Reklama

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie postanowiła uhonorować 75. urodziny Edwarda Dwurnika organizując jubileuszową wystawę, na której zaprezentowanych zostało… 75 obrazów jego autorstwa. Taki hołd wydaje się całkowicie uzasadniony. Wciąż poszukujący i otwarty na nowe pomysły i zjawiska Edward Dwurnik pozostaje jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców. A jednocześnie, co rzadko nie idzie ze sobą w parze, jest chyba najpopularniejszym współczesnym artystą w Polsce.

Reklama

Edward Dwurnik: pomiędzy Matejką a Nikiforem

Jak pisze kurator wystawy Bogusław Deptuła: „Jego twórczość do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tradycjami: Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To dziwaczne połączenie w przypadku Edwarda Dwurnika zawsze dawało świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy, to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza, Jana Matejki. Malarska technika zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem Podróży autostopem, czyli miejskich widoków realizowanym już od połowy lat 60-tych XX wieku i kontynuowanym do dziś”.

Edward Dwurnik - zawsze do przodu

Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle Sportowcy czy Robotnicy zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świecie polskiej sztuki. Z początkiem lat 90. artysta rozpoczął jednak poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl Błękitne, z widokami morskich fal, a wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Zobaczcie to sami! Zapraszamy do Sopotu!

Edward Dwurnik pozostaje jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców

Wystawa 75 x 75 Dwurnik prezentowana będzie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 17 czerwca.

Chęciny, 1966, olej na płótnie, własność artysty.

Materiały prasowe/Michał Jaworski

Krakowskie Przedmieście II, 1982, olej na płótnie, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. MPW 1998

Materiały prasowe/Wilczyński Krzysztof/Muzeum Narodowe w Warszawie
Reklama

„Społem”, 1975, olej na płótnie płótno; 250 x 428, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. MPW 3554

Materiały prasowe/Wilczyński Krzysztof/Muzeum Narodowe w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama