Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Chińskie media: Nowa zaraza z Kazachstanu gorsza w skutkach, niż koronawirus!

Czy rzeczywiście? Znamy prawdę

Rafał Kowalski 10 lipca 2020 14:15
Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock

Jeszcze wiele części świata wciąż walczy ze skutkami pierwszej fali koronawirusa oraz przygotowuje się na nową, a już docierają do nas informacje o kolejnych możliwościach pandemii. Niedawno w chińskich mediach pojawiła się informacja o tym, że w Kazachstanie rozwinęła się nowa choroba, która wkrótce może doprowadzić do śmierci tysięcy ludzi…

Zaraza z Kazachstanu? To chiński fake news

Chińska ambasada w Kazachstanie ostrzegła w czawrtek przed nieznanym rodzajem zapalenia płuc, na który rzekomo cierpi około 500 osób z Kazachstanie. Trzydzieści z nich ma walczyć o życie na oddziałach intensywnej terapii. Za najbardziej niebezpieczne tereny, gdzie epidemia miała rozwijać się najszybciej podano obwody: aktobski i atyrauski oraz miasto Szymkent. „Codziennie około 300 osób przyjmowanych jest do szpitala z objawami zapalenia płuc. Wiele z tych osób okazuje się mieć nie koronawirusa, a inną chorobę”, tłumaczyła agencji Kazinform Saule Kisikowa, która zarządza departamentem zdrowia w Nursułtan.

W mediach tłumaczono, że choć objawy tajemniczej zarazy mają być według chińskich mediów podobne do koronawirusa, to skutki niszczące zdrowie i odbierające życie pojawiają się o wiele szybciej, niż w przypadku COVID-19. Podano, że tylko w czerwcu na nienazwanego wirusa zmarło w Kazachstanie 628 osób – w tym wielu obywateli sąsiadujących Chin.

Jak jednak dziś podała agencja Reutera wszystkie informacje, które rozlały się już po sieci są nieprawdziwe. „Informacje opublikowane przez niektóre chińskie media, dotyczące nowego rodzaju zapalenia płuc w Kazachstanie, są błędne” napisano w komunikacie kazachstańskiego ministerstwa zdrowia. To kolejna lekcja, by sprawdzać wszystkie informacje, które pojawiają się na forach, portalach i mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że w połowie tygodnia informowaliśmy o dwóch przypadkach dżumy wykrytych w Chinach. Władze miasta Bayan Nur ogłosiły wtedy alert 3. stopnia (w czterostopniowej skali) w związku z oficjalnie ogłoszonymi dwoma przypadkami zarażenia się dżumą w postaci dymieniczej. Pierwszy dotyczył pasterza, który zjadł zainfekowane pałeczkami dżumy mięso świstaka. Miejscowa ludność wierzy bowiem, że to cudowny lek na różne schorzenia. Mężczyzna jest jednak w stanie stabilnym. Znacznie gorzej czuje się 15-latek, który polował z psem na świstaki. Nie wiadomo, jaki dokładnie z gryzoniem nastolatek miał kontakt, ale trafił on do szpitala w stanie krytycznym. Ta informacja jest prawdziwa. 

Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

TAGI #choroba

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.