DALI CYBERNETICS: Immersyjna podróż w głąb genialnego umysłu Salvadora Dalí
Poznajcie szczegóły!
Od surrealizmu do sztucznej inteligencji – pod tym krótkim, choć niezwykle pojemnym hasłem, 13 września, w piątek, przestrzeń immersyjna Art Box Experience otwiera pierwszą w Polsce wystawę multisensoryczną "Dali Cybernetics", poświęconą życiu i twórczości Salvadora Dalí.
To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które łączy sztukę, naukę i technologię. Wystawa ukazuje jak dalece genialność dzieł Salvadora Dalí wynikała z otwartego, prowokacyjnego i naukowego sposobu myślenia, a także z fascynacji teorią względności i czwartym wymiarem.
W tym roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin katalońskiego artysty znanego ze swojego ekscentrycznego stylu, zarówno w sztuce, jak i życiu codziennym. Od charakterystycznego wąsa, który według Salvadora symbolizował antenę odbierającą kosmiczne sygnały, po ekstrawaganckie stroje i często prowokacyjne, bardzo teatralne zachowania, zwłaszcza przed publicznością — Dalí był prawdziwym geniuszem, który nie bał się przekraczać granic wyobraźni. Jego prace, pełne sennych pejzaży i zaskakujących elementów, stały się ikonami sztuki współczesnej, tworząc dzieła nie tylko na płótnie, ale także rzeźbiarskie, fotograficznej filmowe. Artysta współpracował m.in. z Alfredem Hitchcockiem, Waltem Disneyem i Coco Chanel, z którą stworzył własny projekt perfum. Nie stronił także od komercyjnych zleceń. Zaprojektował logo znanych lizaków Chupa Chups oraz wykonał kilka projektów dla marki odzieżowej GAP. Za swojego życia zaprojektował i urządził także własne muzeum w swojej rodzinnej miejscowości Figueres w Katalonii. Budynek jest dawnym teatrem, co ma znaczenie symboliczne, ponieważ sam Dalí twierdził, że całe jego życie jest teatrem.
Dalí, zafascynowany teorią względności Einsteina, czerpał z niej naukowe inspiracje do swoich obrazów, gdzie czas i przestrzeń ulegały niezwykłym deformacjom. Bezpośrednim nawiązaniem do tej teorii jest jego najsłynniejszy obraz "Trwałość pamięci". Katalończyk był też jednym z pierwszych artystów, którzy eksperymentowali z holografią. W latach 70. XX wieku stworzył kilka trójwymiarowych dzieł, przewidując przyszłość sztuki w erze cyfrowej i pokazując, jak technologia może wzbogacić artystyczne doświadczenia. Jako pierwszy twórca cyfrowy w historii, korzystał z komputerów, aby przekraczać granice otaczającej go rzeczywistości.
Sposób myślenia oraz wybrane prace artysty będzie można odkrywać na wystawie immersyjnej "Dalí: Cybernetics" dostępnej dla zwiedzających od 13 września do 31 grudnia 2024 r. To wyjątkowe połączenie poetyckiego i onirycznego świata Salvadora Dalí z najnowszymi technologiami, wielkoformatowymi projekcjami, sztuczną inteligencją (AI), VRem przenoszącym widza do daliańskiego metaversum.
Joanna Kowalkowska, prezeska zarządu Art Box Experience mówi o wystawie: "Dalí był pionierem w wykorzystaniu technologii w sztuce, a ten projekt kontynuuje jego dziedzictwo. To prawdziwa podróż w przyszłość sztuki cyfrowej i okazja, by przyjrzeć się najpopularniejszym dziełom artysty m.in.: Trwałość Pamięci, czyli słynne płynące zegary, Płonąca Żyrafa oraz Kuszenie Świętego Antoniego”.
Wystawie „Dalí: Cybernetics” towarzyszy bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. Obejmuje m.in. zgodne z podstawą programową nauczania lekcje szkolne, warsztaty dla studentów, zajęcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, oprowadzania z przewodnikiem, oprowadzania rodzinne (w niedziele), wydarzenia towarzyszące dla dorosłych (w piątki i soboty) oraz kreatywne warsztaty dla dzieci: Nauka o kolorach, „Zero waste”, Salvador Dali i nauka, Eksperymenty z perspektywą, czy Matematyka w sztuce Salvadora Dalí.
"Naszą misją jest nie tylko przedstawienie sylwetki, życia i twórczości artysty, ale także edukacja w atrakcyjnej i nowoczesnej formule, łączącej tradycyjną wiedzę z nowymi technologiami i immersyjną formułą wystawy. Dalí: Cybernetics to wystawa, która zaskakuje bogatą częścią edukacyjną, niezwykle żywymi projekcjami na ścianach i podłodze, możliwościami zabawy, relaksu i nowych doświadczeń. To interesująca ścieżka prowadząca od surrealizmu do sztucznej inteligencji" – podkreśla wiceprezes zarządu Art Box Experience, Mateusz Labuda.
Wystawa została stworzona we współpracy z Fundacją Gali Salvadora Dalí, która specjalnie w tym celu prowadziła badania naukowe skupiając się na osadzeniu dzieł artysty w świecie sztuki cyfrowej. Kuratorki wystawy, Imma Fondevila i Anna Pou — ściśle współpracowały z ośrodkiem badań nad twórczością artysty przy Fundacji Dalí. Instalacje artystyczne zajmujące 800 metrów kwadratowych powierzchni są dziełemLayers of Reality i Exhibition Hub, a ścieżkę dźwiękową wystawy skomponował Rafel Plana.
- Więcej na: www.artboxexperience.com
- Bilety do nabycia online pod TYM LINKIEM.