Chcecie zobaczyć, jak wyglądała przedwojenna Warszawa?
Zapraszamy do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego!
Chcielibyście zobaczyć, jak wyglądała przedwojenna Warszawa? Teraz jest to możliwe dzięki niezwykłemu Parkowi Miniatur Województwa Mazowieckiego znajdującemu się w Ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. Założeniem tego przedsięwzięcia powstałego z inicjatywy Rafała Kunacha jest prezentacja miniatur nieistniejących warszawskich zabytków oraz ważnych kulturowo obiektów znajdujących się na terenie województwa. Projekt ma również na celu również przywrócenie pamięci o ludziach oraz zdarzeniach, które są związane z nieistniejącymi obecnie perłami architektury Warszawy.
Utracone perły architektury czyli Warszawa nieistniejąca
Obecnie w ekspozycji Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego zatytułowanej Utracone perły architektury znajduje się jedenaście miniatur budynków z XVIII i XIX wieku, będących częścią historycznego, architektonicznego założenia Osi Saskiej, a które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę. Tylko tu zobaczyć tu można nieistniejący Pałac Saski, Wielki Salon, Żelazną Bramę i Pałac Lubomirskich. Jest tu też Pałac Kronenberga, Giełda Warszawska, Pałac Karasia i wiele innych ważnych, bezpowrotnie utraconych budowli. Ostatnio do tej kolekcji dołączyła Wielka Synagoga na Tłomackiem.
Liczy się każdy detal
Miniatury opracowano w skali 1:25 (według międzynarodowego standardu stosowanego w parkach miniatur) wraz z najdrobniejszymi szczegółami wystroju architektonicznego oraz licznymi elementami otoczenia właściwymi epoce, której odpowiada dany model. Dla poszczególnych budowli wykonaliśmy liczne figurki postaci w strojach z epoki oraz pojazdów – od karoc i tramwajów konnych po samochody. Docelowo projekt zakłada realizację pięćdziesięciu miniatur przedstawiających nie tylko warszawskie budynki, ale również obiekty z całego województwa mazowieckiego.
Dodatkową atrakcją Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego jest wystawa stereoskopowych zdjęć przedstawiających Warszawę przełomu XIX i XX wieku. Co to takiego? Zdjęcia stereoskopowe to fotografię, które oglądane przez odpowiednie okulary dają trójwymiarowy obraz. I pomyśleć, że już w XIX wieku istniał prototyp kina 3D!
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, Ogród Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa.
Godziny otwarcia:
W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
wtorek-sobota – 10.30-17.00
niedziela – 10.30-18.00
1 z 6
Pałac Saski.
2 z 6
Teatr Letni w Ogrodzie Saskim.
3 z 6
Kamienica Kazimierza Granzowa.
4 z 6
Giełda Warszawska.
5 z 6
Wielka Synagoga na Tłomackiem.
6 z 6
Wnętrze Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.