Sam Smith
Fot. Instagram @samsmithworld
O NIM SIĘ MÓWI

„Nic, co dobre, nie przychodzi łatwo”. Sam Smith odnalazł siebie, zmieniając tożsamość płciową

Artysta prosi, aby zwracać się do niego „oni”, a nie „on”

Ksenia Krasko 11 października 2019 07:45
Sam Smith
Fot. Instagram @samsmithworld

Sam Smith właśnie został uhonorowany nagrodą Osobowości Roku, przyznawaną na gali Virgin Atlantic Attitude Awards przez brytyjski miesięcznik Attitude, poświęcony tematyce LGBT. 27-letni muzyk, będący jednym z najpopularniejszych piosenkarzy na świecie, przekształca globalne podejście do tożsamości płciowej, mierząc się z krytyką i ogromną presją.

Sam Smith prosi, aby zwracać się do niego per „oni”

Kiecy we wrześniu poprosił o zwracanie się do niego poprzez neutralny pod względem płci zaimek „oni” / „ich” (ze względu na różnice językowe, pozostaniemy przy „on”), wywołał burzę. Sam Smith przyznał, że jest świadomy konsekwencji, jakie może ponieść jako osoba publiczna, która poszukuje swojej prawdziwej tożsamości.

„Kiedy tworzyłem swój pierwszy album, byłem nikim, więc czułem się swobodnie i mogłem być kimkolwiek chcę, oraz wyrażać, cokolwiek chcę. Jednak kolejny album był inny”, napisał w osobistym eseju, przygotowanym dla magazynu Attitude. Jest też bohaterem okładki najnowszego wydania, a do zdjęć pozował w makijażu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sam Smith (@samsmith)

„Czułem głęboką i silną presję. Nie chciałem zawieść moich fanów, mojej wytwórni, mojej rodziny. Ale przede wszystkim siebie. Z każdym dniem moje kostiumy coraz bardziej przypominały kaftany bezpieczeństwa, a moja głowa coraz bardziej przypominała więzienie”.

Artysta przyznał, że czuje się teraz „bardziej pewny siebie i szczęśliwy”, ale walka o akceptację siebie trwa. „Nic, co dobre, nie przychodzi łatwo”, napisał.

W marcu tego roku Sam Smith po raz pierwszy publicznie przyznał, że uważa się za trzecią płeć (płeć niebinarną), co oznacza, że nie definiuje się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta. Nie poprzestał na jednym oświadczeniu. Poprosił krewnych, a później również fanów, aby rozmawiając o nim, mówili i pisali „oni” zamiast „on”.

„Zdecydowałem, że zmieniam zaimki na oni / ich. Po wielu latach walki z własną tożsamością, postanowiłem określić, kim jestem, wewnątrz i na zewnątrz. [...] Denerwuję się, że to ogłaszam, ponieważ za bardzo troszczę się o to, co myślą inni, ale p******* to! Rozumiem, że będzie wiele błędów, ale proszę, spróbujcie. Mam nadzieję, że zobaczysz mnie w taki sposób, w jaki ja widzę siebie. Dziękuję Ci”, napisał wtedy na swoim Instagramie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Today is a good day so here goes. I’ve decided I am changing my pronouns to THEY/THEM ❤ after a lifetime of being at war with my gender I’ve decided to embrace myself for who I am, inside and out. I’m so excited and privileged to be surrounded by people that support me in this decision but I’ve been very nervous about announcing this because I care too much about what people think but fuck it! I understand there will be many mistakes and mis gendering but all I ask is you please please try. I hope you can see me like I see myself now. Thank you. P.s. I am at no stage just yet to eloquently speak at length about what it means to be non binary but I can’t wait for the day that I am. So for now I just want to be VISIBLE and open. If you have questions and are wondering what this all means I’ll try my best to explain but I have also tagged below the human beings who are fighting the good fight everyday. These are activists and leaders of the non binary/trans community that have helped me and given me so much clarity and understanding. @tomglitter @munroebergdorf @transnormativity @alokvmenon @katemoross @glamrou @travisalabanza @twyrent @chellaman @jvn @lavernecox @stonewalluk @glaad @humanrightscampaign @mermaidsgender Love you all. I’m scared shitless, but feeling super free right now. Be kind x

Post udostępniony przez Sam Smith (@samsmith)

Niebinarność, określana też jako genderqueer lub niebinarne tożsamości płciowe, to zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych, które nie dzielą się wyłącznie na męskie lub kobiece. Jak wyjaśnia Wikipedia, osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach; mogą nie utożsamiać się z żadną płcią; mogą przejawiać zmienną tożsamość; mogą określać się mianem trzeciej płci. Tożsamość płciowa nie ma nic wspólnego z orientacją seksualną.

Sam Smith: kariera, największe przeboje, Oscar

Sam Smith śpiewał właściwie od zawsze, ale na początku rozczarował się metodami producentów, którzy chcieli go na siłę zmieniać. Mieszkał w Londynie, pracując w barze.

Dokładnie w tym momencie, gdy chciał zrezygnować z kariery muzycznej, wszystko zaczęło się układać. Jego piosenka Lay Me Down spodobała się managerom elektronicznego duetu Disclosure, z którym nagrał utwór Latch, nucony przez cały świat. Potem artysta nawiązał współpracę z innym popularnym Brytyjczykiem, Naughty Boy’em, wypuszczając kolejny hit La La La, aż w końcu zdecydował się na pracę solo.

Po premierze debiutanckiego albumu In The Lonely Hour, Sam Smith często wyjaśniał w wywiadach, że jego muzyka opowiada różne historie. Singiel Money On My Mind, a także wzruszające ballady Stay With Me i I'm Not The Only One szybko podbiły światowe listy przebojów. Wkrótce po tym otrzymał Oscara za utwór Writing's on the Wall do filmu Spectre, kolejnej części przygód Jamesa Bonda.

W 2017 roku wydał drugi album studyjny, zatytułowany The Thrill of It All, jednak nie osiągnął tak wielkiego sukcesu komercyjnego. Dopiero singel Promises, nagrany z Calvinem Harrisem, przywrócił artystę na szczyt list przebojów na całym świecie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sam Smith (@samsmith)

TAGI #Sam Smith

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.