Cannes 2018, Cannes, festiwal w Cannes
Fot. Getty Images
CANNES 2018

Plakat, gorąca linia i... brak Netflixa. Wszystko, co musisz wiedzieć o tegorocznym Cannes!

Festiwal idzie z duchem czasu!

Gabriela Czernecka 8 maja 2018 12:45
Cannes 2018, Cannes, festiwal w Cannes
Fot. Getty Images

Cannes 2018: startuje najsłynniejszy międzynarodowy festiwal filmowy! Już po raz  71. w Cannes zostanie wręczona Złota Palma, czyli nagroda dla najlepszego filmu. W tym roku szansę na tę prestiżową statuetkę  po raz pierwszy od 16 lat, ma film polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego. 71. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-19 maja. Tegoroczne Cannes idzie z duchem czasu. Czego możemy się spodziewać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o Cannes 2018!

Cannes 2018: Plakat promujący tegoroczny festiwal

To hiperrrealistyczny obraz naśladujący kadr z filmu Szalony Piotruś (1965) Jeana-Luca Godarda. Z dwóch samochodów, które jadą w dwóch przeciwnych kierunkach wychylają się i całują Anna Karina i Jean-Paul Belmondo. Już sam plakat potwierdza, że tegoroczna edycja Cannes to festiwal partnerstwa i równości płci W ubiegłym roku cyfrowo odchudzono postać Claudii Cardinale, w tym zdecydowano się na naturalność. My jesteśmy na tak!

Cannes 2018: filmy 

Już wiadomo, że w rywalizacji o Złotą Palmę udziału nie wezmą produkcje Netflixa. Taką decyzję podał dyrektor artystyczny festiwalu, Thierry Fremaux, wykluczając produkowane przez Netflixa filmy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w głównym konkursie pojawiły się dwa takie tytuły: Okja Bonga Joon-ho oraz The Meyerowitz Stories Noaha Baumbacha.

Fremaux ogłosił, że w tym roku warunkiem zainstnienia filmu w konkursie jest możliwość wprowadzenia go później do kin. Szefowie Netflixa nie wyrazili na to zgody w związku z tym żaden film platformy nie będzie walczył o Złotą Palmę w Cannes 2018. Premierowo zostanie za to pokazany film Han Solo: Gwiezdne wojny - historie, który już według przewidywań, będzie kasowym hitem!

Cannes 2018: jury

Tegoroczne jury to znów podkreślenie równości, bowiem w jego skład wchodzi pięć kobiet i czterech mężczyzn. Wśród nich są m.in. chiński aktor Chang Chen, francuski reżyser Robert Guédiguian, francuska aktora Léa Seydoux  czy amerykańska aktorka Kristen Stewart. Jury przewodniczyć będzie dwukrotna laureatka Oscara, Cate Blanchett. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem Cate znana jest z tego, że bardzo angażuje sie w walkę z dyskryminacją kobiet w przemyśle filmowym.

„Byłam w Cannes w wielu rolach: jako aktorka, producentka, na targach filmowych, galach oraz walcząc w konkursie o Złotą Palmę. Ale nigdy dla samej przyjemności oglądania rogu obfitości filmów, które ten wspaniały festiwal prezentuje. Czuję się zaszczycona przywilejem i odpowiedzialnością przewodniczenia jury w tym roku”, powiedziała artystka.

Cannes 2018: filmy Polaków

Tegoroczny festiwal pokazuje, że polska kinematografia ma się całkiem nieźle. Po raz pierwszy od 2002 roku w Konkursie Głównym startuje polski film w reżyserii Pawła Pawlikowskego Zimna wojna. To jednak nie jedyna polska produkcja, którą będziemy mogli zobaczyć podczas festiwalu. 

O Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki powalczy film Fuga Agnieszki Smoczyńskiej (reżyserka m.in. filmu Córki Dancingu). W kategorii film krótkometrażowy powalczą III Marty Pajek i Inny Marty Magnuskiej. poza oficjalną selekcją w Konkursie Nespresso Talents powalczą filmy Heart Therapy Anny Zoll i 7a+ Julii Ruszczyńskiej. 

Cannes 2018: gorąca lina telefoniczna

Tegoroczne Cannes stoi pod znakiem tolerancji, poparcia kobiet i walki z dyskryminacją. Podczas Cannes 2018 będzie działała tzw. „gorąca linia telefoniczna”, gdzie będzie można zgłaszać przypadki molestowania seksualnego. Powodem tego jest fakt, że to właśnie na Lazurowym Wybrzeżu aktorka Asia Argento została zgwałcona przez Harveya Weinsteina.

To właśnie tam niejedna gwiazda spotkała się z atakiem agresji ze strony hollywoodzkiego producenta filmowego. „Uczestnicy festiwalu zostaną powiadomieni o możliwości skorzystania z takiej linii. Dzwonić mogą ofiary, ale też świadkowie agresywnych zachowań seksualnych.”, mówi francuska sekretarz stanu do spraw równouprawnienia, Marlene Schiappa.

71. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-19 maja. Cannes 2018 zapowiada się naprawdę emocjonująco! Śledźcie viva.pl, gdzie na bieżąco będziemy informować o przebiegu festiwalu.  

Za kulisami festiwalu w Cannes
Fot. Getty Images

Polacy w Cannes 2017
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.