Warszawa, jakiej już nie ma… Zobacz niezwykłą wystawę!
„Zapraszamy do nieśpiesznej wędrówki po warszawskich ulicach”
W 1934 roku odbyły się w Warszawie wyścigi motorówek. Na motorówce „Baby” na dystansie 50 km zwyciężyła warszawska artystka operetkowa Irena Popielska. Na dwóch popularnych plażach – Poniatówce i Plaży Kozłowskiego, były specjalne podesty, na których tańczono w kostiumach kąpielowych. Tak samo jak dzisiaj bardzo popularne było bieganie, a pokazy mody, a śmietanka towarzyska balowała w restauracjach i kawiarniach. Do legendy przeszedł generał Bogusław Wieniawa–Długoszowski, który pod wpływem alkoholu próbował wyjść z dancingu, znajdującego się w podziemiach kawiarni Adria. Generał miał stanąć przed schodami i powiedzieć: „Skończyła się zabawa, zaczęły się schody”.
Wszystko to, oprócz generała stojącego przed schodami, udokumentowali fotoreporterzy. Dzięki nim możecie sami przekonać się, czy przedwojenna Warszawa rzeczywiście wyglądała jak Paryż Północy, czy może to określenie na wyrost…
Odzyskana
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę poświęconą Warszawie międzywojennej. „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” to ponad sto zdjęć fotoreporterów, publikowanych na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.
Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń–Mitzner pisały o niej: „Zapraszamy do nieśpiesznej wędrówki po warszawskich ulicach, placach, parkach, halach targowych, po bogatych i biednych dzielnicach. Do przyjrzenia się życiu toczącemu się w przestrzeni przedwojennej stolicy - ważnym wydarzeniom, uroczystościom i scenom z codzienności.
Przedwojenna Warszawa jest często traktowana nie tylko nostalgicznie, ale wręcz jako miasto mityczne, które bezpowrotnie utraciliśmy. Te fotografie przełamują pewne stereotypy, pokazują różne odsłony miasta, także te trudne, niepiękne, zaskakujące, chwilami liryczne, a chwilami zabawne, pełne życia”.
1 z 12
Pokaz sportowy na pl. Zamkowym w święto 3 maja 1925 roku.
2 z 12
Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miasta, pl. Trzech Krzyży, 22 maja 1927 roku.
3 z 12
Grupa dzieci bawiąca się na plaży „Poniatówka” na prawym brzegu Wisły, kwiecień 1926 roku.
4 z 12
Weterani powstania styczniowego podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego, 2 sierpnia 1929 roku.
5 z 12
Bieg sztafetowy na trasie Raszyn – Warszawa. Na zdjęciu Janusz Kusociński (skręcający z Królewskiej na plac Piłsudskiego) będący członkiem zespołu klubu sportowego Warszawianka, ul. Królewska, kwiecień 1937 roku.
6 z 12
Zula Pogorzelska, śpiewaczka i aktorka w swoim samochodzie, 1929 rok.
7 z 12
Budowa gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń „Przezorność”, pl. Napoleona, sierpień 1932 rok.
8 z 12
Wiec zorganizowany przez Ligę Samowystarczalności Gospodarczej propagujący kupowanie wyrobów krajowych, pl. Piłsudskiego, październik 1929 rok.
9 z 12
Uliczny sprzedawca książek, ul. Marszałkowska, po 1926 roku.
10 z 12
Dzieci z osiedla dla bezdomnych na Żoliborzu. Warszawa po 1923 roku.
11 z 12
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Tenisie Ziemnym na kortach Legii w Warszawie, Tenisiści Matejka (pierwszy z lewej), Adam Baworowski i Georg von Metaxa (z gazetą) na trybunie, wrzesień 1933 roku.
12 z 12