24 marca 2016 20:10
1/7
‘Tamila’ lingerie set from the Agent Provocateur Soirée collection
Copyright @Photographer: Sebastian Faena, Model: Eniko Mihalik
1/7

Gorsety, staniki, pończochy, a nawet kalesony! Od 16 kwietnia w Victoria and Albert Museum w Londynie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą temu, co zwykle ukrywamy pod ubraniem - bieliźnie.

Największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego na świecie tym razem prześledzi historię projektowania bielizny od XVIII wieku do dziś. Skupiając się na praktyczności, intymności, zmysłowości i modzie, przeanalizuje sposób w jaki bielizna chroni i modeluje ciało. Na wystawie „Undressed: A Brief History of Underwear” będzie można obejrzeć ponad 200 przykładów bielizny męskiej i damskiej, po których widać jak przez lata zmieniały się definicje innowacji i luksusu. Znajdziemy na niej więc bieliznę własnej roboty noszoną przez kobietę pracującą z 18 wieku, ale też cuda od współczesnych projektantów - Stelli McCartney, La Perli, Rigby & Peller i Paula Smitha.

 

Bielizna i moda, ideały piękności. Kroje, dopasowanie, wybór materiałów potrafią powiedzieć zaskakująco dużo o płci, seksualności i oczywiście moralności. Na wystawie nie zabraknie gorsetów, krynolin, bokserek, staników, pończoch. Prawdziwą perełką będą długie bawełniane reformy należące niegdyś do matki królowej Victorii. Zobaczymy też zapinany w talii pas z 1842 roku noszony przez mężczyzn w dzień ślubu, parę neutralnych płciowo majtek firmy Acne, przezroczystą sukienkę od Lizy Bruce, którą nosiła Kate Moss i cieliste legginsy z listkiem figowym w strategicznym miejscu od Vivienne Westwood.

Wystawa prześledzi też gorącą debatę o gorsetach i ich wpływie na zdrowie. Będzie na niej między innymi gorset z lat 90. XIX wieku zmniejszający talię do mniej niż 50 centymetrów, oraz prześwietlenia i ilustracje pokazujące jak dramatyczny wpływ na ciało ma noszenie takiej rzeczy. Co ciekawe, gorsety były też polecane jako remedium na niektóre choroby i wady postawy. Na ekspozycji zobaczymy gorset zrobiony z papieru z czasów Pierwszej Wojny Światowej i gorsety, służące do trwałego zmniejszania obwodu talii, używane dziś przez celebrytki, takie jak Kim Kardashian.

Duża część wystawy będzie oczywiście poświęcona biustonoszom, które wyzwoliły kobiety od gorsetów, dając im większą swobodę ruchu. Liczne staniki, pasy do pończoch i przykłady bielizny modelującej pokazują jak ważne dla kobiet były i nadal są swoboda i podtrzymanie. Dowiemy się też jak przekonywały o tym reklamy - od  tych lateksowych gorsetów z lat 30. firmy Chamaux, przez lata 50. i gumowy pas do pończoch, po projekty Spanx z 2010 roku.

Wielu projektantów inspiruje relacja między bielizną, a ubraniem, bielizną, a ciałem. Ekspozycja w Victoria and Albert Museum pokaże też jak tworząc odnosili się do kwestii tego co prywatne, a co publiczne, płci, seksualności i nagości. Bielizna, z definicji jest noszona pod ubraniem, często była spod niego widoczna, co urastało niekiedy do aktu o znaczeniu politycznym. Na ekspozycji zobaczymy więc historyczne koszule i halki, z założenia wystające spod warstwy wierzchniej, czy topy i majtki od Calvina Kleina wyglądające znad nisko założonych spodni.

Wystawa „Undressed: A Brief History of Underwear” będzie trwała od 16 kwietnia 2016 do 12 marca 2017 roku w Victoria & Albert Museum w Londynie. Będzie jej towarzyszyła publikacja książki pod tym samym tytułem autorstwa Edwiny Sherman. Sponsorami wystawy są firmy Agent Provocateur i Revlon.

 

Polecamy też: Wenus z Azji, zamiast morskiej piany brokatowe szpilki? Botticelli inspiruje na wystawie w Londynie

2/7
Silk satin, lace and whalebone corset
Copyright @Victoria and Albert Museum, London
2/7

Gorset na fiszbinach z satyny i koronki z lat 90. XIX wieku.

 

Polecamy też: "Czarodziej, który prześwietla człowieka". Irving Penn po raz pierwszy od 20 lat

3/7
Cage crinoline, the ‘Princess Louise Jupon Patent’
Copyright @Victoria and Albert Museum, London
3/7

Krynolina w formie metalowej klatki, około 1871 roku.

 

Polecamy też: „Jego obsceniczność nigdy nie była wulgarna”. Robert Mapplethorpe jednak wciąż prowokuje. I zachwyca

4/7
Advertising poster designed by Hans Schleger for the Charnaux Patent Corset Co. Ltd
Copyright @Courtesy of the Hans Schleger Estate
4/7

Plakat projektu Hansa Schlegera dla Charnaux z 1936 roku.

 

Polecamy też: Opera od stóp do... stóp! Niezwykła wystawa butów z operowych spektakli. Filmowa relacja z wernisażu

5/7
Display figure and advertising card for Y-front pants
Copyright @Victoria and Albert Museum, London
5/7

Manekin reklamujący męską bieliznę z lat 50.

 

Polecamy też: Wenus z Azji, zamiast morskiej piany brokatowe szpilki? Botticelli inspiruje na wystawie w Londynie

6/7
Monday to Friday pants
Copyright @© cheekfrills
6/7

Majtki z nazwami dni tygodnia Cheekfrills, 2015

 

Polecamy też: Wenus z Azji, zamiast morskiej piany brokatowe szpilki? Botticelli inspiruje na wystawie w Londynie

7/7
Man’s top and pants, designed by Sibling, S/S 2013
Copyright @Victoria and Albert Museum, London
7/7

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.