Kalina Jędrusik
Fot. INPLUS/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Kochanek w ubraniu męża, czyli burzliwe losy Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Kalina Jędrusik była seksbombą, miała kochanków, ale tak naprawdę kochała tylko jego: „Staśka”

Katarzyna Piątkowska 24 marca 2022 18:54
Kalina Jędrusik
Fot. INPLUS/East News

Najwspanialsze i najniezwyklejsze”. Tak mówił o małżeństwie Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata Kazimierz Kutz. Janusz Morgenstern twierdził: „Nie znałem bardziej kochającej dbającej o siebie pary niż Staś i Kalina. Jeśli Kalina poskarżyła się na kochanka, Staś też miał mu za złe”.
Tylko córka Dygata, Magdalena, w książce „Rozstanie” twierdziła: „Nie winię ojca za to, że rozszedł się z moją matką. Chyba do siebie nie pasowali. Nie wydaje mi się, żeby był naprawdę szczęśliwym w swoim drugim małżeństwie”. W tym roku minęły 43 lata, odkąd sławny pisarz Stanisław Dygat, zmarł na atak serca. Oto jego burzliwa historia romansu z Kaliną Jędrusik.

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat: historia miłości

O małżeństwie Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata krążyły legendy. A to, że romansowała nie tylko za wiedzą męża, ale też w pokoju, w którym on akurat przebywał, a to, że jego fascynowały coraz to młodsze dziewczęta. Gdy związali się ze sobą, on miał 44 lata, żonę i dziecko, ona 28 lat. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. „Widząc Kalinę, od razu skojarzył tę zjawiskową dziewczynę, którą kiedyś zobaczył spacerującą sopockim Monciakiem i za którą obejrzał się i patrzył może za długo, zważywszy na idącą obok żonę”, pisał Remigiusz Grzela w książce „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?”.

Zobacz: Małgorzata Potocka o Kalinie Jędrusik: „Ciągle szukała wielkiej miłości. W tym była nienasycona”

Bardzo szybko Kalina zaszła w ciążę, ale ją poroniła. Kolejna ciąża też zakończyła się tragedią. Ich córeczka zmarła tuż po porodzie. W wyniku komplikacji aktorka stała się bezpłodna. I właśnie w tym wszyscy upatrują wyjaśnienie jej zachowania. Agnieszka Osiecka w „Polityce” odważyła się wygłosić taką teorię: „Kiedyś, kiedy była potwornie smutna, powiedziała do mnie: »Wiesz, ja jestem pulardą«. Pularda to taka kura, która nie może rodzić jajek. Wiedziała, że nigdy nie będzie miała dzieci, i czuła, że nie jest w sposób naturalny kobieca i jakby grała tę kobiecość. Grała tę kobietę o wiele ostrzej niż te kobiety, które nie mają żadnych niepewności”.

Zobacz też: Zapomniany kochanek Kaliny Jędrusik. Kim był, dlaczego straciła dla niego głowę?

jędrusik
Fot. Kalina Jedrusik, o jej romansie z Plucińskim huczała Warszawa przełomu lat 50 i 60. Fot: PAP/Zbigniew Matuszewski

Moja Marilyn

Stanisława Dygata fascynowało Hollywood, a najbardziej Marylin Monroe. W mieszkaniu na Żoliborzu, w którym zamieszkał z drugą żoną, na honorowym miejscu wisiał jej portret. Wszyscy, którzy znali Dygatów i u nich bywali twierdzili, że on wyobraził sobie, że będzie jak Arthur Miller, a ona będzie jego Monroe.
Andrzej Łapicki, który twierdził: „Wbrew pozorom nie miała seksu, choć uważała się za królową seksu i na taką kreował ją jej mąż Stanisław Dygat. Ona myślała, że jest Marilyn. I rzeczywiście była, tylko krótsza o pół metra”.
Remigiusz Grzela pisze: „Dygat chciał się Kaliną pochwalić, pokazać ją światu. Już wtedy snuł plany o uczynieniu z niej ikony kina na miarę Marilyn Monroe”.

Z dwiema żonami

Ich małżeństwo od początku było skomplikowane. I nie chodzi o różnicę wieku. Na samym początku zamieszkali bowiem z pierwszą żoną Dygata Dziunią, też aktorką, jego córką i teściowa.
W „Z kim ci będzie tak źle jak ze mną?” Czytamy: „ Dzisiaj nie wiadomo, kiedy i jak Staś wpadł na ten genialny pomysł, żeby wprowadziła się do małego warszawskiego mieszkanka, które na ulicy Dąbrowskiego 73 mieszkania 48 zajmował z pierwszą żoną Dziunią, córką Magdą i teściową. Uznał, że tak będzie prościej, wygodniej i ekonomiczniej. Dwa pokoje, czterdzieści metrów. W jednym Magda z babcią. W drugim on z dwiema „żonami”. Zresztą wszyscy i tak obracali się w jednym towarzystwie, bo Dziunia Nawrocka była aktorką”.

Zobacz także: Był jej opiekuńczym Kociem. Historia romansu Kaliny Jędrusik i Wojciecha Gąssowskiego

Kalina Jędrusik twierdzi, że byli dyskretni: „Byliśmy już po ślubie. Dziunia postanowiła akurat na miesiąc wyjechać, urlopu zażyć. No i Staś w swoim chłopięctwie zapytał, czy mogę się na ten miesiąc wprowadzić. Zgodziła się. Było coraz bliżej jej powrotu i wiedzieliśmy, że nie ma szans na znalezienie mieszkania. Kiedy stanęła w drzwiach, nawet dobrze zagrała, że nie jest zdziwiona. A może nie była? (…) Że Dziunia nocowała z nami w pokoju? No, nocowała. Ostatecznie to był jej pokój. Co mam powiedzieć? Myśmy zawsze byli bardzo dyskretni (śmieje się)”. A poza tym krążą plotki, że Dygat w przeciwieństwie do żony nie lubił seksu. Może więc stąd długa lista kochanków?

Wszyscy mężczyźni Kaliny Jędrusik

Sławomir Koper w książce „Życie artystek PRL” pisał, że Kalina Jędrusik romansowała z Władysławem Kowalskim, Tadeuszem Plucińskim, Wiesławem Rutowiczem, Włodzimierzem Sokołowskim, Wojciechem Gąssowskim. Z tym ostatnim Stanisław Dygat nawet się zaprzyjaźnił i razem chodzili na mecze.
Jednak Zofia Czerwińska twierdzi, że owszem Dygat wiedział o romansach żony, a jednak w książce Remigiusza Grzeli mówiła: „Tak zaczął się pięcioletni romans z Plucińskim, ale nie, jak pisali, w mieszkaniu Dygatów, w obecności Stasia. To się odbywało w kawalerce Plucińskiego. Kalina sama mi o tym mówiła. Idąc do niego, zabierała marynarki Stasia. Kiedyś spotkałam Tadeusza w takiej eleganckiej tweedowej marynarce, mało kto taką miał w tym czasie. Pochwalił się, że to Stasia. Miałam nawet żal o tę ostentację. Z drugiej strony wszystko dobywało się bez hałasu, zazdrości”.

W książce Piotra Gacka „Kalina Jędrusik. Muzykalność na życie” Gustaw Holoubek mówił: „Należała do rzadkich kobiet, które prowadzą życie otwarte, całkowicie jawne, nie poddane żadnej pruderii, żadnym kłamstwom, żadnym niedomówieniom; a równocześnie nosiła w sobie pewną tajemnicę. Tajemnicę czegoś, czego jej brakowało w życiu”.

kalina jędrusik
Fot. fot. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE

Dziewczyny pana Dygata

Podobno Stanisław Dygat obiecał, że nie będzie się zadawał z córkami swoich młodszych kolegów. Ale czy obietnicy dotrzymał? „Pamiętam, wpadłam kiedyś do Dygatów. Kalina chodzi po mieszkaniu i płacze. Może trochę nazbyt teatralnie. „Co się stało?” „A bo Staś jest taki zakochany… Ma nową panienkę. Ale nie korzysta”, zwierza się za niego. Bo zdaje się, Staś spacerował z ładnymi panienkami, dzwonił, pisał, ale to wszystko. Towarzyszy nam w tej rozmowie Tadeusz Pluciński, oczywiście siedzi na kanapie w marynarce Stasia. Pukam w drzwi do pokoju Stasia. Wchodzę. A on taki pognębiony, jak nieszczęśliwie zakochany chłopak opowiada o jakiejś sekretarce, że ona nie chce się z nim spotykać”, wspominała Zofia Czerwińska.

Mimo że małżeństwo Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata było burzliwe, mimo jego kochanek i jej kochanków, przetrwali ze sobą dwadzieścia lat. Gdy zmarł w 1978 roku popadła w przesadną religijność, a całą miłość przelała na... koty. A miała alergię na ich sierść. I to prawdopodobnie ją zabiło. Zmarła 7 sierpnia 1991 roku. Magda Umer wspomniała w książce u Grzeli: „Agnieszka Osiecka mówiła mi, że tego dnia spotkała w Dębkach biegającą wzdłuż plaży jak co dzień Maję Komorowską. Agnieszka powiedziała: „Boże, ta Kalina…”. Maja odpowiedziała: „Widzisz Agnieszko, kochała tylu mężczyzn, tyle zwierząt, a teraz całą tę miłość przeleje na Pana Boga. Tylko jak On to wytrzyma?”.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.