Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Chiny przepraszają za koronawirusa! Wysłały do Polski samolot

Co w nim będzie?

Sabina Zięba 26 marca 2020 10:05
Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock

Cały świat zmaga się aktualnie z chorobą, która miała swój początek w chińskim mieście Wuhan. Wśród blisko 500 tysięcy zarażonych ludzi, ponad tysiąc to Polacy. Zmarło już piętnastu naszych rodaków, a wszystko wskazuje na to, że zgonów będzie więcej. Z tego powodu Chiny rozpoczęły nową ofensywę wizerunkową. Do zakażonych państw wysyłają samoloty. Co będzie w tym, który wyląduje 26 marca na warszawskim Okęciu?

Samolot z Chin do Polski w ramach przeprosin

Choć cała epidemia koronawirusa rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku w Wuhan, wiadomo, że Chiny już się z nią uporały. Obecnie chcą służyć innym państwom pomocą, by zatuszować fakt, że wszystko miało początek w ich kraju. Sławomir Majman, wicedyrektor Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego w rozmowie z WP, mówił: „Od ponad tygodnia trwa ofensywa wizerunkowa Chin w Europie, które chcą zatrzeć fakt, że nieszczęście epidemii wyszło z Wuhan. Chińczycy pokazują się teraz jako kraj, który pokonał problem i służy innym krajom swoim doświadczeniem, udostępnia i sprzedaje sprzęt medyczny. Co więcej, przy użyciu stosunkowo skromnych środków, ta ofensywa wizerunkowa im się całkiem nieźle udaje”. Z tego powodu i do Polski został wysłany specjalistyczny samolot.

We wtorek 24 marca rozmawiali ze sobą prezydenci Andrzej Duda i Xi Jinping z Chin. W wyniku ich  ówczesnych uzgodnień w wysłanym do Polski transporcie znajduje się 10 tys. testów, 20 tys. maseczek N-95, 10 tys. jednorazowych rękawiczek medycznych, 10 tys. okryć na buty, a także 5 tys. kombinezonów ochronnych. Wiadomo, że choć ta pierwsza dostawa jest w ramach prezentu, ewentualne kolejne zamówienia będą już odpłatne.

Podobne samoloty zostały już wysłane m. in. do Włoch, Hiszpanii, Serbii oraz Czech. Wiele państw jest im wdzięcznych za pomoc, lecz równie dużo ma pretensje. Między innymi Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, twierdzi: „Chińczycy wiedzą, że winę za tę pandemię ponosi ich rząd”.

Myślicie, że wspólnymi siłami uda się szybciej pokonać koronawirusa?  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.