zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official
O TYM JEST GŁOŚNO

Kontrowersje wokół eurowizyjnego teledysku Tulii!

Obraz... ocenzurowano? Chodzi o jeden istotny szczegół

Konrad Szczęsny 12 marca 2019 08:51
zespół TULIA, Eurowizja 2019
Fot. Instagram @tulia.official

W piątek Telewizja Polska i wytwórnia Universal Music Polska ogłosili, że kwartet Tulia w Tel Awiwie wykona dwujęzyczny utwór Fire of love (Pali się). Zaprezentowano także nową, nieco przearanżowaną wersję piosenki (z fragmentami tekstu po angielsku) wraz z teledyskiem. Jak zauważyli fani, różni się on nieco od tego pierwotnego, opublikowanego w sieci w listopadzie zeszłego roku... 

Kontrowersje wokół teledysku Tulii. Z obrazu usunięto krzyż

Obraz do Pali się został zamieszczony w serwisie Youtube jesienią, by promować wersję deluxe debiutanckiego krążka Tulii, który do tej pory pokrył się platyną. Przedstawicielki zespołu potwierdziły, że główną inspiracją w kręceniu teledysku był nagradzany na całym świecie film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, który uzyskał także trzy nominacje do tegorocznych Oscarów.

W wideoklipie widzimy m.in. aktorów znanych z produkcji Ojciec Mateusz: Jędrzeja Taranka, Bartłomieja Firleta i Piotra Miazgę, statystów oraz cztery członkinie formacji: Tulię Biczak, Joannę Sinkiewicz, Patrycję Nowicką i Dominikę Siepkę. Uwagę fanów przykuł początek teledysku, w którym panie idą drogą, mijając przydrożny krzyż. W nowej, eurowizyjnej wersji obrazu scena ta została mocno okrojona tak, że symbol chrześcijaństwa widoczny jest jedynie z boku, nie zaś od przodu, w całej okazałości (w każdym z obrazów od około 00:10-00:20). Możesz dokonać porównania, oglądając poniższe materiały wideo.

Z czego wynika ta zmiana? Zapewne ze zmian w aranżacji, które słyszalne są od pierwszych dźwięków piosenki. 

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w tym roku w Tel Awiwie. Tulia wystąpi już w pierwszej połowie pierwszego półfinału widowiska we wtorek 14 maja 2019 roku. Szczegóły występu formacji nie są póki co znane  

Eurowizyjna, kontrowersyjna wersja teledysku:

Pierwotna wersja obrazu:

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.