Reklama

Magazyn Time przez 72 lata przyznawał wyróżnienie Man of The Year (Mężczyzna Roku), który w 1999 roku zmieniono na Person of the Year (Osoba Roku). Poza nielicznymi wyjątkami, tytuł przypadał mężczyznom, zazwyczaj politykom lub przedsiębiorcom. Nowy projekt tygodnika – 100 Kobiet Roku – koncentruje się na wpływowych kobietach, które pozostawały w cieniu mężczyzn. Poświęcono im sto wyjątkowych okładek, a na jednej z nich z znalazła się Anna Walentynowicz.

Reklama

Anna Walentynowicz na okładce magazynu Time

Jak tłumaczą pomysłodawcy, magazyn Time stworzył 89 nowych okładek (na 11 znalazły się kobiety, wyróżnione tytułem Osoba Roku). W ten sposób wyróżniono m.in. Coco Chanel, księżnę Dianę, królową Elżbietę II, Billie Holiday, Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy, Indirę Ghandi, Sinead O’Connor, Oprah Winfrey, J. K. Rowling czy Beyonce.

Jedną z nich poświęcono polskiej działaczce społecznej i współzałożycielce NSZZ Solidarność. „Ucieczka Polski spod władzy radzieckiej rozpoczęła się od Solidarności, ruchu na rzecz praw robotników, który współtworzyła w 1980 roku Anna Walentynowicz, spawacz i operator dźwigu”, czytamy na portalu time.com.

„W odwecie za swoją aktywność straciła pracę. Po tej decyzji jej koledzy rozpoczęli strajk, wywołując masowy opór. Jego kulminacją było porozumienie gdańskie, które pozwoliło na utworzenie pierwszego Wolnego Związku Zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej”.

„W ciągu roku do Solidarności dołączyło prawie 10 milionów członków, a Walentynowicz była jedną z liderek związku. Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później”. Magazyn Time określa Annę Walentynowicz mianem Matki Polskiej Niepodległości.

Reklama

Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Miała 80 lat.

mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama