Monika Drożyńska i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Gieły Papierów Wartościowych
WYSTAWA

Sekwencje#2: Spoza granic mowy. Tak wyglądała wystawa prac Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein

To było naprawdę wyjątkowe wydarzenie

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 1 czerwca 2022 12:16
Monika Drożyńska i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Gieły Papierów Wartościowych

Jedenastego maja 2022 roku w Centrum Giełdowym w Warszawie odbyła się długo wyczekiwana wystawa Spoza granic mowy. Prace Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein pochodzą z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie i uświetniły one cykl wystaw zatytułowany #Sekwencje_2.

Wystawa Spoza granic mowy z pracami Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein - szczegóły

Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy cyklu wystaw Sekwencje, zestawili hafty Moniki Drożyńskiej z surrealistycznymi rysunkami i obrazami Erny Rosenstein, pozwalając przyjrzeć się warstwie języka wypowiedzi artystycznej.

Erna Rosenstein wyrażała się w sztuce poprzez abstrakcję. Jej surrealistyczny język podkreślał niemożność wypowiedzi towarzyszących jej myśli, świadczył o wizualnej niewypowiadalności doświadczeń, które przeżyła. Język wypowiedzi Erny Rosenstein był „spoza granic mowy“, jak artystka zatytułowała swój tomik wierszy wydany w 1976 roku. Natomiast językiem wypowiedzi Moniki Drożyńskiej jest haft, tradycyjna technika zdobnicza, który jest dla artystki jednym ze sposobów na wyrażenie emocji. Drożyńska wykorzystując nieoczywistość i giętkość języka, wydobywa w swoich pracach dwuznaczność przekazywanej treści.

Czytaj także: Ruszyła wystawa Sekwencje #2: Spoza granic mowy. Prace można podziwiać do 22 maja

Otwarcie wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Erna Rosenstein i Monika Drożyńska reprezentują różne pokolenia. Jak pisze prof. Maria Poprzęcka w katalogu wystawy:

Inny czas, inne twórcze osobowości, nade wszystko inne zasoby życiowych doświadczeń. Spotkanie artystek nie rozgrywa się w sferze bezpośrednich odniesień czy inspiracji. Rozgrywa się w wymianie między napisanym słowem a patrzącym okiem, między mową a widzeniem”.

Prezentowane prace pochodzą z prywatnych kolekcji, dzięki uprzejmości Moniki Drożyńskiej, Artura Sandauera, Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie.

Wystawa ta jest już drugą z czterech wystaw realizowanych w Centrum Giełdowym w Warszawie. Sztuka współczesna w pewien sposób ma spójną charakterystykę ze światem finansów, w obu dziedzinach odpowiednie wybory inwestycji mogą dać nie tylko współmierne zyski, ale także radość z właściwie dokonanego wyboru. Dzieła sztuki dodatkowo pozwalają kształtować przestrzeń w której z nimi obcujemy.

Adam Sandauer i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Gieły Papierów Wartościowych

Adam Sandauer i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”

Monika Drożyńska i Erna Rosenstein - noty biograficzne

Monika Drożyńska, ur. 1979 roku w Nowym Sączu. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, MUMOK – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wienw Wiedniu, Ludwig Múzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie, BOZAR – Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli, Sotheby’s’s Tel Aviv. Prace artystki znajdują się w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kijowie, Lentos Kunstmuseum w Linz w Austrii.

Monika Drożyńska i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Gieły Papierów Wartościowych

Monika Drożyńska i Piotr Nowicki na otwarciu wystawy „Spoza granic mowy”

Erna Rosenstein, ur. 17 maja 1913 roku we Lwowie, zm. 10 listopada 2004 w Warszawie.

Malarka i poetka. W latach 1932–1934 Erna Rosenstein studiowała w Wiener Frauenakademie, a następnie w latach 1934–1936 w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów nawiązała kontakty ze studencką Grupą Krakowską, m.in. z malarzem i grafikiem Jonaszem Sternem. Podczas drugiej wojny światowej znajdowała się z rodzicami we Lwowie. W 1942 udało jej się uciec z tamtejszego getta. Po wyjeździe ze Lwowa, ukrywała się pod przybranymi nazwiskami najpierw w Warszawie, a po 1944 – w Częstochowie. Po wojnie stała się częścią krakowskiej awangardy. Współtworzyła odradzającą się II Grupę Krakowską, m.in. wraz z Tadeuszem Kantorem, Jonaszem Sternem, Marią Jaremą, Jadwigą Maziarską, Arturem Sandauerem. Jej prace ostatnio były pokazywane na wystawach zbiorowych w Tate Modern (Londyn 2022), The Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork 2021), oraz na wystawach indywidualnych w Hauser & Wirth (Nowy Jork 2021), Galerii Szydłowski (Warszawa 2019), Fundacji Galerii Foksal (Warszawa 2022).

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

Media Relations: Katarzyna Szulim

Architektura wystawy: Aneta Faner

Identyfikacja wizualna: Tomasz Bersz

Mecenasi: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Centrum Giełdowe S.A.

New Solutions Factor

Sponsor: Bank Gospodarstwa Krajowego

Partnerzy: Poczta Polska S.A.

Poczta Polska Ochrona

Wineonline

Varvaglione 1921

BZK ALCO S.A.

Deli3 Kuchnia & Wino

Catering aleje3

Organizator: Agencja Don’t Worry

Media: Commfort Public & Trade Relations

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biuro Wystaw w Warszawie.  

Piotr Borowski, otwarcie wystawy „Spoza granic mowy”
Fot. Dzięki uprzejmości Gieły Papierów Wartościowych

Piotr Borowski, otwarcie wystawy „Spoza granic mowy”

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.