Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1994 rok
Fot. Jänichen/ullstein bild via Getty Images
Niezwykłe historie

Christiane Felscherinow: jak dziś wygląda życie głównej bohaterki My, dzieci z dworca ZOO?

Zaczęła brać narkotyki jako dwunastolatka...

Marta Nawacka 9 grudnia 2021 19:57
Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1994 rok
Fot. Jänichen/ullstein bild via Getty Images

O Christiane Felscherinow zrobiło się głośno za sprawą książki „My, dzieci z dworca ZOO”. Jako dwunastolatka pierwszy raz sięgnęła po haszysz. Rok później po heroinę. Własnym ciałem zarabiała na narkotyki, a słynny dworzec Zoo w Berlinie był jej drugim domem. Jak potoczyło się jej życie? Czy Christiane udało się pokonać nałogi?

„My, dzieci z dworca ZOO” - historia Christiane Felscherinow

W 1978 roku została wydana książka „My, dzieci z dworca ZOO”, opowiadająca historię nastoletniej Christiane Very Felscherinow. Biografia pogrążonej w świecie narkotyków nastolatki przyciągnęła wielu czytelników na całym świecie, a po trzech latach została zekranizowana. Christiane jako zaledwie dwunastoletnia dziewczynka zaczęła brać narkotyki. Najpierw sięgnęła po haszysz, rok później brała już heroinę. Swoje ciało sprzedawała bogatym mężczyznom, by zdobyć pieniądze na środki odurzające. Okryty złą sławą dworzec Zoo w Berlinie przez pewien czas był właściwie jej drugim domem.

Christiane wiele razy trafiała na odwyk, ale żaden nie okazał się skutecznym lekarstwem od nałogu. Traciła znajomych i przyjaciół: albo trafiali do więzienia, albo umierali z przedawkowania. Po wydaniu książki Christiane Felscherinow błyskawicznie stała się sławna. Miało to jednak swoje mroczne strony: nie pozwoliło kobiecie uporać się z przykrą przeszłością. „Wszyscy chcieli ze mną porozmawiać, oglądać mnie i zadawać sobie pytania, „Uda jej się czy nie? Już umarła? Wciąż jest uzależniona?". Nie chcieli, żebym była ich sąsiadką albo dziewczyną ich syna. Christiane F. jest ciekawa z daleka, ale niech się do nas nie zbliża! Nie interesuje ich we mnie nic poza byciem ćpunką. Dlatego żałuję, że powstała ta książka i film”, pisała po latach w swojej autobiografii „Życie mimo wszystko”. Dzięki biografii „My, dzieci z dworca ZOO” na jej konto systematycznie wpływały pieniądze, które w większości wciąż wydawała na narkotyki. W 1985 roku za ich posiadanie została aresztowana.

Czytaj też: Była uzależniona od odchudzania, narkotyków i alkoholu... Tak dziś wygląda Katey Sagal

Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1983 rok
Fot. Jänichen/ullstein bild via Getty Images

Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1983 rok

Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1994 rok
Fot. Jänichen/ullstein bild via Getty Images

Christiane F., „My, dzieci z dworca zoo”, 1984 rok

Życie osobiste Christiane Felscherinow

Kobieta szukała szczęścia u boku wielu mężczyzn, lecz wszystkie związki kończyły się niepowodzeniem. Gdy wyszła z więzienia zdecydowała się wyjechać do Grecji z ówczesnym ukochanym. Ich miłość również nie trwała długo... mężczyzna zostawił Christiane Felscherinow, gdy dowiedział się, że zaszła w ciążę. Wtedy Christiane zdecydowała się na aborcję. Po jakimś czasie pustkę w jej sercu wypełnił inny mężczyzna. Ta znajomość także zaowocowała ciążą, ale tym razem kobieta postanowiła urodzić. Od narodzin syna Philipa w 1996 roku niezmiennie uważała, że jego pojawienie się na świecie jest najlepszym, co ją w życiu spotkało, a dziecko jest dla niej najważniejsze.

„Kiedy zostałam matką, całe mnóstwo rzeczy robiłam po raz ostatni w życiu. Na przykład wyrywanie klientów na ulicy. To mi się zdarzyło tylko dwa razy od czasów Dworca Zoo. Dziecko to jedyna dobra rzecz, którą zrobiłam w życiu”, zwierzyła się po latach. Miłość do dziecka nie sprawiła jednak, że Christiane Felscherinow zerwała z nałogami. Podobnie jak za czasów Dworca Zoo, znajdowała schronienie w największych skupiskach narkomanów, m.in. w Szwajcarii i Holandii. Prowadzony przez nią tryb życia miał swoje konsekwencje i wkrótce kobiecie odebrano prawa rodzicielskie do synka. Christiane mogła utrzymywać z nim kontakt, a nowi opiekunowie Philipa konsultowali z nią wszystkie decyzje wychowawcze.

Zobacz także: Wybitny talent, depresja, narkotyki i romanse! Jak naprawdę żyła Janis Joplin?

Christiane Felscherinow, 2013 rok
Fot. Piero Oliosi/Polaris/East News

Christiane Felscherinow, 2013 rok

Co dziś się dzieje z Christiane Felscherinow?

Dzisiaj Christiane ma 59 lat. Jest uzależniona od narkotyków i alkoholu, cierpi na marskość wątroby. Wraz z dziennikarką, Sonją Vukovic, napisała autobiografię „Życie mimo wszystko”, która uważana jest za kontynuację „My, dzieci z dworca ZOO”. Kobieta stworzyła także fundację niosącą pomoc ludziom uzależnionym od używek. W dalszym ciągu utrzymuje się z tantiem z pierwszej książki. „Nie jestem wyleczona, nie jestem czysta, ale wy też nie jesteście. Każdy jest zniewolony w ten czy inny sposób. Nigdy nie chciałam odstawić narkotyków. Żyję inaczej niż zwykli ludzie”, wyznała w jednym z wywiadów.  

Czytaj również: Nieszczęśliwa miłość, uzależnienie od narkotyków. Jak dziś wygląda życie Whoopi Goldberg?

Christiane Felscherinow, 2013 rok
Fot. AFP PHOTO / DANIEL ROLAND/EAST NEWS

Christiane Felscherinow, 2013 rok

TAGI #narkotyki

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…