiać online. Plastikowe i papierowe, a także szklane opakowania stały się stałym elementem wynoszonych codziennie śmieci, ponieważ sprzedaż online często wiąże się z koniecznością dodatkowego pakowania i zabezpieczania produktów. Każde wyjście z domu równało się z użyciem jednorazowych środków zabezpieczających nas przed zarażeniem się koronawirusem. Jednorazowe maseczki i plastikowe rękawiczki to niezbyt ekologiczne, lecz konieczne rozwiązanie. Czy to oznacza, że w czasie pandemii nie ma miejsca na ekologię? Nic bardziej mylnego!

Adobe Stock

Mądre wybory

Kwarantanna dobiega końca, otwierają się lokale gastronomiczne i usługowe, powoli zaczynamy wracać do normalności. Każdego dnia sytuacja zmienia się dynamicznie, lecz to, co pozostaje takie samo, to nasza odpowiedzialność za planetę. O nią musimy dbać cały czas, nawet w niesprzyjających okolicznościach ograniczeń i wciąż trwających restrykcji.

Najprostszym sposobem jest wyrobienie w sobie kilku prostych, ale bardzo cennych nawyków.

Po pierwsze - gdy mamy taką możliwość, używajmy wielorazowych naczyń i toreb, na zakupy zabierajmy własną torbę, a na rodzinnego grilla - ceramiczne talerze i metalowe sztućce.

Po drugie – niezależnie od miejsca i warunków, w jakich się znajdujemy, pamiętajmy o segregacji odpadów. Wyrzucanie śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy środowiska naturalnego. W jaki sposób? Bo plastik, to wbrew powszechnym przekonaniom, nie tylko odpad ale również cenny surowiec, który powinien mieć szansę dostać nowe życie. Dzięki wrzucaniu plastikowych opakowań do żółtego kosza, mogą one wrócić do nas w postaci chociażby kolejnych opakowań, zabawek, ubrań czy… pasów bezpieczeństwa lub poduszek powietrznych do samochodów!

Przykład z naszego podwórka? W ubiegłym roku marka Żywiec Zdrój wprowadziła na rynek pierwszą w swojej ofercie butelkę wody wykonaną w całości z rPET, czyli plastiku z recyklingu, co pozwoliło na 45% zmniejszenie jej śladu węglowego względem takiej samej butelki wykonanej z pierwotnego plastiku. I to jeszcze nie koniec działań firmy!

Recykling na 100%

Wychodząc z założenia, że plastik nigdy nie powinien trafić do środowiska naturalnego, jeszcze w tym roku Żywiec Zdrój, jako pierwsza firma w Polsce, zbierze 100% wprowadzonego na rynek plastiku, by wykorzystać go do ponownego przetworzenia. Mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem firma konsekwentnie realizuje podjęte zobowiązanie, stawiając dobro środowiska na pierwszym miejscu.

Troskę o naturę marka podkreśla bardzo mocno również w prowadzonej obecnie kampanii „Zrównoważona przez naturę”. Oprócz materiałów reklamowych wykorzystuje w tym celu także nowe etykiety produktów, na których zamieszczone są informacje przypominające o konieczności segregacji odpadów i ich recyklingu. Oczywiście, wszystkie opakowania Żywiec Zdrój nadają się do niego w 100 % - łącznie z etykietami i nakrętkami.

Ale dbałość o środowisko naturalne to obowiązek nas wszystkich. Dlatego, kupując produkty spożywcze również kierujmy się dbałością o planetę – wybierajmy te, które da się ponownie przetworzyć, a potem postąpmy z nimi w odpowiedzialny sposób. Pamiętajmy, że to, co zrobimy z plastikowymi odpadami naprawdę ma znaczenie.
Wybierajmy i postępujmy odpowiedzialnie, wspólnie wpływając na dobro naszej planety!

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama