Reklama

Za nami kinowa część 18. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Fani produkcji ze wspomnianej części świata mają jednak dodatkową możliwość na obejrzenie dzieł swoich ulubionych twórców. Właśnie ruszyła internetowa odsłona wydarzenia!

Reklama

18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – szczegóły wydarzenia online

Jak czytamy na stronie organizatorów 18. Pięć Smaków to sześć starannie przygotowanych sekcji pokazujących filmy – zarówno współczesne, jak i klasyczne. Tegoroczną edycję sygnuje wejście smoka – oferujące wyrazisty przekrój przez azjatyckie kinematografie i łączące wysokiej jakości rozrywkę z kinem zaangażowanym w społeczny dialog. To program zapraszający do spojrzenia, jak poprzez kino można rozładowywać napięcia społeczne, ale też dekonstruować stereotypy wokół wyobrażeń o Azji.

Wydarzenie odbywające się pod patronatem Drewnianego Smoka to wyjątkowa szansa zobaczyć filmy, które z jednej strony prowadzą dialog z otaczającym nas światem, a z drugiej oferują od niego wytchnienie. Produkcje w odsłonie online oglądać można do 1 grudnia.

_Miłość na straty_ (Love Unto Waste, reż. Stanley Kwan, Hong Kong, 1986)3

Owoce pracy azjatyckich twórców można podziwiać w sześciu sekcjach. Oto one:

  • „Tokijskie Opowieści” kreślą przekrojowy obraz japońskiej metropolii. Sekcja zamyka portret miasta-giganta w wielogatunkowym ujęciu, obejmującym ostatnie sześć dekad historii japońskiej stolicy. Wybrane filmy opisują tokijską topografię od lat 60. do czasów współczesnych, rejestrując zachodzące w niej zmiany. Przewodnikami po pejzażu są znani twórcy, których uważne oko dostrzega pełną niuansów tożsamość miasta, naznaczoną biografiami jego mieszkańców i lokalnymi kontekstami. W ich obiektywach Tokio jawi się jako przestrzeń pełna nieoczywistych zdarzeń.
  • Odrestaurowana klasyka Sekcja, w której rządzi styl i kultowość, a długo niedostępne tytuły w końcu mogą wybrzmieć na dużym ekranie we wspaniale odnowionej postaci. Pięciosmakowy program odrestaurowanych klasyków to wyjątkowy prezent dla kinofilskiej widowni – składa się z tytułów formacyjnych dla lokalnych ruchów filmowych, a także z ulubionych arcydzieł azjatyckiej publiczności, bez których trudno mówić zarówno o niezależnym, jak i komercyjnym kinie współczesnym.
  • Focus: Środowisko - Wybór siedmiu filmów, pozostających ze sobą w dialogu, choć różniących się gatunkowo i stylistycznie, składa się na portret relacji człowieka z naturą w obliczu palących problemów współczesnego świata. Od rozpędzonego, zanurzonego w grotesce kina gatunków, po powolną filmową poezję, która o związku z przyrodą opowiada poprzez dźwięki i senne wizje – sekcja „Focus: Środowisko” pokazuje, na jak różne sposoby kino może opowiadać o tematach środowiskowych.
  • „Portret: Stanley Kwan” to pierwsza w Polsce retrospektywa twórcy kojarzonego z Hongkońską Nową Falą, który od początku szedł własną ścieżką, konsekwentnie ignorując trendy mainstreamu. Kwan był jednym z pierwszych azjatyckich reżyserów, który dokonał publicznego coming outu, stając się ambasadorem społeczności LGBT i kluczowym autorem kina queerowego. Od rzadko pokazywanego debiutu, przez największe sukcesy artystyczne i kasowe z lat 90., po filmy, w których realizacji Kwan brał udział jako producent – sekcja przybliża twórczość tego wrażliwego i wpływowego artysty.
  • „Asian Cinerama” daje oddech od kina arthousowego, jest rozległym spojrzeniem na repertuar kinowy w całej Azji. Na sekcję składają się głównie ambitne dzieła komercyjne, realizowane przez mistrzów, regularnie przekuwających wielkie budżety w jeszcze większe zyski. „Asian Cinerama” to jednak nie tylko „popcornowa” rozrywka – trafiają tu filmy monumentalne i przełomowe, które szybko znajdują swoje miejsce w historii kina azjatyckiego, ale też tytuły skromniejsze, które niespodziewanie podbiły serca widzów.
  • „Nowe Kino Azji” to sekcja konkursowa festiwalu. Z jej programu międzynarodowe People’s Jury wybierze zwycięski tytuł. Prezentowane w niej filmy zostały zrealizowane przez najciekawsze nowe osobowości kina azjatyckiego, tworzące zaskakującą mozaikę spojrzeń na kontynent i jego mieszkańców. Filmy te w twórczy sposób konfrontują się ze współczesnymi wyzwaniami, z jakimi mierzą się społeczeństwa, ale także wracają do wydarzeń z przeszłości, często pokazanej z nowych perspektyw. Wszystko to w innowacyjnej formie, dowodzącej, że kino jest żywym organizmem, wciąż mającym się znakomicie.
Reklama

Pełną listę filmów, które możesz do 1 grudnia obejrzeć w danych sekcjach znajdziesz na stronie internetowej wydarzenia - piecsmakow.pl.

Odrestaurowana klasyka -
Zrzut ekranu 2024-11-17 o 09.09.37
Reklama
Reklama
Reklama