Reklama

W warszawskim Teatrze Lalek Guliwer 6 marca miało miejsce kolejne wyjątkowe spotkanie Akademii 5.10.15.. Tym razem zostało poświęcone tematowi tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami. Gośćmi byli aktor Bartłomiej Topa, Paulina Gadomska-Dzięcioł – założycielka i prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych intelektualnie oraz Zosia Dzięcioł – parasportowiec. Jednak gwiazdą wydarzenia była Lenka Wołos, mała modelka z zespołem Downa, która wzięła udział w wiosennej sesji zdjęciowej 5.10.15.! Spotkanie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny. Okazją do spotkania były dwa ważne wydarzenia: Światowy Dzień Zespołu Downa (obchodzony 21 marca) oraz Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (obchodzony 2 kwietnia).

Reklama

Nowa twarz wiosennej kampanii marki 5.10.15.

Mat.prasowe

Podczas wydarzenia wszystkie oczy były skierowane na Lenkę, twarz najnowszej kampanii 5.10.15. oraz na jej rodziców. Katarzyna i Daniel Wołos podzielili się z nami opowieściami o swojej pięknej córce - o tym, że zdrowe dzieci w żłobku nie zwracają uwagi na jej chorobę i jest bardzo lubiana! Rodzice Lenki opowiedzieli również o swoich doświadczeniach związanych z rekrutacją do przedszkola i absurdalną biurokracją. Daniel Wołos szczególnie podkreślał, jak ważne są wszystkie inicjatywy i fundacje, które promują integrację osób niepełnosprawnych. Jednak według państwa Wołos najistotniejsza jest otwartość każdego z nas na odmienność lub choroby innych ludzi.


„Chcielibyśmy prosić wszystkich rodziców, aby uczyli swoje pociechy od najmłodszych lat tolerancji dla różności. Pokazywania świata w różnych jego odcieniach. Dzieci niepełnosprawne chcą być kochane i akceptowane, więc pozwólmy im być częścią społeczeństwa."

Mat.prasowe

Lenka Wołos, modelka w najnowszej sesji marki 5.10.15.

Bartłomiej Topa o autyzmie

Mat.prasowe

Bartłomiej Topa jest znany ze swojego zaangażowania w integrację społeczną osób niepełnosprawnych. Wszyscy pamiętamy jego odważną kampanie „Autyzm wprowadza ludzi w błąd” Fundacji Synapsis, w której w serii filmików wcielił się w autystyka. Podczas wydarzenia aktor opowiedział o tym, dlaczego zdecydował się wesprzeć właśnie działania tej fundacji. Jak sam twierdzi, gdy grał osobę autystyczną czuł się bardzo osamotniony. Równocześnie zwrócił uwagę na to, że każdy z nas ma bardzo podobne potrzeby – chcemy być kochani i akceptowani przez innych. Według Bartłomieja Topy to, że się od siebie różnimy to ogromne bogactwo, a nie powód do wstydu lub odtrącenia. Aktor powiedział: „nie chcę świata, w którym definiuje się kogokolwiek poprzez jego zdrowie czy chorobę”. Zdradził także, że swojego syna Antka, uczy patrzenia na świat z dystansem, ostrożności w ocenianiu innych oraz tolerancji.

Dlaczego sport jest ważny w życiu niepełnosprawnych osób?

Mat.prasowe

Paulina Gadomska-Dzięcioł jest założycielką Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i mamą 15-letniej Zosi, która urodziła się z zespołem Downa. Jednym z głównych powodów założenia fundacji była chęć zmiany postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo oraz budowania ich pozytywnego wizerunku. Najlepszym przykładem jest jej córka, która odnosi mnóstwo sukcesów! Zosia Dzięcioł jest parasportowcem i wielokrotną medalistką w lekkiej atletyce i pływaniu. Paulina Gadomska-Dzięcioł tłumaczyła również dlaczego sport jest tak ważny w życiu osób niepełnosprawnych, w jaki sposób wpływa na ich zdrowie i psychikę. Wyjawiła także dlaczego tak chętnie chwali się w social mediach Zosią - w ten sposób chce zainspirować innych rodziców niepełnosprawnych dzieci i pokazać im, że mimo choroby ich pociechy też mają swoje talenty i trzeba w nie po prostu wierzyć.

Mat.prasowe

Spotkanie bardzo trafnie podsumowała Małgosia Ohme: „Dzieci są naszą kalką. Wiernie odtwarzają to, co im pokazujemy, niekoniecznie to, co mówimy, dlatego także w aspekcie tolerancji, powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie”.

Jesteśmy szczerze zachwyceni najnowszą kampanią 5.10.15. i liczymy, że inne marki modowe wezmą z niej przykład. Jak mówiła na spotkaniu Paulina Gadomska-Dzięcioł na tym świecie jest miejsce dla każdego, a my zgadzamy się z tym stwierdzeniem w 100%! Jeśli chcecie okazać wsparcie osobom niepełnosprawnym, pamiętajcie, by 21 marca w Światowy Dzień Zespołu Downa włożyć dwie różne skarpetki, a 2 kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie niebieskie. W ten prosty sposób możemy pokazać solidarność, a może nawet i zachęcić do dyskusji swoich znajomych?

Więcej informacji na temat nowej kampanii i inne tematy poświęcone rodzicielstwu znaleźć można na blogu projektu edukacyjnego Akademia 5.10.15.: www.51015kids.eu/blog

Reklama

Materiał powstał we współpracy z marką 5.10.15.

Reklama
Reklama
Reklama