Rok 2017 zapowiada się bardzo interesująco! Oto wystawy o modzie i sztuce, które warto zobaczyć!
1 z 10
Rok 2017 zapowiada się bardzo interesująco! Z bogatej listy wystaw, które otworzą się przez nadchodzące dwanaście miesięcy w Polsce i na świecie wybrałem dla was te najciekawsze. Część z nich poświęcone będzie modzie. Czekamy na ekspozycje prezentujące m.in. dorobek Balenciagi czy Rei Kawakubo, ale też prezentację kultowych kreacji księżnej Diany. Oprócz tego polecamy m.in. retrospektywę jednego z największych współczesnych malarzy Davida Hockney’a i pierwszą w Polsce wystawę twórczości Fridy Kahlo. Chcecie poznać szczegóły? Zapraszam do naszej galerii!
Polecamy też: Arcydzieła malarstwa z kolekcji Shchukina w Fondation Louis Vuitton w Paryżu! To trzeba zobaczyć!
2 z 10
1. Margiela: The Hermès Years, MoMu, Antwerpia, czynna od 31 marca do 27 lipca 2017
W 1997 roku legendarny awangardowy projektant Martin Margiela został zatrudniony jako projektant damskiej kolekcji prêt-à-porter domu mody Hermès. Żartowano, że zajmie się przecinaniem na pół torebek Birkin i ponownym ich zszywaniem. Ale co było jeszcze dziwniejsze, ubrania, które tworzył dla tej legendarnej marki były zaskakująco klasyczne, eleganckie i pokazywały wielkie przywiązanie do dobrego krawiectwa. I właśnie projektom Margieli dla Hermèsa będzie poświęcona wystawa w Antwerpii. Warto ją zobaczyć, bo jak powiedział Marc Jacobs: „Każdy z nas, kto traktuje modę na poważnie, zawdzięcza coś Martinowi Margieli”.
3 z 10
2. David Hockney, Tate Britan, Londyn, od 9 lutego do 29 maj 2017
Największa w historii wystawa jednego z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich artystów XX wieku. Ekspozycja gromadzi imponujący zbiór obrazów, rysunków, fotografii i filmów wideo, których autorem jest obchodzący wkrótce 80. urodziny David Hockney. Nie zabraknie oczywiście najbardziej znanych prac artysty w rodzaju podwójnego portretu Christophera Isherwooda i Dona Bachardy czy serii basenowej, ale część dzieł będzie prezentowanych publicznie po raz pierwszy.
4 z 10
3. Balenciaga: Shaping Fashion, Victoria and Albert Museum, Londyn, czynna od 27 maja 2017 do 18 lutego 2018
Wystawa „Balenciaga: Shaping Fashion” (w wolnym tłumaczeniu „Balenciaga: Kształtując modę”) będzie prezentowała ponad 100 kreacji i 20 kapeluszy autorstwa sławnego projektanta oraz niezliczoną liczbę szkiców, fotografii i próbek materiałów. Wybór daty otwarcia ekspozycji nie jest przypadkowy. Dokładnie sto lat temu Cristóbal Balenciaga założył swój pierwszy salon w baskijskim San Sebastian.
5 z 10
4. House Style: Five Centuries of Fashion at Chatsworth, Chatsworth House, Bakewell, od 25 maja do 22 października 2017
Wystawa, której kuratorami są Hamish Bowles z amerykańskiego „Vogue’a” oraz Patrick Kinmonth i Antonio Monfreda prezentuje wspaniałe kreacje, które przez wieki nosiły kobiety z wielkiego rodu Cavendish. Tę modową epopeję, której tłem jest wspaniała posiadłość Chatsworth House rozpoczyna Bess of Hardwick (152-1608), a kończy… modelka Stella Tennant. Na wystawie oprócz historycznych kostiumów i biżuterii zobaczymy również suknie domów mody Worth, Dior, Maison Margiela i Gucci. Ten ostatni jest również sponsorem ekspozycji.
6 z 10
5. Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, czynna od 4 maja 2017 do 4 września 2017
Rei Kawakubo, twórczyni japońskiej marki Comme des Garçons jest jedną z najbardziej kreatywnych osobowości współczesnego świata mody. Jeśli ktoś miałby jakieś wątpliwości, wystarczy spojrzeć na pierwszy rząd podczas jej paryskiego pokazu kolekcji na wiosnę i lato 2017. Zasiedli w nim bowiem m.in. redaktor amerykańskiego „Vogu’e” Anna Wintour oraz Andrew Bolton, kurator z Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute. Swoją obecnością potwierdzili ostatecznie, że to właśnie twórczość Rei Kawakubo będzie tematem kolejnej spektakularnej wystawy w Met i towarzyszącej jej Met Gali w maju 2017 roku.
7 z 10
6. Diana: Her Fashion Story, Kensington Palace, Londyn, od 24 lutego 2017 do lutego 2018
Najsłynniejsze kreacje księżnej Diany będzie można podziwiać na wystawie, która już w lutym zagości w londyńskim Kensington Palace. To jedyna okazja by obejrzeć stylizacje, które weszły na zawsze do historii mody. Wśród nich znajdą się prawdziwe ikony m.in. suknia z niebieskiego aksamitu projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu w roku 1986 czy bluzka z kokardą, w której wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem w roku 1981.
8 z 10
7. Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, Centrum Kultury Zamek, Poznań, 7 września 2017 do 21 stycznia 2018 roku
Czeka nas pierwsza wystawa dzieł Fridy Kahlo w Polsce! A znajdziemy na niej najsłynniejsze prace meksykańskiej artystki oraz obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych i zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
9 z 10
8. Dalida: Sa garde-robe, de la ville à la scène, Musée de la Mode de la Ville de Paris, Palais Galliera, Paryż, od 27 kwietnia do 22 sierpnia 2017
Ten rok będzie należał do Dalidy. W kinach pojawi się film biograficzny w reżyserii Lisy Azuelos, zaś w paryskim Palais Galliera otworzy się wystawa poświęcona garderobie gwiazdy. Będziemy mogli podziwiać na niej kreacje Dalidy z całego okresu jej kariery: od sukni Carvena po projekty haute couture Yves Saint Laurent i Balmain. Szczególnie interesująco zaś zapowiada się cześć ekspozycji prezentująca jej kostiumy z epoki disco i skórzane kostiumy Jeana-Claude’a Jitrois. Wystawa „Dalida: Sa garde-robe, de la ville à la scène” to hołd dla piosenkarki, która ponad wszystko kochała… miłość i modę.
10 z 10
9. Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza , Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, od 25 lutego do 7 maja 2017
Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych japońskich artystów ukiyo-e – Toshusai Sharaku, Kitagawy Utamaro i Ando Hiroshige. Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo” – oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą udostępnić publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru, a jednocześnie zabrać w podróż po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku zwanych epoką Edo (1600–1858).