zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official
O TYM JEST GŁOŚNO

Kontrowersje wokół eurowizyjnego teledysku Tulii!

Obraz... ocenzurowano? Chodzi o jeden istotny szczegół

Konrad Szczęsny 12 marca 2019 08:51
zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official

W piątek Telewizja Polska i wytwórnia Universal Music Polska ogłosili, że kwartet Tulia w Tel Awiwie wykona dwujęzyczny utwór Fire of love (Pali się). Zaprezentowano także nową, nieco przearanżowaną wersję piosenki (z fragmentami tekstu po angielsku) wraz z teledyskiem. Jak zauważyli fani, różni się on nieco od tego pierwotnego, opublikowanego w sieci w listopadzie zeszłego roku... 

Kontrowersje wokół teledysku Tulii. Z obrazu usunięto krzyż

Obraz do Pali się został zamieszczony w serwisie Youtube jesienią, by promować wersję deluxe debiutanckiego krążka Tulii, który do tej pory pokrył się platyną. Przedstawicielki zespołu potwierdziły, że główną inspiracją w kręceniu teledysku był nagradzany na całym świecie film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, który uzyskał także trzy nominacje do tegorocznych Oscarów.

W wideoklipie widzimy m.in. aktorów znanych z produkcji Ojciec Mateusz: Jędrzeja Taranka, Bartłomieja Firleta i Piotra Miazgę, statystów oraz cztery członkinie formacji: Tulię Biczak, Joannę Sinkiewicz, Patrycję Nowicką i Dominikę Siepkę. Uwagę fanów przykuł początek teledysku, w którym panie idą drogą, mijając przydrożny krzyż. W nowej, eurowizyjnej wersji obrazu scena ta została mocno okrojona tak, że symbol chrześcijaństwa widoczny jest jedynie z boku, nie zaś od przodu, w całej okazałości (w każdym z obrazów od około 00:10-00:20). Możesz dokonać porównania, oglądając poniższe materiały wideo.

Z czego wynika ta zmiana? Zapewne ze zmian w aranżacji, które słyszalne są od pierwszych dźwięków piosenki. 

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w tym roku w Tel Awiwie. Tulia wystąpi już w pierwszej połowie pierwszego półfinału widowiska we wtorek 14 maja 2019 roku. Szczegóły występu formacji nie są póki co znane  

Eurowizyjna, kontrowersyjna wersja teledysku:

Pierwotna wersja obrazu:

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.