Złe wychowanie Cameron Post
Fot. Materiały prasowe
VIVA! POLECA

Chloë Grace Moretz w poszukiwaniu własnej tożsamości...

Recenzja filmu „Złe wychowanie Cameron Post”

Łukasz Kaliński 17 stycznia 2019 13:44
Złe wychowanie Cameron Post
Fot. Materiały prasowe

Na początku była bestsellerowa powieść Złe wychowanie Cameron Post autorstwa Emily M. Danforth wydana w 2012 roku. Sześć lat później po książkę sięgnęło kino, a na jednym planie obyczajowego filmu Złe wychowanie Cameron Post spotkały się dwie popularne aktorki młodego pokolenia. Chloë Grace Moretz, której popularność przyniosła rola w horrorze Pozwól mi wejść oraz Sasha Lane, która debiutowała w głośnym American Honey. Złe wychowanie Cameron Post w polskich kinach już od 25 stycznia.

„Złe wychowanie Cameron Post”. Opis fabuły

Moretz wciela się tu w postać tytułowej Cameron Post. Jest początek lat 90. XX wieku, a mieszkająca w Montanie dziewczyna zaczyna odkrywać swoją seksualność. Wychowywana po śmierci rodziców przez ciotkę, Cameron dorasta w małym miasteczku, którego mieszkańcy żyją według przykazań Biblii. Zakochana w swojej najlepszej przyjaciółce, Cameron wymyka się z nią z balu przygotowanego na koniec roku szkolnego. W samochodzie w niedwuznacznej sytuacji nakrywa dziewczyny partner Cameron. W miasteczku wybucha skandal.

Podjęta zostaje decyzja o próbie ratowania dziewczyny. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, że Cameron jest lesbijką. Według jej bliskich to choroba, którą da się wyleczyć. W tym celu dziewczyna zostaje wysłana do chrześcijańskiego ośrodka „Boża Obietnica”. Prowadzony jest on przez doktor Lydię Marsh (Jennifer Ehle), która twierdzi, że wyleczyła z homoseksualizmu swojego brata, Ricka (John Gallagher Jr.). W ośrodku przebywa aktualnie kilkunastu podopiecznych z podobnymi historiami co Cameron. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z lesbijką przedstawiającą się jako Jane Fonda (Sasha Lane) oraz młodym Indianinem Czerwonym Orłem (Forrest Goodluck).

Recenzja filmu „Złe wychowanie Cameron Post”

Kameralny film obyczajowy Złe wychowanie Cameron Post w reżyserii Desiree Akhavan był jednym z najgłośniejszych filmów festiwalu w Sundance w 2018 roku. Zdobył tam najważniejszą Nagrodę Jury. Pokazywany na festiwalach filmowych na całym świecie w końcu trafił do polskich kin. Razem z bohaterami filmu przenosimy się do nie tak odległych lat 90. ubiegłego wieku. Trafiając do świata, w którym o homoseksualizmie nie mówi się głośno i w którym z homoseksualizmu próbuje się leczyć.

Złe wychowanie Cameron Post to utrzymana w lżejszym tonie obyczajowa historia odnajdywania własnej tożsamości płciowej i szybkiej szkoły dorastania. Tytułowa Cameron Post trafia do chrześcijańskiego ośrodka wbrew swojej woli, ale pobyt tam traktuje jako szansę na odnalezienie siebie. Do końca nie wie jak traktować to, co czuje i początkowo jest otwarta na metody stosowane w ośrodku. Nie będąc do końca pewna swojej orientacji zaczyna jednak dostrzegać, że nie ma w niej zupełnie nic dziwnego. I nie jest tak, jak próbują przekonać ją wychowawcy. Gdy w ramach ćwiczeń otrzymuje zadanie wypisania na metaforycznej górze lodowej rzeczy, które sprawiły, że jest lesbijką, nie potrafi znaleźć żadnej. Uświadamia sobie, że taka się po prostu urodziła i nic nie miało na to wpływu.

Zwiastun filmu „Złe wychowanie Cameron Post”

W drodze do odnalezienia samej siebie pomogą Cameron też inni podopieczni ośrodka. Dzięki nim spojrzy na sprawę z każdej możliwej strony. Spotka osoby szczerze wierzące w siłę modlitwy będącej w stanie wyleczyć ich homoseksualizm, jak również te, które już zrozumiały, że nie są w stanie i nie chcą niczego zmieniać. Uzupełniają one swoje góry lodowe umieszczają tam z wyrachowaniem to, co wychowawcy chcieliby przeczytać.

Siłą filmu Desiree Akhavan jest przede wszystkim subtelne aktorstwo, ciekawy drugi plan oraz umiejętne pokazanie historii mogącej z łatwością ocierać się o kontrowersje i skandal. Nic takiego nie ma tu miejsca, a „Złe wychowanie Cameron Post” to szczery film o odnajdowaniu i akceptacji samego siebie. 

Chloë Grace Moretz w filmie Złe wychowanie Cameron Post:

zdjęcie z filmu Złe wychowanie Cameron Post
Fot. Aurora Films

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.