Szwajcarski dziennikarz wysnuwa mocną tezę: Fryderyk Chopin był gejem. Jak ją udowodnił?
Wyciekła treść listów, które kompozytor pisał do mężczyzn
Szwajcarscy dziennikarze piszą wprost: Fryderyk Chopin był gejem. Skąd taka teza? Dziennikarze wysnuli ją na podstawie treści listów jakie wybitny pianista miał pisać do Tytusa Woyciechowskiego. Ich zdaniem treści wiadomości sugerują, że panowie mieli romans. Czy aby na pewno? To nie pierwszy raz, kiedy pojawiają się plotki o homoseksualizmie Fryderyka Chopina…
Czy Fryderyk Chopin był gejem?
Fryderyk Chopin pozostawał w bliskiej relacji z wieloma mężczyznami, a wśród nich był m.in. Tytus Woyciechowski. Taką tezę przedstawił w swoim słuchowisku Mężczyźni Chopina dziennikarz Moritz Weber. Na kanale szwajcarskiej SRF 2 przedstawiono, jak wyglądało życie miłosne Fryderyka Chopina, głównie skupiono się jednak na jego kontaktach z mężczyznami. Swoją tezę dziennikarz opiera o treść listów, jakie Chopin i Woyciechowski wzajemnie wymieniali. „Zawsze, nawet w tej chwili noszę ze sobą Twoje listy. Jakże cudownie mi będzie (...) wyciągnąć twój list i zapewnić się szczerze, że mnie kochasz (...) A przynajmniej spojrzeć na pismo i rękę tego, którego mogę tylko kochać”, cytuje wiadomość Fryderyka Chopina datowaną na 27 marca 1830 roku plejada.pl.
Treść listów zaintrygowała również polskiego aktywistę LGBT, Barta Staszewskiego, który ujawnił kolejny fragment romantycznych wiadomości: „Pójdę się umyć. Nie całuj mnie teraz, bo jeszcze się nie umyłem. Ty? Nawet gdybym natarł się bizantyjskimi olejkami, nadal być mnie nie pocałował, chyba że zmusił bym cię do tego magnetyzmem. W naturze jest jakaś siła. Dzisiaj będziesz śnić, że mnie całujesz. Muszę ci odpłacić za paskudny sen, który przyniosłeś mi zeszłej nocy”, cytuje list Fryderyka Chopina do Tytusa Woyciechowskiego z 4 września 1930 roku Bart Staszewski na swoim Facebooku.
Mój chłopak właśnie czyta listy Chopina do Tytusa Woyciechowskiego. Wiele z nich wzruszających i pięknych. "Dzisiaj...
Opublikowany przez Bart Staszewski Sobota, 21 listopada 2020
Marek Teler, historyk i dziennikarz histmag.org w rozmowie z Sergiuszem Królakiem dla Plejada.pl tłumaczy jednak, że treść listów wcale nie musi oznaczać, że Fryderyk Chopin miał skłonności gejowskie: „Do doniesień o domniemanych skłonnościach homoseksualnych Fryderyka Chopina należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu. Musimy mieć na uwadze fakt, że w XIX w. mieliśmy inne realia: inaczej pisano listy, przyjaciele całowali się na powitanie, a mężczyźni mówili o wzajemnej miłości bez homoerotycznego kontekstu”, mówi. „W literaturze poświęconej kompozytorowi można odnaleźć wiele informacji o jego związkach z kobietami, wśród nich można wymienić m.in. pierwszą miłość Konstancję Gładkowską, narzeczoną Marię Wodzińską, pisarkę George Sand czy pianistkę Jane Stirling. Przypisywano Chopinowi też romanse z hrabiną Delfiną Potocką, a nawet z córką George Sand, Solange Dudevant. W niektórych przypadkach nie ma jednak pewności, czy były to miłości platoniczne, czy faktyczne romanse”, dodaje.
Fryderyk Chopin mógł być homoseksualny, ale listy, które pisał do Tytusa Woyciechowskiego, nie mogą być traktowane jednoznacznie, bowiem jak tłumaczy historyk Marek Teler w rozmowie z Sergiuszem Królakiem dla plejada.pl. : „Badając homoseksualizm na przestrzeni wieków, należy go poszukiwać właśnie w niedomówieniach, niuansach, niejednoznacznych sformułowaniach. Tak więc nie można wykluczyć, że Chopin miał jakieś homoseksualne skłonności, ale listy do Tytusa Wojciechowskiego nie mogą być traktowane jako jednoznaczny dowód w sprawie”.
Plotki o homoseksualizmie Fryderyka Chopina pojawiały się już wielokrotnie. Podobno kompozytor znany był z tego, że niechętnie nawiązywał bliższe stosunki z kobietami, ale te zawsze go fascynowały. Argumentowano te doniesienia tym, że miał trzy siostry, które lubiły go irytować, co znacząco wpłynęło na jego brak umiejetności nawiązywania bliższych relacji z płcią piękną. Mimo to oficjalnie mówi się, że związany był z Marią Wodzińską, z którą się zaręczył. Wiele lat później związał się z George Sand, z którą rozstał się po dziewięciu latach. Jedno jest jednak pewne, niezależnie od tego, kogo kochał, Fryderyk Chopin, przeszedł do historii muzyki, a jego twórczość ceniona jest na całym świecie.