Reklama

Teatr Muzyczny ROMA już 5 kwietnia 2025 wystawi kultowy musical „Wicked”. Produkcja z muzyką i tekstami piosenek Stephena Schwartza oraz librettem autorstwa Winnie Holzman zadebiutuje na Dużej Scenie. Co ważne – spektakl zobaczymy w polskiej wersji językowej i w tzw. wersji non-replica, co oznacza, że inscenizacja nie będzie kopią broadwayowskiego oryginału. Już teraz, przed premierę, trudno jest o bilety. Pierwsze wolne miejsca można znaleźć dopiero w maju!

Reklama

Wicked pierwszy raz w Polsce – w nowej odsłonie

Za reżyserię Wicked w Teatrze Roma odpowiada Wojciech Kępczyński, libretto i teksty piosenek tłumaczy Michał Wojnarowski, a nad warstwą muzyczną czuwa Jakub Lubowicz. To wszystko na podstawie umowy licencyjnej z renomowaną agencją Music Theatre International, która reprezentuje twórców musicalu. Zespół artystyczny wyłoniono na podstawie trwającego łącznie kilka tygodni i otwartego dla wszystkich castingu, na który zgłosiło się około 600 chętnych. Przesłuchania kandydatek i kandydatów do kilku najważniejszych ról oceniał kompozytor musicalu Stephen Schwartz i to on wskazał swoje preferencje. Również scenografia, kostiumy i tłumaczenie musiały – jak zwykle – zostać przedłożone amerykańskim autorom i właścicielom praw autorskich do akceptacji.

Dwie główne bohaterki „Wicked”: Elfaba i Galinda. Fot. Krzysztof Bieliński

Broadwayowski hit, który podbił świat

„Wicked” to prawdziwa legenda musicalu. Jego światowa prapremiera miała miejsce 30 października 2003 roku w nowojorskim Gershwin Theatre. Od tego czasu spektakl nie schodzi z afisza – z ponad 8000 wystawieniami plasuje się na 4. miejscu w rankingu najdłużej granych musicali na Broadwayu, tuż za „Upiorem w operze”, „Chicago” i „Królem Lwem”.

Równie imponujący wynik „Wicked” osiągnął w Londynie, gdzie zadebiutował w 2006 roku i nadal przyciąga tłumy (ponad 6500 pokazów). Musical zawędrował również do takich krajów jak Japonia, Korea Południowa, Hiszpania, Niemcy, Meksyk, Australia i wiele innych.

Zła Czarownica z nowej perspektywy

Musical powstał na podstawie powieści Gregory’ego Maguire’a „Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” (1995), inspirowanej klasycznym „Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz” L. Franka Bauma. Fabuła przedstawia losy Elfaby (czyli przyszłej Złej Czarownicy z Zachodu) i Glindy (Dobrej Czarownicy z Północy) – zanim stały się ikonami dobra i zła. Musical opowiada ich historię z innej perspektywy, zadając pytania o stereotypy, akceptację, władzę, manipulację i prawdziwe znaczenie przyjaźni.

Reklama

W wersji książkowej, wydanej w Polsce po raz pierwszy w 2010 roku, a wznowionej w 2021 przez wydawnictwo Zysk i S-ka, znajdziemy znacznie mroczniejsze tony – powieść zawiera elementy przemocy, seksualności i politycznych intryg, przez co została skierowana do dorosłych czytelników. To właśnie ona zainspirowała twórców musicalu do stworzenia jednego z najbardziej poruszających widowisk ostatnich dekad.

Przedstawienie imponuje choreografią i zaskakującą scenografią. Fot. Krzysztof Bieliński
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...