Agnieszka Osiecka, 1965
Fot. PAP/Erazm Ciołek
O TYM SIĘ MÓWI

„Ja dla Zbyszka zrobiłabym wszystko”. To dla niego Agnieszka Osiecka zostawiła rodzinę

Jak wyglądała ich relacja?

Redakcja VIVA! 23 sierpnia 2022 07:38
Agnieszka Osiecka, 1965
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Jej życie uczuciowe było barwne, momentami burzliwe i nieprzewidywalne. Była wiecznie zakochana. Poetka miała za sobą dwa nieudane małżeństwa, wielokrotnie łamała serca, ale i ona potrafiła cierpieć z miłości. Przez osiem lat była związana z Danielem Passentem. W 1973 roku wspólnie doczekali się córki, Agaty. „Trudno stwierdzić, który z mężczyzn był dla niej najbardziej ważny. Ja może zaspokajałem tę potrzebę tworzenia normalnego domu, domu rodzinnego, z zupą… ”, wspominał dziennikarz. Poetka odeszła od Daniela Passenta, gdy jej córeczka miała sześć lat. Kim był mężczyzna, dla którego zostawiła dotychczasowe życie i rodzinę?

Życie uczuciowe Agnieszki Osieckiej. Rodzina nie była dla niej

Agnieszka Osiecka i Daniel Passent nigdy nie wzięli ślubu, ale przez osiem lat tworzyli rodzinę. Wspólnie wychowywali córkę, Agatę. Większość osób liczyła na to, że u boku Daniel Passenta poetka znajdzie swoją przystań, w końcu się ustatkuje. Jak wspominali przyjaciele poetki, ta szara codzienność nie była dla niej interesująca, a wręcz przytłaczająca. Dusiła się w niej. Była wolnym duchem, żywiołem, który potrzebował przestrzeni. 

Maryla Rodowicz w rozmowie z Urodą Życia podkreślała: „Ale szczęśliwa miłość nie była dla Agnieszki interesująca. Dom, dziecko, pieluchy, zupki – to ją nudziło”.

Czytaj także: Imponował jej intelektem, nie mogła wybaczyć mu zdrady. Jaki był ojciec Agnieszki Osieckiej?

Agnieszka Osiecka, 1965
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Agnieszka Osiecka w swoim mieszkaniu na Saskiej Kępie, 1965 rok

Dlaczego Agnieszka Osiecka odeszła do Daniela Passenta?

Sama poetka nie ukrywała tego faktu przed światem. „A ja z natury jestem cyganeryjna – nigdy nic poza sztuką nie chciałam robić. Jestem artystką od stóp do głów! Nie udawałam, że uwielbiam tłuc kotlety w żółtym fartuszku w niebieską kratę. Nigdy nie powiesiłam sobie sama firanek. Umiem tylko robić kisiel i przetwory na zimę”, pisała.

Agnieszka Osiecka i Daniel Passent byli niczym ogień i woda... Ich związek przeszedł do historii. Ale rozstanie nie było łatwe. 

„Byłem zrozpaczony. Zostałem z córką sam w tym domu, który zbudowaliśmy na Żoliborzu. Agnieszka uważała, że tak będzie dla Agaty lepiej. Sama wróciła na Saską Kępę, do swojej matki. Nie wiedziałem, jak sobie dam radę”, mówił po latach Daniel Passent.

W pewnym momencie relacje między byłymi partnerami ułożyły się „optymalnie”. Poetka odwiedzała córkę, wspólnie podróżowały, spędzały ze sobą czas. 

„Agnieszka interesowała się swoją córką. Pomagała mi, sfinansowała remont domu, bywała z nami bardzo często. Nawet, kiedy założyłem nową rodzinę, przyjaźniła się z nami”, wspominał Daniel Passent.

Z kolei Agata Passent opowiadała w Gazecie Wyborczej: „Odeszła od nas, kiedy miałam sześć lat. Była więc mamą dochodzącą. Tym bardziej kontakty z nią chciałam celebrować, było to dla mnie święto”.

Czytaj także: O tym małżeństwie wiedziało niewielu. Wojciech Jesionka był drugim mężem Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka, Agata Passent, Daniel Passent, 1975
Fot. PAP/Włodzimierz Ochnio

Agnieszka Osiecka z partnerem, Danielem Passentem i córeczką, Agatą

Mężczyźni Agnieszki Osieckiej. Kim był Zbigniew Mentzel? Dla niego zostawiła Daniela Passenta

Poszła za głosem serca? Osiecka odeszła do młodszego o 15 lat Zbigniewa Mentzla. Poetka zakochała się w krytyku literackim i redakcyjnym koledze Daniela Passenta. Para była ze sobą dziesięć lat, ale nigdy ze sobą nie zamieszkała. Tym razem to ona została porzucona. W dziennikach wyznała, ze jej związek zakończył się w 1988 roku. 

„Jak potępieniec kochałam przez 14 lat jednego Zbyszka. Byłam już dorosła, miałam za sobą dorobek, jakąś popularność, osobowość, która się ludziom podoba. Ja dla Zbyszka zrobiłabym wszystko. I wszystko bym zostawiła. Niestety, nie miałam szansy się poświęcić”, pisała poetka.

Agnieszka Osiecka związała się potem z Michałem Kottem. „Zdaje się, że na stare lata będę się nazywała Kott, jak zwierzę domowe. Dobre na sklerozę, bo trudno zapomnieć", relacjonowała w listach. Planowali ślub, ale do uroczystości nigdy nie doszło. Ostatnim mężczyzną Agnieszki Osieckiej był reżyser i pieśniarz André Hübner-Ochodlo.  

Czytaj także: Kusiła, czarowała, a potem... odchodziła. Kim byli najważniejsi mężczyźni Agnieszki Osieckiej?

Pomponik.pl, Kobieta Wp.pl, Lelum.pl, Zwierciadło.pl, Życie na gorąco, Styl.pl

Zbigniew Mentzel, 2020 Warszawa

Zbigniew Mentzel był z Agnieszką Osiecką
Fot. Wojciech Olszanka/East News


Agnieszka Osiecka
Fot. Żyburtowicz/AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…