Pierwszy dzień sierpnia dla całej Polski jest czasem zadumy i refleksji, a także oddawania czci bohaterom, którzy kilka dekad wcześniej ryzykowali własnym życiem, walcząc za naszą wolność. Dziś, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dotarła do nas bardzo smutna wiadomość... Zmarła jego najstarsza uczestniczka, Barbara Sowa. Miała 106 lat.

Reklama

Barbara Sowa nie żyje: była najstarszą uczestniczką Powstania Warszawskiego

Dzisiejszy dzień przyniósł nam bardzo smutną informację. To właśnie dziś na wieczną wartę odeszła Barbara Sowa, ps. „Basia”. Była najstarszą uczestniczką Powstania Warszawskiego, które wybuchło równo 80 lat temu. O jej śmierci poinformowała Fundacja Nie zapomnij o nas, która opiekuje się powstańcami. Bohaterka miała 106 lat. „Spoczywaj w pokoju, Bohaterko! Kondolencje dla rodziny i bliskich”, żegnano ją we wpisie.

Fundacja zacytowała także pamiętne słowa Barbary Sowy. „Nikt z nas nie czuł się bohaterem, wszyscy byliśmy jednakowi, po prostu stanęliśmy do walki”. Powstańczyni przyszła na świat 26 czerwca 1918 roku na warszawskiej Ochocie. Uczęszczała do Szkoły Głównej Handlowej aż do wybuchu wojny, a w 1940 roku wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. Basia działała w Sanitariacie IV Obwodu „Grzymała” na Ochocie. Miała za sobą konspiracyjne kursy pielęgniarskie, a także tajną praktykę szpitalną. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką oraz łączniczką.

Dzień wcześniej napłynęła także inna smutna informacja, o śmierci Ireneusza Rudnickiego, ps. „Emir”. Mężczyzna walczył w Śródmieściu, był żołnierzem batalionu „Kiliński”. Wraz z kolegami zasłynął akcją zawieszenia flagi Polski na budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielonej. Od wielu lat mieszkał poza granicami kraju, w Stanach Zjednoczonych. Odszedł w wieku 102 lat.

Czytaj też: Alina Janowska prowadziła dziennik podczas Powstania Warszawskiego. "Nigdy nam nawet o nim nie wspomniała"

Zobacz także

Powstanie Warszawskie – 80. rocznica wybuchu

1 sierpnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. To właśnie wtedy w całym kraju upamiętniamy bohaterski czyn wielu młodych ludzi, którzy przystąpili do Powstania Warszawskiego, by walczyć o swoją i naszą wolność. To wydarzenie było jednym z największych powstań w okupowanej Europie podczas II wojny światowej i jednocześnie największym zrywem wolnościowym w czasie całej tej wojny. Miało na celu wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed nadejściem Armii Czerwonej.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 (godzina „W”), a zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku, po 63 dniach walki. Przyniosło wiele strat... Życie straciło około 16 tysięcy powstańców z AK, 20 tysięcy odniosło rany, a 15 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Zginęło również od 150 do 200 tysięcy cywilów.

Zobacz także: Ewa Krawczyk już nie czuje się samotna. Tak dziś wygląda życie wdowy po Krzysztofie Krawczyku

ARCHIWUM SZCZECINSKICH/EAST NEWS
Reklama

Powstanie Warszawskie. Plac Trzech Krzyży podczas powstania, widok z ulicy Mokotowskiej

Reklama
Reklama
Reklama