Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

„Otrząśnijcie się, naprawdę. To się dzieje!”. Dramatyczny apel pacjenta chorego na Covid-19

„Tutaj ludzie umierają. Nikt nie wybiera peselu”, mówi na nagraniu ze szpitala

Ksenia Krasko 16 października 2020 11:56
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Niepokojący wzrost statystyk dotyczących koronawirusa w Polsce zmusił rząd do wprowadzenia nowych ograniczeń, jak np. nakaz noszenia maseczek ochronnych nie tylko w lokalach usługowych, ale i na ulicach. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach zakażenia, jednak nie wszyscy traktują te zalecenia poważnie. Aktor Andrzej Wejngold, który przebywa w szpitalu w Elblągu, nagrał dramatyczny apel, w którym zwraca się do wszystkich osób sceptycznie nastawionych do zagrożenia, jakie niesie za sobą choroba Covid-19. Te słowa dają do myślenia.

Aktor chory na koronawirusa nagrał wstrząsający apel. Tak wygląda zakażenie

Andrzej Wejngold, znany z filmu Patryka Vegi Polityka, przebywa obecnie w Szpitalu Miejskim w Elblągu, i właśnie stamtąd udostępnił wstrząsające nagranie. Mężczyzna nie kryje emocji, kiedy opowiada o skutkach zakażenia koronawirusem. Zwraca uwagę, że bagatelizowanie problemu może być tragiczne w skutkach. „Tu się umiera na raty, tu nikt nie umiera natychmiast. Tu się ludzie strasznie męczą, to strasznie boli”, mówi wyraźnie roztrzęsiony.

„Nie opowiadajcie bzdur, nie wymyślajcie spisków i nędznych teorii. Nie wiem, co się z wami wydarzyło. Też się z tego śmiałem, bo co to znaczy „bezobjawowo”? No to mam teraz objawowo. Udało mi się po prawie tygodniu podnieść się z łóżka. To co się tutaj dzieje to jest coś, czego nikomu nie życzę oglądać”, tłumaczy.

Jak dodał, nie należy sądzić, że Covid-19 to choroba, która zagraża życiu jedynie starszych osób. „Tutaj ludzie umierają. Tutaj walczą nie tylko o zdrowie. Nikt nie wybiera peselu. Tu leży 13-letnia dziewczynka z matką, mają kłopoty z oddechem. Tutaj leży lekarz, lat 51. Tutaj dwa dni temu zmarł człowiek, który został pochowany tego samego dnia. To nie są żarty”, apeluje o rozsądek mężczyzna.

„Przestaliście już w sklepach uważać na siebie, przestaliście myć ręce i przestaliście nosić maseczki. Śmiejecie się z tego wszystkiego. Otrząśnijcie się, naprawdę”, apeluje. „To się dzieje, to nie jest jakaś rządowa propaganda”, dodaje aktor.

„Współczuje temu personelowi, bo widzimy jak oni tu walczą, ciężko pracują, jak są poubierani. Jak pot się z nich leje, jak są poodciskani od tych maseczek, od tego wszystkiego”, tłumaczy mężczyzna, zwracając uwagę na problem, o jakim coraz głośniej mówi się w środowisku medycznym. Według ekspertów, brakuje nie tylko miejsc na oddziałach zakaźnych, ale i personelu. 

Źródło: o2, SE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.