Teresa Werner, Pytanie na Śniadanie, 23.04.2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Jej utwory biją rekordy wyświetleń, a koncerty wyprzedają się na pniu. Oto kulisy sławy Teresy Werner

Jakie sekrety skrywa słynna wokalistka?

Karol Sowa 30 marca 2023 17:56
Teresa Werner, Pytanie na Śniadanie, 23.04.2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Jest jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki biesiadnej. Jej utwory kochają miliony Polek i Polaków, koncerty wyprzedają się na pniu, a liczba odsłon na YouTube pobija kolejne rekordy. Kim jest Teresa Werner i na czym polega jej fenomen? Poznajcie kulisy jej życia...

Kim jest Teresa Werner? Kariera, piosenki, wyróżnienia, płyty

Teresa Werner przyszła na świat 10 marca. Przez długi czas jej fani zastanawiali się, ile ich idolka może mieć lat. Okazuje się, że niedawno obchodziła 65 urodziny (według niektórych źródeł, urodziła się w 1958 roku). Artystka pochodzi z Nakła Śląskiego. Z muzyką związana jest od dziecka. Brała udział w wielu konkursach i festiwalach młodzieżowych, gdzie zdobyła wiele nagród. Jak informują niektóre źródła, karierę muzyczną zaczęła w wieku 16 lat. Dołączyła wówczas do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", w którym śpiewała przez ponad 40 lat. Nie każdy wie, że Teresa Werner wraz z członkami zespołu występowała poza Europą. Mogliśmy ją słuchać między innymi w Afryce, Azji czy Ameryce Północnej. Na tym jednak nie koniec. Miała okazję wystąpić na deskach wielu światowych teatrów, takich jak Broadway czy Carnegie Hall. 

W 1991 roku reprezentowała Śląsk na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki. Tam zajęła pierwsze miejsce. W 1998 roku została odznaczona przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Dodatkowo Wyższa Rada Ekspertów Międzynarodowego Intelektualnego Społeczeństwa Niezależnego Międzynarodowego PEN Klubu wyróżniła ulubienicę publiczności tytułem doktora honoris causa. W 2013 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała też odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

W 2011 roku postawiła wszystko na jedną kartę. Zaczęła wówczas solową karierę. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ do dzisiaj podbija serca milionów Polaków. Jej pierwszy singiel - Miłość jest piękna cieszył się ogromną popularnością. Co więcej, album Spełnić marzenia uzyskał status złotej płyty. Później wokalistka wydała jeszcze kilka płyt, które również cieszą się wielkim uznaniem. 

W 2013 roku piosenkarka została zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Večeri dalmatinske šansone 2013 w Šibeniku. Występ Teresy Werner w Chorwacji zebrał wówczas wiele pozytywnych recenzji. Obecnie uznawana jest za jedną z największych gwiazd na Śląsku. „Najważniejsza w życiu człowieka jest miłość. Teksty moich piosenek mówią o niej i trafiają do serc. Każdy może sobie wyobrazić wtedy samego siebie. Na pewnym etapie życia każdy miał podobne przeżycia, o których piszę i śpiewam. Raz miłość do nieba nas unosi, a raz spadamy w dół, jak w tej piosence", przyznała w wywiadzie dla Polska Times.

Teresa Werner, 17.03.2017 rok

Teresa Werner, 17.03.2017 rok
Fot. Jakub Kamiński/PAP

Teresa Werner, 18.10.2021 rok, Taniec z Gwiazdami XII edycja POLSAT

Teresa Werner, 18.10.2021 rok, Taniec z Gwiazdami XII edycja POLSAT
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Teresa Werner — mąż, życie prywatne, dzieci

Artystka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie od czasu do czasu pokazuje kulisy zacisza domowego. Wokalistka konsekwentnie chroni też swoją prywatność. Wiemy jednak, że mieszka w Koszęcinie, na Śląsku. A jak wygląda jej azyl? „Mój dom jest na wskroś nowoczesny. Znalazły w nim zastosowanie najnowsze rozwiązania techniczne i elektroniczne. Pragnę jak najwięcej w nim przebywać. Ostatnio nawet to mi się udaje z powodu znanego nam wszystkim. Korzystam z niewielkiej pomocy profesjonalistów. Większość pomysłów jest jednak moja. Mąż uważa, że sama sobie najlepiej radzę, że moje pomysły są najlepsze, praktyczne, dostosowane do moich potrzeb. Można wszystko na papierze narysować, a w praktyce jednak nie wszystko się sprawdza. Bywa całkiem inaczej. Projekt powinien być nie tylko efektowny, ale i praktyczny", wyznała w 2020 roku.

Od 2010 roku jest w związku małżeńskim z Wiesławem Wernerem. Jest on menagerem. Pracuje też w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. „Mój mąż to spokojny, zrównoważony człowiek, towarzyszy mi niemal we wszystkich projektach", wyznała w Interii.

Teresa Werner doczekała się również dziecka. Ma córkę, którą nazwała Joanna. Przez jakiś czas była nauczycielką akademicką na Politechnice Częstochowskiej. Później rozpoczęła pracę w firmie farmaceutycznej. „Staram się telefonicznie łączyć w wolnym czasie z córką, która mieszka w Częstochowie, z moją kochaną Asią. Jestem z niej tak dumna. Jak tylko o niej mówię, to się wzruszam. Ona też jest ze mnie dumna i jestem wdzięczna, że docenia to, co robię", opowiadała gwiazda muzyki biesiadnej w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Co ciekawe, jest ona owocem miłości między piosenkarką a jej pierwszym mężem, który z zawodu był solistą baletowym.

Całej rodzinie życzymy wszystkiego, co najlepsze, a Teresie Werner jeszcze większych sukcesów. 

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.